| fratiikaramazov a întrebat:

Ce parere aveti: Traim intr-o lume reala sau iluzorie? Argumentati raspunsul. Dau funda pentru cel mai inteligent raspuns si voturi

Răspuns Câştigător
| AlxMro a răspuns:

Un nou nascut, nu-si poate sugera nimic, dar simte durere, stimuli (frig, cald) simte un obiect in mana. Sunt tot felul de animale care vad in culor diferite fara de noi, biologia explica lucrul asta. Imaginatia are puteri enorme, putem auzi sunete care nu exista cum spui si tu dar le aude doar o persoana! E imaginatia ei proprie care ii joaca feste. Cand spui ca traim in iluzie automat fiecare are iluzia lui. Atunci tu practic esti pentru mine o iluzie, nu esti real si acelasi lucru se intampla si in cazul tau. Ce facem cu ratiunea? Cine genereaza aceasta iluzie in masa?

36 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Cat se poate de reala, la intepatura unu-i ac toti simtim durerea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Un călugăr Tao te-ar contrazice.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar numai in conditia aplicarii unei tehnici anume, altfel luat prin surprindere o simte, pariu fac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Așa e, dar tu, cu toate tehnicile tale, tot te frigi.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Ambitiosule, in final chiar daca mi-ai dat dreptate tot ai vrut sa-mi pui capac, ca ma frig. laughing

| Vizitiul a răspuns:

Faptul ca traim doar fizic si sustinem ca traim, ne aduce intr-o lume iluzorie. Faptul ca vorbim mai putin despre ce inseamna "a trai" ne pastreaza un loc in lumea reala.

| Vizitiul a răspuns:

Inferno, sa zicem ca sunt de acord, deci numai zicem. Foamea, pentru tine si implicit stomacul dumitale este doar o iluzie. Cum naiba simti nevoia sa infuleci daca foamea-i o iluzie? Adica, iluzia asta, se face simtita, desi e o iluzie? Cred ca esti familiarizat cu acel zgmot launtric si bizar, care-ti da de stire ca-i timpul sa mananci. Si zgomotul acesta este de fapt o iluzie? Este o iluzie care te indeamna la hrana, te influneteaza sa mananci, si o faci. Te lasi condus de o iluzie stiind ca-i o iluzie? Nu ma asteptam la asa cevalaughing...

| Inferno a răspuns (pentru Vizitiul):

Cand iti este foame te doare stomacul. Dar durerea nu exista de fapt,este in imaginatia ta.
Tu probabil cand te intepi cu un ac spui ca te doare,dar nu te doare ai doar impresia ca te doare.
De exemplu visele. Sa spunem ca iti este foame si te culci, in vis visezi ca mananci,ai observat ca nu iti mai este foame? Cand visezi partea din creier care se ocupa de logica se opreste,deci tu nu iti dai seama ca este un vis si spui ca e real, sugeranduti faptul ca tu mananci, desi in realitate nu este asa. Dar da rezultate pe parcursul visului.
Acum la intrebarea ta daca ma las condus de iluzie. Ai avut vreodata un vis in care sa fi constient ca visezi? Daca in acel vis ar aparea o prapastie in fata ta, ai avea curaji sa sari in ea? Nu cred.

| Vizitiul a răspuns (pentru Inferno):

Vad ca-ti sustii in continuare parerea. Nu zic sa n-o faci, zic doar sa nu mai mananci aproximativ 3 luni si sa nu mai bei apa vreo 7 zile (ar fi extraordinar daca ai rezista atat), aplicand teoria dumitale. Vorbim dupa 3 luni pe tema asta. Te salut.

| AlxMro a răspuns (pentru Inferno):

Nu se intampla ca mereu cand visezi ca mananci sa nu-ti mai fie foame cand esti treaz. Se poate intampla acest lucru deoarece creierul stimuleaza senzatia de foame. Dovedeste ca nu este asa... A visat cineva ca a murit? -nu cred. Atunci cand cazi-in vis- te trezesti inainte sa "aterizezi". Nu te arunci in prapastie pentru ca atunci cand esti lucid in vis constientul i-si face treaba si sugeareaza ce e mai bine, pe langa asta subconstientul nu permite inconstientului sa actioneze "de capul lui". Daca ai crede cu adevarat ca totul este o iluzie atunci nu ai fi vorbit cu noi/ niste roboti din GTA 4... sau noi nu am fi vorbit cu tine. Lasa iluziile, traim in realitate si facem tot posibilul s-o stapanim. Iluzia este doar o perceptie a creierului eronata fata de realitate sau mai bine spus un produs al imaginatiiei. De ce eu care nu am o imaginatie bogata as putea traii intr-o asemenea iluzie complexa? Poate este o "iluzie" creata de de cei care ne conduc pentru a nu vedea realitatea "adevarata", dar deja acesta este alt subiect nelalocul lui.

| Inferno a răspuns (pentru AlxMro):

Eu nu spuneam ca daca visezi ca mananci cand te trezesti nu iti mai este foame. Nu iti mai este foame in vis nu in realitate.
"Atunci cand cazi-in vis- te trezesti inainte sa "aterizezi"." Adevarat, dar atunci cand cazi in realitate ce crezi ca se intampla? Poate noi o numim moarte, dar acelei persoane ce i se intampla. De unde sti ca nu se trezeste si el la adevarata realitate? Nu sti ce se intampla. Tu ii vezi corpul si zici ca a murit...

| harciog a răspuns:

Traim fiecare in realitatea mintii noastre.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

" Da, fără îndoială, fusese un vis, un coşmar, o nebunie, şi totuşi era aici şi ceva adevărat, ceva chinuitor de real şi dureros de adevărat, ceva ce îndreptăţea acest vis, acest coşmar, această nebunie. "

Oare nu este o lume reală, dar şi iluzorie?!
Oare nu există materia, care să ne indice că toate acestea există cu adevărat, da' nu există şi gândirea, visurile care să ne arate că, uneori, gândirea noastră se prinde de alte meleaguri ale raţiunii?

Totuşi, să ştim dacă acesta chiar este realitate şi nu un fel de vis fără sfârşit, nu avem de unde să ştim. Dacă aş şti, aş înnebuni.
Şi totuşi, puţin cam ciudat, ca în visul meu, să nu deţin toate împlinire la care aspirez.

| Dumnezău a răspuns:

Materia exista,indubitabil.Dar la fel de bine poate sa existe universul holografic al lui Bohm,si noi sa fim proiectii holografice,mintea noastra sa fie legata de o matrice imposibil de inteles,ce se gaseste fix in materie. Oricum, ai lua-o totul este real, dar foarte fragil.

| shadovv a răspuns:

Estea oarecum iluzorie. Viata "adevarata" (desavarsita) nu este cea telurica ci cea de dupa moarte, cea eterna caci fara ea nimic din ce faci acum nu are vreo importanta. Moartea este sigura! Daca mori nu o sa ti mai pese daca ai lasat o casa nepotilor sau daca ai adus pacea globala.

| Zenithf a răspuns:

Putem si fim reali intr-o lume reala, reali intr-o lume imaginara (gen Matrix) sau imaginari intr-o lume imaginara. Poate suntem doar visul Marelui Sef din ceruri, nu vom afla asta in aceasta viata.

| Inferno a răspuns:

Traim intr-o lume iluzorie. Nimic nu e real,ai doar impresia ca este real.
Poate ca majoritatea or sa spuna,cum nu e real daca o vedem,cum nu e real daca o auzim,cum nu e real daca o pipaim.
Ai doar impresia ca vezi. Noi percepem lumea in diferite culori,daca vezi un gard maro zici ca e maro, dar asa percepi tu lumea. Un alt animal vede gri acel gard. Sunt noante pe care le percepi si tu spui ca este real.
Cat despre auz, auzul este o iluzie la fel ca si vazul.
Tot ce tu auzi este o iluzie. Nu ti s-a intamplat vreodata sa auzi un zgomot care sa nu existe? Ai vazut ce real pare.
Asa este intreaga viata.
Pipaitul nu exista, tu ai falsa impresie ca acel obiect exista.
Tu practic iti sugerezi ca acel obiect exista si din cauza asa il simti.
Cand pui mana pe un obiect,tu te astepti sa il iei in mana si sa il atingi,si din aceasta cauza ai impresia ca il pipai.
Degeaba ai sa incerci sa te gandesti ca acel obiect nu exista si sa vezi daca mai il poti atinge. Pentru ca tu stii ca il veai atinge, dar in subconstientul tau.
Ce Ai vazut ce reale sunt visele.
Ar mai exista teoria cum ca am fi intr-un joc, intr-o simulare a realitatii.
Sa ti-o explic:
Tot cea ce vezi face parte din joc, oamenii pe care ii vezi fac si ei parte din joc.
Este ca un GTA 4 dar mai complex.
In gta 4 ai vazut ca apar anumite lucruri din care poti sa iti dai seama ca e doar un joc. EX: In anumite locuri nu ai umbra, anumite obiecte nu au reflexie,etc.
Dar acest „joc„ in care traim este mult mai complex imitand perfect realitatea. Care realitate?
Ei bine e greu de spus cum ar fi adevarata realitate,din moment ce se presupune ca noi am stat inchisi in acest joc de la inceput. Poate in adevarata realitate sunt niste legi ale fizici complet diferite.
Inca o teorie:
In aceasta teorie spunem,presupunem, ca aceasta este realitatea, numai ca mai exista si alte realitati paralele cu aceasta. (lumile paralele)
E greu de explicat si mult, dar am sa ti-o explic pe scurt.
Exista mai multe dimensiuni, dar si mai multe lumi paralele. Fiecare dimensiune are anumite lumi paralele.
Imagineazati un bloc cu 10 etaje. Tu stai la etajul 3 si stai intr-o camera.
Fiecare etaj reprezinta dimensiunile. Fiecare camera reprezinta lumile paralele.
Poate ai auzit de bigfoot,de nessi de cipacabra de restul ciudatenilor, ozn etc...
Ei bine sunt anumite porti ce permit accesul intre lumi. (lifturile si usile in cazul nostru)
Pe tine pot sa te viziteze si oameni de la etajul 1, 2 sau 10(Din alte dimensiuni) si oameni de la acelasi etaj cu tine,dar cameri diferite(lumi paralele) dar si oameni de la alt etaj, dar si alta camera(alta dimensiune, dar si alt univers paralele.
Sper ca ai inteles.

| Vizitiul a răspuns (pentru Inferno):

Faptul ca te hranesti cu alimente nu-ti domoleste foamea?

| Inferno a răspuns (pentru Vizitiul):

Nu,am doar impresia ca imi domoleste foamea. Foamea nu exista, ea este iluzie.
Exista oameni care se imbonavesc si in loc sa primeasca un medicament potrivit, primesc un medicament ce nu are nici-un efect, dar sunt mintiti ca medicamentul este pentru boala lor.
Sti ce se intampla. Oamenii vor spune ca se simt mai bine si ca medicamentu a functionat.
Asa este si cu foamea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Mă, tu ai fost bombardat cu multe informații deodată.

| Inferno a răspuns (pentru AlxMro):

Depinde la care teorie te referi. Eu am expus mai multe. Poate ca acel nou nascut face parte si el din iluzie, la fel si restul animalelor. Poate tu esti faci parte din iluzie si esti programat sa spui aceste lucruri, sau poate esti real.
Ce anume genereaza iluzia?
Depinde daca ne luam dupa unda din teori ar fi un megacalculator foarte avaansat detinut de extraterestrii si in care ne-au introdus.
Daca ne luam dupa alta ar fi chiar mintile noastre.

| BATTLEGROUND a răspuns (pentru Inferno):

Stiu ca au trecut 3 ani dar vreau sa te intreb : esti in continuare de acord cu aberatiile pe care le-ai scris mai sus O.o? daca tie iti cade o piatra in cap de pe o casa ca sa zicem ca a duso o pasare acolo si cade in capul tau fara sa te astepti la asta... de ce o simti? pentru ca tu nu ai avut nici cea mai mica legatura cu acea piatra! ai scris niste tampenii mai mari ca tine laughing

| Inferno a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

Nu sunt aberatii, e un mod de a pune lucrurile in perspectiva. Problema e ca nu poti sti obiectiv ce se intampla dupa moarte. Poti presupune.
Iar faptul ca dupa moarte murim, e destul de logic, insa tot o presupunere este.

Daca nu ma insel discutam cu un user care spunea: "Nup, ce se intampal dupa moarte se stie sigur." Asa ca am spus lucrurile in perspectiva.

Dupa cum vezi am inceput cu "De unde stii?" Si, da, cred si acum, asa cum credeam si atunci ca nu poti sti ce e dupa moarte. De fapt nu cred, e destul de limpede ca asa e.

| AlxMro a răspuns (pentru Inferno):

Un nou nascut, nu-si poate sugera nimic, dar simte durere, stimuli (frig, cald) simte un obiect in mana. Sunt tot felul de animale care vad in culor diferite fara de noi, biologia explica lucrul asta. Imaginatia are puteri enorme, putem auzi sunete care nu exista cum spui si tu dar le aude doar o persoana! E imaginatia ei proprie care ii joaca feste. Cand spui ca traim in iluzie automat fiecare are iluzia lui. Atunci tu practic esti pentru mine o iluzie, nu esti real si acelasi lucru se intampla si in cazul tau. Ce facem cu ratiunea? Cine genereaza aceasta iluzie in masa?

| Narcis2007 a răspuns:

Fiecare percepe lumea in alt fel...deci e o combinatie dintre real si imaginar

| 220V a răspuns:

Fiecare traieste in lumea lui, fiecare o vede diferit

| Himera a răspuns:

Varianta 1: Traiesti in lumea reala, esti constient de mizeriile din jurul tau, te saturi de ele, te sinucizi. Happy end (nu e valabila pentru fraierii care se sinucid ca i-a parasit Fat-Frumos cel prost si chior, valabil pentru ambele sexe).
Varianta 2 : Traiesti in lumea reala, esti satul de ea, dar din cand in cand te mai droghezi cu speranta, idealuri si alte minciunele.
Varianta 3: Esti complet rupt de lume, esti total fericit sau te bati cu tine, asta e varianta care te trimite la ospiciu.

| AlxMro a răspuns (pentru Himera):

Nustiu de unde apar conceptele astea ce pun in prin plan sinuciderea, mizeria. Ele exista si trebuie sa fim constienti de acestea dar nu sa ne lasam prada lor. Avem parinti, avem oportunitati, putem sa traim departe de mizerie si fara sa ne sinucidem. Tu din ce categorie faci parte?

| Himera a răspuns (pentru AlxMro):

Ma lupt sa ma mentin in a 2-a varianta, desi am mari inclinatii catre prima.

| Tania a răspuns:

Pai cred ca intr-o lume iluzorie pentru ca fiecare isi are propia realitate si normalitate.De asta consider eu ca nu exista „in mod normal"

| vali1985 a răspuns:

Traim intr-o lume reala deoarece suntem inconjurati de mediul inconjurator si natură.

| Zenithf a răspuns (pentru vali1985):

Ce bine de tine, sa fii inconjurat(a) de mediul inconjurator. Eu de obicei sunt inconjurat de betoane. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Există mai multe tipuri de realități, cuprinse în 2 poli: subiectiv și obiectiv. Realitatea noastră interioară o poate afecta pe cea exterioară, așa cum subiectivismul nostru este alimentat de semnalele realității obiective, percepute și procesate în funcție de experiența fiecăruia. Realitatea subiectivă nu este iluzorie. Una peste alta, curentul solipsist mă enervează, dar la fel mă enervează și privirea lumii în alb sau negru, cum ai făcut tu aici, forțându-ne să alegem între 2 extreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare o vedem diferit dar realitatea e acelasi pentru noi toti

| Bradster a răspuns:

In primul rand ma intereseaza ce percepi tu; deci?

| fratiikaramazov explică (pentru Bradster):

Eu sustin ca traiesc intr-o lume reala, chiar daca perceptiile oamenilor sunt diferite, perceptia diferita nu schimba realitatea parerea mea.

| Bradster a răspuns (pentru fratiikaramazov):

Din pacate sau din fericire (nu conteaza ordinea) traim intr-o lume reala; cu bune si rele. Granita dintre cele doua este reprezentata de un fir foarte subtire, asa ca te rog sa ai grija. ok?