| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti voi de chestia aceea cum ca femeile nu ai voie sa se roage fara sa aiba capul acoperit? straight face Eu nu m-am rugat niciodata cu capul acoperit, e pacat? straight face

Răspuns Câştigător
| Gabriela0206 a răspuns:

NU, nu e pacat. E ca si cum ai zice: daca imi vizitez o ruda si am o soseta alba si una neagra se va supara? Normal ca nu se supara - ruda respectiva e fericita ca ai vizitat-o, o doare in cot de ce culoare au sosetele tale.
Si mai mult decat atat, chestia cu capul acoperit e fictiune. Daca esti crestina, nu te va multumi raspunsul meu dar este purul adevar.
Totul a inceput cu aproximativ 3000 de ani i.e.n. Legendele spun ca anumiti "ingeri decazuti" am venit pe pamant si au avut relatii nepermise cu pamantencele. De atunci, femeile sunt obligate sa aiba capul acoperit cand "vorbesc" cu divinitatile, pentru a nu ademeni fiinte de genul "ingerilor decazuti".
Asta e legenda.
Dar daca intrebi un om al bisericii de ce asa, iti zice ca tu esti om si nu il poti intelege pe Dumnezeu. Asa trebuie sa fie si punct. Cam ciudat, nu? laughing
Adevarul e ca nici ei nu stiu, nu au facut altceva decat sa transmita mai departe niste invataturi intelese prost.
Deci, nu este pacat.
Faci cum vrei si cum simti ca e mai bine pentru tine. happy
Numai bine!

22 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Mare greseala ai facut, ti-a zburat mintea din cap si s-a dus pe apa sambetei. De acum inainte sa-ti bandajezi capu' bine, decat sa respiri la-si loc, ca de vazut oricum nu pricepi nimic. D-aia nu luati bacu'.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Te-ai rugat la un personaj mitologic care nu există.
Crezi că devine mai raţional dacă te rogi legată la cap la un personaj mitologic care nu există?

E ca şi cum ai vrea să faci ţigări din scobitori şi ai spune că poţi să faci doar dacă faci 3 flotări înainte şi scuipi în sân de 9 ori.

Alekum salam.

| FucktheSystem a răspuns:

E o procărie. Acum sincer dacă tu chiar cerzi în Dumnezeu roagă-te frate fără să-ți faci griji d-ăstea, toate porcăriile ăstea sunt invenții și superstiții. Te asigur că nu o să arzi în iad pentru asta.
Bine astea e doar părera mea de atee, poate cre(ș)tinii adevărați mă vor contrazice, dar nu văd de ce...

| FucktheSystem a răspuns:

@mhn24 -aș fi zis mhn24 dar e deja 7 iulie straight face

| Polaris a răspuns:

Da, acum du-te şi taie-ţi capul.

| Polaris a răspuns:

@coban - E păcat să ai inima pe partea stângă?

| Polaris a răspuns:

Ralu - E păcat să citeşti biblia când întreţii relaţii sexuale cu un cal. E păcat să spui o rugăciune când ai ciclu. E păcat să împuşti un om dacă nu eşti spovedit. Cui îi pasă? Acum o să arzi în iad o veşnicie, mi se rupe de tine şi de religia creştină. Adică, mi se urpe de orice religie. (Apropo, e păcat să spui mhn24 în zilele de 6 iulie)

| Laura a răspuns:

Da, o să arzi în iad că ai îndrăznit.

| Robert a răspuns:

Femeile mature nu copii.si ca pacat.sa nu-ti cada parul.

| BastetReloaded a răspuns:

Păcat sau nu, Dumnezeu nu există.

| Iisusa a răspuns:

Da, e păcat.
Te taie dumnezeu de pe carneţel şi o să arzi în flăcările iadului.

| Iisusa a răspuns:

Şi atunci de ce-ai mai pus întrebarea? straight face

| Iisusa a răspuns:

Mai bine ai pune neuronul ăla la contribuţie înainte să postezi o întrebare penibilă şi să te faci de râs...

| irynnel a răspuns:

Din cate stiam eu trebuie sa ai o varsta ca femeile sa isi acopere capul... o sa iti zica mama ta :)

http://irinelpintilie.blogspot.com/

| Alexstrasza a răspuns:

Femeile care sunt casatorite, care au copii, nu stiu sigur daca si cele care sunt vaduve, dar ele trebuie sa se roage cu capul acoperit. Nu ma intreba de ce, nu stiu, nu stiu nici daca e superstitie, nu stiu nici daca e pacat, stiu doar ca asa i-a spus bunica mea mamei mele cand au plecat amandoua la Biserica...

| Raluu01 a răspuns:

Ce dracu fac astia de la T/A la o intrebare serioasa? straight face Pe bune acum, vroiam niste raspunsuri cu creierul, ala pe care din pacate Mhn24, caban, giuly, Hombre si Laura si l-au invelit prea tare in batic si a explodat happy. Si chestia asta nu am luat-o de pe nu stiu unde, a zis-o profa de religie, dar si eu cred ca e o prostie. happy

| Raluu01 a răspuns:

@mhn24 Daca nu te doare atunci dispari de la intrebarea asta happy Nu ai altceva mai bun de facut? Am zis ca si eu cred ca e o prostie, asa ca lasa-ma dracu cu replicile tale de T/A, ca ati invadat toate categoriile. straight face :-H

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa dai clic si sa intrebi pe cineva cu experienta
http://www.ortodoxia.md/intreab-preotul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poftim? Habar nu aveam chestia asta!
Uite, alt motiv pentru care urăsc eu creștinismul și religia. Că ține cont de aparență. Rugăciunea trebuie să pornească din suflet, altfel dacă e ca și când ai recita o poezie e tot degeaba. Și dacă nu ai de exemplu bani de batic, atunci Dumnezeu nu te mai iubește sau cum straight face?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deja mi-e sila de prostiile astea, femeile sa aiba capul acoperit iar barbatii fara nimic pe cap. Si daca e sa o luam pe cale crestineasca, da e pacat si nu ti-a fost ascultata rugaciunea, adica te-ai rugat degeaba.

| IchigoWolf a răspuns:

Daca e dupa "Legile" Bisericii,este Pacat...
Totusi, eu sustin tare si clar ca Lui Dumnezeu nu-i pasa catusi de putin daca ai sau nu capul acoperit, daca faci sau nu 1000 de matanii pe zi, ori daca te rogi toata ziua. El(/Ea) te Iubeste exact asa cum esti. Ceea ce se tot spune cu "daca pacatuiesti ajungi in Iad" sunt doar niste prostioare menite sa manipuleze si sa bage frica in Oameni.
Si la intrebarea "Ce parere am" ...Este o mare prostie.Parere pur subiectiva, insa nu inteleg si nu am sa inteleg de ce daca esti femeie nu-ti poti arata capul.Ca "atragi barbatii" si ii faci sa se gandeasca la lucruri "Pacatoase" laughing? Sa-si fereasca privirea,n-au decat. Scuzatima,Oameni prea atasati de religie,insa Biserica e plina de Misogini care mai ca urasc femeile,si care le trateaza ca pe niste slugi, punandule mereu sa fie umile, ca altfel se supara Doamne-Doamne. Unde e acea Egalitate si Iubire? Sau nu se aplica decat la barbati happy?

| caban a răspuns:

Fata tati ai lua un pacat greu asupra ta sa-ti demonstrezi frumusetia parului in Sfanta Casa a Domnului si nici nu dai dovada de inteligenta pe orizintal!