| aLex22andra a întrebat:

Explicație-mi si mie va rog de ce trebuie ca femeile sa aibă capul acoperit in biserica?
Au raie?laughing
De ce nu pot sa umble si ele " saracele" cu pleata la vedere?

32 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Explicație-mi si mie va rog de ce trebuie ca femeile sa aibă capul acoperit in biserica?==de unde ai scos asta?

Au raie?== unele poate da

De ce nu pot sa umble si ele " saracele" cu pleata la vedere?==eu am văzut în biserici și femei fără nimic pe cap!

| aLex22andra explică (pentru MMihai):

1. De unde?
Simplu, pentru ca in crestinism si mai ales la pocaite de exemplu se practica acest obicei pe baza a ceea ce e scris in biblie, versetele acelea care fac referire la asta!
2. "au raie" nu mă refeream la propriu!
3.si eu am vazut femei fara nimic pe cap in biserici, dar asta este irelevant, acelea cu capul neacoperit ori erau pentru prima data acolo( in vizita), ori erau mai tinere si nu considerau ca trebuie sa poarte ceva pe cap ori nu erau crestine suta la suta, sau alte motive...
Ideea nu e oricum ca sunt si femei care nu poarta, multe practica acest obicei, iar eu mă refeream exclusiv la acestea.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Te-ai emancipat? Cauti senzatii tari la aceasta categorie?

| aLex22andra explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Ai senzatia ca ai răspuns unei tipe frustrate si legată de ceva anume încât sa mă intrebi așa ceva?
A si doi la mana nu trăim in Evul mediu, poate esti cu mintea ca in trecut sau cine știe...
Si la cea de-a doua întrebare, vroiam doar sa vad câteva păreri pe langa senzatiile tari!
Ne mai auzim!

| M25M a răspuns:

Asa a grait Dumnezeu in Biblie.

| dragos9234 a răspuns:

Biblia fiind scrisa de un barbat misogin...
Na, urmari.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

„Orice femeie care se roagă sau profeţeşte cu capul descoperit îi aduce ruşine capului ei", a scris apostolul Pavel. 1 Corinteni 11:3–10.
Care este motivul? Aici este vorba de principiul divin al autorităţii: „Capul femeii este bărbatul". Responsabilitatea de a rosti rugăciuni şi de a învăţa le revine bărbaţilor.
Deci, Biblia arată că doar atunci când o femeie îndeplineşte sarcini care au fost delegate doar bărbaţilor trebuie să aibă capul acoperit. În restul situaţiilor - de exemplu când se află la o întrunire religioasă - femeia nu este obligată să aibă capul acoperit.
Cele Bune!

| aLex22andra explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Mie mi se pare mai rusinos sa umble cu capul acoperit, ca semn al inferioritatii binenteles!
Si de ce sa fie barbatul capul femeii?
Cu ce este barbatul mai presus decat femeia?
Cu nimic evident!
Asta este discriminare si este demna de tot dispretul mai ales al " doamnelor", nu mi se par justificate aceste idei care mi le-ai prezentat din versete.
Si daca rolul barbatilor e de a rosti rugaciuni si de a invata atunci rolul femeilor care e?:d

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru aLex22andra):

Salut.

Aceasta nu este discriminare, ci o măsură prin care să se promoveze ordinea. Crezi că poate fi ordine într-o instituţie unde toţi vor să fie şefi?

Dumnezeu a întemeiat familia şi a stabilit ca atât soţul cât şi soţia să aibă propriul său rol demn. Soţul în calitate de cap este îndemnat să-şi iubească soţia, iar ea ca ajutor potrivit, să manifeste respect faţă de soţ. Din păcate atunci când ambii vor să fie cap, totul se termină prin a se destrăma familia. De aceea, supunerea, chiar dacă pe alocuri nu e plăcută, este necesară pentru a obţine rezultate bune.

| aLex22andra explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Pai egalitate oricum nu pare a fi deci este discriminare atunci.
Nu cred ca instituția are ceva de-a face cu un cuplu, intr-o instituție sunt mulți oameni, sunt necesare mai multe sarcini de îndeplinit care sunt impartite, intr-un cuplu cei doi se implica in egala măsura in relatie asta din cate stiu eu, sau in crestinism se spune ca cei doi formeaza un întreg, prin urmare cei doi prin iubire ar trebui sa fie egali, sa ia deciziile împreuna, așa este cel mai corect, de ce trebuie sa fie întotdeauna barbatul la putere in crestinism?
Intr-o relatie bazată pe dragoste ar trebui sa existe respect si egalitate intre cei doi din toate punctele de vedere, nu mi se pare deloc justificat ca unul sa fie mai " cocos"!
Intr-o astfel de armonie desigur ca exista si ordine, nu trebuie sa existe un șef intr-o relatie după parerea mea, sau oricum daca se mai intampla ca unul sa dicteze direcția sa se întâmple cu rândul!
Adică odată decide barbatul si alta data femeia!
Desigur ca daca femeia este cea din urma mereu nu poți numi așa ceva un rol demn!
Nu cred ca se destrama o familie de la un fleac din asta, ca amândoi vor sa fie " cap", normal ca vor si oricum traind o viața împreuna va trebui sa găsească împreuna o cale spre un echilibru ca sa se înțeleagă!
Supunerea mi se pare a fi mai mult "sclavagism", se mai poate numi dragoste cand unul trebuie sa facă tot timpul cu frumosul pentru a-l mulțumi pe celălalt sa stea mereu in umbra?
Tu crezi ca asta ar da rezultate bune, eu nu!
Dar fie asta e ceea ce crezi, pana la urma am vrut sa vad câteva păreri.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru aLex22andra):

Ceea ce spui tu se armonizeaza in mare masura cu indemnurile biblice. Chiar daca e numit capul familiei, Biblia nu spune ca el e seful, poate face ce vrea si ca dorintele lui trebuie sa fie mereu respectate. De fapt Biblia ii indeamna pe soti sa-si iubeasca sotiile ca pe ei insisi, sa tina cont de limitele sotiei si sa priveasca interesele ei mai presus de ale lui. (Efeseni 5:28; 1 Petru 3:7; Filipeni 2:4). Nu cred ca sotiile a caror soti incearca sa aplice aceste sfaturi, sunt deranjate ca ei sunt capul familiei.
Cele bune!

| LegionarulRoman a răspuns:

Nu este pacat, doar o impresie de a ta.La ortodocsi nimeni nu o sa te omoare ca nu porti batic.

| aLex22andra explică (pentru LegionarulRoman):

Deci la ortodoxi nu se tine cont de asta?
Oricum eu mă refeream doar la bisericile unde se practica acest obicei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeia trebuie sa aiba pe cap un semn al stapanirii ei. Capul trebuie sa-i fie acoperit.

| aLex22andra explică (pentru anonim_4396):

De ce ca semn al stapanirii ei?
Nu înțeleg!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai bland.ca ele au si altele la vedere prin biserica.cracii goi, salele goale, ochii boiti, o inima zglobie si arzoaica.acuma vor sa intre si cand au ciclu in biserica.ca si asa intrau tare in restul zilelor.

| aLex22andra explică (pentru anonim_4396):

A deci sa înțeleg ca bisericile sunt umplute pana in vârf de c***e destrabalate nu?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In afara de babe care sant venerabile, restul au oarece ganduri nu prea pioase sa zicem.dar ce intalegi tu prin curve? ca noi romani avem o vorba ce ne caracterizeaza pe toti; toata lumea esti o curva.

| 3xfemeie a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor " babe venerabile "

| aLex22andra explică (pentru anonim_4396):

Eu am vazut si babe nevenerabile, restul nu avem de unde sa știm ce ganduri au!laughing
Prin c***e înțeleg ce înțelege toată lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai de 3 ori femeie? pai vine cam ase; fetita,fata,domnisoara, doamna, infloritoare, interesanta, venerabila.

| RetardedRacoons a răspuns:

Ca sa nu li se vada cucuiele si sa afle popa ca le-a batut barbatul cu pumnu-n cap.

| dorelmarc a răspuns:

De aceea, femeia, din pricina ingerilor, trebuie sa aiba pe cap un SEMN al stapanirii ei. (1Cor.11:10)

| aLex22andra explică (pentru dorelmarc):

Si care-i faza cu ingerii?
De ce din pricina ingerilor, ca sa nu fie confundate cu ingeri?laughing
Nicio șansa sa se întâmple așa ceva!laughing))))))

| loryi98 a răspuns:

"Cica" sunt confundate cu ingerii care au si ei parul lung, dar mie mi se pare o prostie.

| aLex22andra explică (pentru loryi98):

De acord cu tine si mie mi se pare o prostie, adică cum s-ar putea confunda o femeie cu un inger? Nu are deloc sens!

| loryi98 a răspuns:

Pentru mihai25mihai big grinaca maicata iti spune sa porti o palarie roz cu fluturasi in fiecare zi(fiind baiat) tu o sa o faci pur si simplu pentru ca asa spune ea? De obicei eu fac ce imi indemna altii doar daca inteleg de ce trebuie sa o fac si cred ca ma ajuta.

| M25M a răspuns (pentru loryi98):

1. Exista functia "raspunde" prezenta in chenarul raspunsului fiecarui utilizator.
2. Citeste intrebarea si raspunsul meu din nou. Eu doar am afirmat o stare de fapt, de ce este acest obicei, nu am aderat/subscris la el.

| Rusu_George_1917 a răspuns:

E o chestie cu o energie care se emana la nivelul capului, ceacra, asase pronunta, nu stiu exact, din ce imi aduc aminte, aa, da si pentru ca barbatii sunt sefiii femeilor si ele trebuie sa faca cum comandam noi

| aLex22andra explică (pentru Rusu_George_1917):

Ce e cu energia aia?laughing
Inca un răspuns la misto, desigur probabil ca la unii cand citesc astfel de întrebări le vine sa arate cat de misogini sunt, sau cat de ingusta e gandirea, etc.
Binenteles ca:"barbatii sunt șefii femeilor si ele trebuie sa facă cum comandam noi"= afirmatie falsa, generalizare, misoginism, etc!