| RAY a întrebat:

Ce parerei aveti despre limbajul corporal mit sau realitate?
si daca acet limbaj oare se mosteneste genetic?

15 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cu totii folosim un limbaj corporal, de multe ori nici nu ne dam seama. Si nu, nu se mosteneste!
Important nu e sa-l folosesti sau sa stii sa-l folosesti, ci sa-l poti observa!

| WhatheWow a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Era să nu te observ! laughing

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru WhatheWow):

Minti! Am vazut asta, dupa cum ti-ai dus manutele la gura! happy

| RAY explică (pentru мιнαɛℓα36):

Tu esti in poza?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru RAY):

Da. De ce? Vezi vreun limbaj al corpului?hee hee

| WhatheWow a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nu ai postat emoticon la poză laughing

| RAY explică (pentru мιнαɛℓα36):

Poate ca da

| Wøodenpints a răspuns:

Cred în limbajul corporal doar atunci când este arătat cu un singur deget.

| WhatheWow a răspuns:

Emoticoanele pe care le tot vezi postate au apărut din necesitatea exprimării limbajului corporal și în lumea virtuală.

| OOOLEOOO a răspuns:

Limbajul corpului exista si la alte vietuitoare.
S-a dezvoltat mult mai repede decat vorbirea verbala.

Prin pozitia corpului ne putem comada creierului sa simta o anumita emotie (Dupa NLP)

Fizicul vorbeste mult mai ''tare'' decat verbalul.
Degeaba iti spune cineva ca este fericit de nu mai poate cand sta cu capul si umeri plecati in jos.

Tot prin pozitia corpului putem transmite celor din jur ca suntem o persoana cu putere si incredere in sine.

Fiecare miscare a trupului face cat 1000 de cuvinte.

Manipualrea tine strict de comunicarea non-verbala.

Si da sustin ca se mosteneste, inca de mic un copil stie sa arate ce vrea cu mana(e si asta o comunicare non-verbala)

Citeste
limbajul trupului de Allan Pease

| Gdeni a răspuns:

Realitate. orice om il are. daca eu ma iau de tine si te cert si esti pus la zid, cum s-ar zice. iti pui mainile in jurul corpului fara sa iti dai seama ca si cum te-ai apara. chiar daca nu tiar fi frica de mine happy sau daca te prinde cineva cu o minciuna bagi un ras dala nervos... chestii din astea

| SergiuOsan a răspuns:

Clar ca e realitate. O parte din emotii sunt tradate de corp, involuntar. Din cate am citit eu, psihologii spun ca doar o mica parte din comunicare e verbala. De asemenea unii oameni de afaceri folosesc diferite gesturi pentru a atrage clientul, si se pare ca functioneaza. Genetic nu pot sa ma pronunt, dar dupa parerea mea depinde in mare parte de mediul in care a trait individul.

| SoundTHeWave a răspuns:

Clar realitate daca inca nu te-ai convins : http://www.youtube.com/watch?v=xMb69XVUSe4 si http://www.youtube.com/watch?v=PYFvJOzThwc. Merita sa te uiti.

| droid96 a răspuns:

Uita-te la Lie to me si vezi acolo mai multe (sunt 3 sezoane)
sau Cartea Gesturilor trateaza subiectul asta
Bafta