| Iubire_Sincera_1990 a întrebat:

Cancerul se mosteneste genetic? Un copil mosteneste genetic pe ambii parinti? Funda raspunsului

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Sunt forme care se mostenesc genetic (vezi cancerul la san) dar nu e batut in cuie cum nimic despre cancer nu e! Cat despre mostenirea genetica a unui copil in mare parte da dar si aici sunt lucruri care nu sunt lamurite definitiv. Poti mostenii o mare parte a unui parinte si/sau restul de la un bunic/unchi/matusa din cealalta parte.
In general 80% din informatia genetica la un copil vine de la parinti si restul de la neamurile apropiate dar cum am apus nu e o regula.De ex eu seaman la inaltime cu bunicul din partea tatalui pe cand ambii mai parinti nu sunt foarte inalti.

| Iubire_Sincera_1990 explică (pentru stlucian):

Mi-ai dat raspunsul cel mai amplu, eu ma certam cu mama mea care zice ca genele unui copil vin doar de la tata.I-am zis de cancerul la san, de culoarea diferita a ochilor fratilor, dar ea o tine pe a ei.Am zis sa va intreb pe voi dragi prieteni.Am dreptate deci! Multumesc

| stlucian a răspuns (pentru Iubire_Sincera_1990):

Pentru putin dar poti sa-i spui mamei tale ca in secolul XXI cromozomii se combina altfel decat in secolul trecut big grin
Daca semeni mai mult cu tatal tau e normal pentru o fata si e invers la baieti dar cum am spus nu e o regula dacat in proportie de 70% sa zicem. Apropo am doua vecine gemene dar daca te uiti la ele nu crezi pentru ca sunt total diferita si ca inaltime si ca "prezenta".Cat despre culoarea ochilor cum am spus despre inaltimea mea(eu fiind singur) ai mei sunt verzi iar doar mama are ceva tenta de verde si bunicii erau "pitici", fie iertati, si din spusele lui tata am aflat ca seaman cu mosul lui deci un fel de strabunic al meu.
Sanatate si lasa genele sa-si faca treaba ca n-ai nevoie de ele big grin

| stlucian a răspuns (pentru Iubire_Sincera_1990):

Este adevarat ce spui? I-mi pare rau sincer dar ai facut analizele complete?:

Pentru stabilirea diagnosticului de certitudine de boala Charcot-Marie-Tooth si pentru excluderera altor afectiuni care se manifesta asemanator sunt necesare o serie de examene paraclinice:

- examinarea lichidului cefalorahidian (LCR);

- examinarea electrofiziologica -electromiograma;

- masurarea vitezei de conducere nervoasa (viteza de conducere nervoasa este scazuta in boala Charcot-Marie-Tooth);

- biopsia neuromusculara si biopsia de nerv diferentiaza afectarea musculara de cea nervoasa;

| Iubire_Sincera_1990 explică (pentru stlucian):

Wow m-ai lasat muta prin cate imi spui despre boala mea, din pacate nu-s nascuta in anii 90 ci in 79 iar la 10 ani cand am fost diagnosticata nu se stia nimic in spitale despre aceasta maladie.Medicii au propus o punctie lombara dar parintii au refuzat de teama ca voi paraliza.Au trimis analizele in franta si de acolo s-a stabilit ca sufar de Chercot marie ca e boala fara leac si ai mei m-au luat acasa.Acum abia mai pasesc singura sunt in scaun cu rotile si asta e.Viata merge inainte ce mai pot face/parintii mei zic ca e prea tarziu pentru a mai despica firul in 4 cu analize si tratamente.Scuze ca intreb esti medic?

| stlucian a răspuns (pentru Iubire_Sincera_1990):

Nu,nu sunt medic dar vreau sa stiu cat mai multe despre boli incurabile si ce nu gasesc pe net citesc din carti.
Meseria mea de baza e de electronist dar am cateva preferinte /hobby-uri care nu prea au legatura cu electronica/automatizari.Cat despre despicat firul in 4, hai sa fim sinceri, ca se poate mai ales daca vrei!
Multa sanatate si-ti promit daca aflu ceva nou am sa-ti scriu aici. thumbs up

| Iubire_Sincera_1990 explică (pentru stlucian):

Intrebarea mea nu avea legatura decat indirect cu boala de care sufar eu.Si eu am citit pe net despre Charcot Marie dar stii um e cand ai doar vointa nu si putere nu pot impune ce vreau eu parintilor. Ai pasiuni interesante, cum eu am hobby pictura si poeziile(de fapt cam atat am putere sa fac) multumesc pentru toate raspunsurile de pana acum. Genetic vorbind schimbari se pot produce chiar in burta mamei fara ca vreo ruda sa fi avut aceasta maladie.Nu am rude bolnave.Multa sanatate si tie, iti ofer funda cu prietenie!

| stlucian a răspuns (pentru Iubire_Sincera_1990):

Multumesc si pentru ca ai numai una iti daruiesc si eu una @};=

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

@};=

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

@{;-

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu neaparat, tu de exemplu s-ar putea sa nu mostenesti boala dar in schimb se poate sa o mosteneasca copii tai

| mimiwewem a răspuns:

Nu cred asta deloc. Poți moșteni de la bunici. Dar de la părinții tăi pot moșteni doar copii tăi.

| Byucc a răspuns:

1. da
2. da
adica tu poti mosteni o boala chiar daca nu o au parintii tai, dar au avut-o bunicii

| Iubire_Sincera_1990 explică (pentru Byucc):

Iata boala mea Charcot Maria Tooth pe net scrie ca e genetica dar rude bolnave nu am avut si au cautat parintii mei pana la al 7-lea neam.E inexplicabil.Dar nu despre mine era intrebarea ci in general.multumesc pentru raspuns