| EcaterinaIna a întrebat:

Cancerul se mosteneste genetic? Un copil mosteneste genetic pe ambii parinti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Se mostenesc genetic ambii parinti, si tot ce au mostenit acestia de la inaintasi. Spre exemplu, poti avea ochii albastrii ai bunicului, desi parintii nu au nici unul ochii albastrii. Sunt gene care sar peste generatii din cauza combinarilor care se realizeaza in timpul meiozei.

Mostenesti de la mama 24 de cromozmi, si de la tata 24 de comozomi. In cazul cancerului, depinde daca gena generatoare este recesiva sau nu. Daca doar unul din parinti are cancer, atunci sunt sanse mari sa nu mostenesti, pentru ca genomul uman este indeajuns de inteligent incat sa inlocuiasca gena bolnava a unuia dintre parinti, cu gena sanatoasa a celuilalt. Daca ambii parinti au/au avut cancer, atunci sunt mari sanse sa mostenesti si tu.
In alta ordine de idei, totul tine de probabilitate in genetica. Se poate sa nu se manifeste la tine o gena bolnava, dar sa o transmiti copiilor tai. Tot ceea ce poti tu face este sa duci o viata sanatoasa, caci si factorii de mediu sunt importanti.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Are o probabilitate, de exemplu daca ambiti parinti au facut cancer de plamani dar au fumat, daca el nu va fuma va avea o probabilitate mai mica sa faca cancer pulmonar

| LPCTSTR a răspuns:

Sunt forme care se mostenesc genetic (vezi cancerul la san) dar nu e batut in cuie cum nimic despre cancer nu e! Cat despre mostenirea genetica a unui copil in mare parte da dar si aici sunt lucruri care nu sunt lamurite definitiv. Poti mostenii o mare parte a unui parinte si/sau restul de la un bunic/unchi/matusa din cealalta parte.
In general 80% din informatia genetica la un copil vine de la parinti si restul de la neamurile apropiate dar cum am apus nu e o regula.De ex eu seaman la inaltime cu bunicul din partea tatalui pe cand ambii mai parinti nu sunt foarte inalti.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Din ce stiu eu este un mit care se bazeaza pe date false.

Ar trebui sa ai in minte ideea ca genele incarca arma, dar stilul de viata apasa tragaciul.

Ceea ce nu iei in calcul este ca, pe langa gene, mai mostenesti si comportamentul in bucatarie, tigari, etc. Alea declanseaza cancerul, nu genele.

Un copil mosteneste atat genele dar si ce mananca. Si ce mananca esfe problema.

Restul din ce stiu eu e poveste...

| EcaterinaIna explică (pentru cristimihailov):

Adica mancarea ne da cancer?

| cristimihailov a răspuns (pentru EcaterinaIna):

Cancerul este un nume comun, pentru o groaza de tipuri.
Mancarea in general afecteaza tot sistemul, iti poate da si cancer in mod direct sau indirect. Nu este singurul mod insa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici informaţiile de care ai nevoie :-> https://doc.ro/sanatate/despre-genetica-cancerului-este-cancerul-ereditar

| aneliram a răspuns:

Un copil mosteneste gene de la ambii parinti. Cei ce au în istoricul familial cancer, sunt predispusi sa dezvolte si ei o forma de cancer, dar, nu este neaparat ca daca un parinte are sa faca si copilul. Ori daca ai in familie ol, ori nu, trebuie sa îti faci controale medicale regulate, pentru ca aproape orice boala este vindecabila cand este descoperita devreme.