Întrebare recomandată | Wulf a întrebat:

Ce păreri aveți despre autosugestia?
Cu ajutorul autosugestiei, poți vindeca boli incurabile ( fapt dovedit științific. )

19 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Bolile incurabile nu pot fi vindecate prin autosugestie.Cine a dovedit stiintific ceea ce afirmi in intrebare? Daca ar fi asa n-ar mai fi nevoie nici de medici, nici de cercetare

| Wehrmacht a răspuns:

Ce? Si de ce naiba se mai numesc boli incurabile?

| Wulf explică (pentru Wehrmacht):

Pentru ca nu exista nimic sub forma de pastila, injectabil care sa le poata vindeca.

| doctorandus a răspuns:

Vrajeala, efectul placebo si autosugestia nu vindeca nimic, doar iti inchipui ca te-ai vindecat.

| Mădă0611 a răspuns:

Poti vindeca anumite tipuri de cancer, de exemplu, raceli, dar sida niciodata. Eu cred in autosugestie si stiu ca functioneaza, doar ca oamenii nu isi pot controla subconstientul, asa ca autosugestia constienta nu functioneaza, adica functioneaza, dar invers (efectul nocebo).

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Neah,nu cred asa ceva.
Autosugestia nu distruge tumorile canceroase. Poate iti da o stare de bine, dar mai mult, in niciun caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Autosugestia este foarte puternica. De ce nu, pana la urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric da. daca pleci pe premiza de_ cred ca da..nu prea_ atunci efectul va fi minimalizat.

| Buresbista123 a răspuns:

Ma faci sa rad...

| Wulf explică (pentru Buresbista123):

Razi cat vrei, dar este adevarat.

| Buresbista123 a răspuns (pentru Wulf):

Rar de tot, gandeste te cati pacienti de cancer sau alte boli terminale nu au incercat sa si foloseasca autosugestia gandindu se la experiente placute din trecut dar care intr un final n au dat rezultat, nu a fost demonstrat stiintific poate in cateva cazuri poate da rezultate dar nu cred ca e neaparat autosugestia care schimba decisiv

| Wehrmacht a răspuns (pentru Wulf):

Da' ce? Trebuie sa fie doar pastila? Daca s-ar vindeca cu autosugestie inseamna ca tot exista tratament, acela fiind autosugestia.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Fiecare crede ce vrea. Daca vine careva si spune ca s-a vindecat de cancer fara mai stiu eu ce terapii, este egal cu zero in ochii scepticilor.

Mintea ti-o educi singur.

| Swan39 a răspuns:

Hmm... nu ştiu ce să zic despre asta. Prin meditaţie sau hipnoză poţi controla într-o oarecare măsură subconştientul, să "ajungi" la el, să-ţi impui astfel anumite stări etc. Dar până la a putea vindeca boli incurabile... mă îndoiesc de asta. Oricum, mentalitatea e importantă, starea pe care o ai; asta contează mult, chiar şi atunci când suferi de o boală.

| Fluffy2 a răspuns:

Eu am citit multe articole despre autosugestie.Un doctor isi trata pacientii de cancer nu printr-un tratament medicamentos, ci prin tratament psihologic. Dupa mai multi ani procentul celor care nu s-au vindecat era mai mic decat celor vindecati.Nu stiu daca este ceva sau adevarat sau chiar functioneaza, dar am citit ca oamenii trebuie sa se gandeasca numai la lucruri pozitive, care sunt "absorbite" de subconstientul lor.In multe carti de psihologie scroe ca trebuie sa iti "hranesti" subconstientul cu ganduri pozitive, ceea ce nu prea se face astazi din cauza stresului si al ingrijorarii.Cat despre efectul placebo, iti recomand sa vizionezi un documentar foarte interesant "Psihologia raului" unde sunt raspunsuri la mi toate intrebarile in legatura latura aceasta a oamenilor.

| doctorandus a răspuns (pentru Fluffy2):

Google Kim Tinkham.

| AlexPaliciuc a răspuns:

Te referi la lucrul acela cand desti bolnav/te doare ceva si inainte sa te culci te uiti la o poza in care erai sanatos si te gandesti la asta 10/15 min inainte de culcare si miraculos iti trece? Mi se pare adevarata Depinde de ce fire ai daca esti neoptimist nu prea cred doar de gandire conteaza parerea mea

| alexprod a răspuns:

Este o practica a satanistilor, deci nu te sfatuiesc sa o practici. te demonizeaza!

| Didd1234 a răspuns:

Inseamna ca de fapt nu e incurabila, totul pleaca de la psihic si nu ar fi nevoie de medicament din exterior.