| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti că mă pot vindeca de depresie și anxietate cu ajutorul autosugestiei pozitive și a cărților motivaționale? Că au mai fost cazuri și din moment ce Prozac mă ajută doar 40%

Este cititul a astfel de cărți și autosugestia pozitivă o varianta, o soluție?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Gândești pozitiv, te bucuri un timp, dar daca nu se rezolva problemele care generează depresia în sensul ca ramai tot fără ocupație, fără un viitor mai sigur atunci depresia revine înapoi, dar într-adevăr e un lucru pozitiv sa fii optimist și sa ai speranța ca va fi mai bine.

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru halogen001):

Bravo Halogen. Ai scris ceva corect si adevarat.

3 răspunsuri:
| 19flo79 a răspuns:

Iti recomand Andrew Solomon.
A scris o carte exact pe aceasta tema, (Demonul amizii), el trecand prin perioade groaznice de depresie si anxietate!
Te asigur ca iti va fi utila.

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Trebuie sa faci ceva si tu, nu te astepta sa treaca boala asa pur si simplu. Dpinde ce citesti. Poate vei avea noroc si te vei face bine.
Trebuie sa ai mereu vointa, speranta, sa gandesti pozitiv, etc.
Cum a scris Halogen, ca de data asta nu a mai adaugat povestea lui bau bau.happy