| Clorox a întrebat:

Stiu ca sa fii credincios pare ridicol dar si voi ateii sunteti ceva de gen:
"Nu cred in dumnezeu, dar exista?"
Daca ati ales sa fiti atei de ce va mai preocupa acest lucru?
Vad zilnic in categoria religie intrebari de genul...
Stiu, si unii credinciosi exagereaza dar nu inteleg de ce mai argumentati chestii care nu au rost (Chiar si eu, am avut o perioada mai proasta si tot puneam intrebari de genul)
Si primeam raspunsuri asemanatoare la toate intrebarile, nu cred ca mai are rost sa repetati de mii si mii de ori ca nu exista dumnezeu, la fel si din partea credinciosilor nu mai spuneti ateilor ca o sa arda in iad (Daca stiinta nu a dovedit existenta in dumnezeu, cred ca nici noi nu putem demonstra asta pe un site!, sau daca altii au avut probleme legate de paranormal, cum am patit eu, nu mai dati raspunsuri de ****, si mda, am inteles nu va pasa si chestii de genul sau nu credeti dar nu cred ca mai au rost comentariile jignitoare!
Fiecare crede in ce vrea sau in nimic! Daca tie iti plac merele eu nu te pot obliga sa iti placa perele!
Sper ca ati inteles topicul acestui mesaj!
Apropo, acest mesaj nu face discriminare intre tabere! Daca incepeti cu mesaje d-alea de mafiot, nu raspundeti!

64 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ridicol e sa fii credincios fara a gindi absolut deloc si a inghiti dogmele nemestecate. Nu e nici o problema in a fi credincios sau ateu atita vreme cit ai si ceva logica.
Marea problema a mea, ca necredincios, e ca vad foarte multi imbecili sustinind neconditionat mafia asta de bor. In rest, nu pot avea absolut nimic cu cineva care crede sau nu, ca e optiunea lui personala si pe mine nu ma afecteaza cu nimic.

| Clorox explică (pentru KodrutZ):

Dragut din partea ta!

| darrio2007 a răspuns:

Cu cine te certi?

| whatevernvm a răspuns:

Hello, dude. Nu stiu despre ce e vorba dar am un mesaj pentru tine

Broken si OfBeautyAndRage au spus ca esti tun fatalau

Don t hate me. Pace, pwwp

| Clorox explică (pentru whatevernvm):

*** Christ! Astia sunt obsedati nu gluma! laughing

| ania a răspuns:

Fiecare crede ce vrea sau în nimic, dar nu e același lucru cu a prefera merele sau perele. Eventual cu faptul că unii susțin că există mere și pere alții că nu. Și nu e important dacă nouă ne place să existe merele și perele sau nu, ci dacă ele chiar există sau nu.

| RAY a răspuns:

De ce generalizezi? care toti ateii adauga intrebari pe TPU? ai vazut tu cate intrebari adaug eu despre religie? poate ca uni adauga de curiozitate,aceasta categorie nu-i pentru o anumita religie si pentru orice religie si lipsa ei desigur,atesmul find lipsa lipsa credintei,religiei normal ca are un loc aici ca orice religie,secte,credinta,non religie etc
ca omul sa citeasca cat mai multe raspunsuri, acum cu crestini personal o mai spun o data nu exista crestini doar cu numele atat,chiar am trecut pe langa biserica penticostala plina parcarea de masini scumpe si ei imi vb sa nu fi materialist,desgur ca nici eu nu sunt de acord cu jignirile indiferent dar se poate observa ca crestini jignesc mult mai des si asta se poate vedea la banari, atei majoritatea sunt persoane educate, civilizate, rationale asta se vede in tariile majoritar atee in tarile majoritar crestine dumnezeu cu mila vorba aia

| Clorox explică (pentru RAY):

Mie sincer nu imi pasa ce se intampla cu "credinciosii" sau cu ateii! Vorba aia, mi se rupe **** de ce cred altii, doar ca nu suport jignirile din partea nimanui!
Fiecare trebuie sa isi vada de "credinta" sau non-credinta lui!
Cred ca nici tie nu iti convine daca cineva se ia de...dau un exempu: Familia ta, doar prin simplul fapt ca, crezi/nu crezi in ceva!
Sunt niste certuri fara rost!

| Holiday a răspuns:

Ca ateu nu te preocupa spiridusul, ala e doar un personaj dintr-o poveste creata cu un scop practic, ci problemele pe care le creaza in societate si in vietile noastre indobitocirea religioasa.
Si atata timp cat credinciosii incearca prin orice mijloc sa indobitoceasca si pe altii care poate sunt prea copii sa priceapa, sau pur si simlu nu-i duce mintea, e logic sa le prezentam si noi, ateii, punctul de vedere privind povestile cu spiridusi si implicatiile nefaste ale credintelor in cai verzi pe pereti.

| Clorox explică (pentru Holiday):

Da, am inteles, dar voi nu intelegeti ceva!
Nu puteti sa-i spuneti cuiva care practica wicca sau alt ceva, ca nu exista magie, acea persoana va rade de tine! Aici intre religie si ateism este cam tot aia, doar ca dintr-o diferita perspectiva!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Clorox):

Esti cumva fata? O data ce te-am intrebat raspunde, nu.

| Holiday a răspuns (pentru Clorox):

Am mai spus si cu alta ocazie, discutiile sunt mai mult pentru cei care sunt la inceput de drum si pot cadea in plasa povestilor religioase si pentru nehotarati, intr-adevar, unul convins ca pupatul in fund de spiridusi imaginari ii aduce ceva e greu de schimbat.

| Clorox explică (pentru UnBroken2016):

Nu, aia este harley! Si cat timp nu te intereseaza de ce sa iti raspund?

| Clorox explică (pentru Holiday):

Nu pup in fund pe nimeni, fiecare face ce vrea! Daca tu nu crezi in chestii de gen este treaba ta, nu imi pasa ce credeti! laughing

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Clorox):

Da, esti fata dupa ce raspuns dai. Numai fetele vor sa fie sigure ca dai 2 bani pe ele inainte sa iti spuna ceva.

| Clorox explică (pentru UnBroken2016):

Raspuns care demonstreaza ce capacitate mentala ai! Again and again Get the fu*k out!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Clorox):

A zis Broken ca esti fatalau.

| Clorox explică (pentru anonim_4396):

laughing Ma bucur! Cat timp nici nu stie cine sunt in viata reala laughing
Asa sunt astia pana te vad fata in fata, dupa se pisa pe ei!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Clorox):

Aseara nici n-a dormit din cauza ca nu stia cine esti tu in viata reala.
A plans in hohote!

| Clorox explică (pentru anonim_4396):

M-am referit la faptul ca el nu stie cine sunt, si nu are cum sa spuna ca sunt fatalau!
Si mda, daca m-ar vedea, crede-ma nu ar mai zice ca sunt fatalau!
Bye laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Clorox):

Poti tu sa arati si ca Schwarzenegger in realitate, tot degeaba daca online esti fatalau

| Clorox explică (pentru anonim_4396):

Dude, out! Topic incheiat! ATENTIE: Lume batuta-n cap!

| oprescudorin11 a răspuns:

A fi credincios nu e ridicol.Cei care vor sa surpe Credinta, in majoritate o fac din motive de ezitare, de inca hotarare sau nehotarare. Nu trebuie sa te superi pe bietii rataciti!

| Clorox explică (pentru oprescudorin11):

Nu am zis ca este ridicola, am zis ca pare ridicola in ochii ateilor!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Clorox):

Te raportezi la atei?
E adevarat si ca acolo poti gasi 'oile ratacite'.
Daca eu am un palat(spiritual), trebuie sa-mi fie rusine? De cine?

| Clorox explică (pentru oprescudorin11):

Nu, nu, nu intelege gresit!
Si eu am ''un palat spiritual'' Nu spun sa iti fie rusine, din contra, spun doar ca ateii nu cred in chestii de gen si ca orice alt om care nu intelege ceva trebuie sa comenteze!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Clorox):

Cine comenteaza are indoieli! Nimic nou sub soare! E chiar productiv, as crede!

| Clorox explică (pentru oprescudorin11):

Cam asa!

| oprescudorin11 a răspuns:

Hai ca sa lamurim conceptul de 'Libertate' in sensul privit de legislatia drepturilor omului( nu conteaza ce om, nici daca e criminal, handicapat, evreu homosexual, necredincios, savant sau cretin, vaca sau cal sau caine sau porc, hoti, bolsevici sau nazisti, etc.)
Conform drepturilor omului, paradoxal, handicapatii au mai multe drepturi decat normalii! Este de inteles. Ei au nevoie de compasiune si de ajutor, in mai mare masura. Este adevarat ca lumea va degenera, in sensul ca va fi preferat unul din categoriile amintite in fata celor normali. De aici rezulta ca cei normali, nu trebuie incurajati sa existe, poate chiar trebuie eliminati! asta se intampla! Foarte bine. Astept, daca voi mai prinde, sa vad o lume condusa de paranteza! Cred ca va fi ceva de VIS! Succes!

| oprescudorin11 a răspuns:

Eu cred ca Napoleon a fost nitel inspirat, desi nu si-a dat seama cat adevar a spus cand a afirmat ca "Intre Sublim si Ridicol nu este decat un pas'(infinitezimal!). Asta este perceptia omeneasca.Cand stii si simti anumite lucruri, sa zicem ezoterice, te rusinezi sa le impartasesti unor 'neica nimeni'. Cam asta este ideea.Scrie si in Biblie, Evanghelii ceva dwe genul " sa nu pui aur in ratul porcilor'. Sigur ca incalca 'drepturile omului ', caci si porcii sunt fiinte cu drept de respect! De aceea Crestinii adevarati sunt sfiosi in a-ti impartasi ceva de care banuiesc ei ca nu poti intelege!

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu pot sa remarc (cu fascinatie)insa ca intr-o lume cu o logica, in principiu binara (bine-rau, frumos -urat, 1, 0, etc.)in care istoria multimilenara a dovedit CLAR ca MORALA slujeste progresului in opozitie cu imoralitatea, inca se mai dezbate subiectul religiilor
Interesant mi se pare, ca in ciuda 'marilor descoperiri ' epocale, stiintifice, sunt unii care se cred detinatorii absoluti ai ADEVARULUI!
Acele descoperiri epocale au dovedit, in ultima instanta ca nici macar nu putem parasi o amarata de planeta. Dar suntem 'doctori'. Ce nerozie. Marile descoperiri 'stiintifice' nu au acoperit nici un graunte din ce exista! Avem mai multe intrebari, decat raspunsuri?
Dar ne credem, zei!
Anulam sau combatem religii milenare in si cu ce drept? Cine suntem noi sa negam, in numele unei LOGICI aproximativ cunoscute(sigur nekantiana), valoarea religiilor, moralei?
Cand de fapt suntem niste copii mici, pana la moarte, caricatural vorbind, care nici macar nu ne-am trait amarata si brefa viata, dar ne dam cu parerea!? Impotriva experientei MILENARE! Nu stim nici macar un graunte din Existenta, nu avem cum sa-l stim, ca timpul e prea scurt, dar nu respectam legile Morale elementare! Nu, ca e caraghioasa aceasta ipostaza? Ne credem dumnezei, gandim 'logic'! Ce ineptie! Dar nu stim NIMIC! Stiinta a decoperit (culmea) ca pana la infinit, e ceva drum!

| UnBroken2016 a răspuns:

Nu mai e ateu ala care se intreaba daca exista mos cracila sau nu. E doar un idiot care inca nu s-a hotarat ce sa creada sau ce vrea.

| Clorox explică (pentru UnBroken2016):

Ok, sa se hotarasca in pacea lor, sa nu mai aduca comentarii de ****!

| doctorandus a răspuns (pentru UnBroken2016):

Daca ai sa citesti ce a scris, o sa observi ca nici Richard Dawkins nu afirma ca *stie* ca nu exista Dumnezeu.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Trebuie sa mai dai o sansa, mai ales nehotaratilor! S-a dovedit ca tocmai aia sunt cei mai de baza!

| Clorox explică (pentru oprescudorin11):

N-ai cu cine... crede-ma!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Sunt mai de baza pentru ca sunt pe jumatate prostiti. Inca putin si ii prostiti de tot. Pai dooohh

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Clorox):

Vad ca ai cu cine! Au cam disparut! Caci nu au argumente! Dar si asta ma sperie! Numai cretinii intra intr-o Credinta, daca nu-si pun intrebari!

| Clorox explică (pentru UnBroken2016):

Ok nene, am inteles, esti ateu, nu iti pasa, razi de credinciosi.
De ce dracu nu iesi din topic?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Clorox):

Ma plictisesc si am zisi sa intru pe la religie. E o tara libera colega.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Cred ca o sa-mi reevaluez parerea fata de sfintia ta!

| Clorox explică (pentru UnBroken2016):

Da ma, treaba ta...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Confunzi circul cu libertatea. Libertatea e un concept pe care se pare ca nu multi il inteleg!

| UnBroken2016 a răspuns:

SI nu "pare" ci e ridicol. Stai sa te rogi unui serial killer, chiar e ridicol. Dar la cine pretentii, este?

| Clorox explică (pentru UnBroken2016):

Eu sunt ''credincios'' dar nu ma rog la dumnezeu! Difera subiectul...

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Clorox):

Religia toata tine de credinta cuiva in Dumnezeu. Nu ai cum sa fii una fara alta. E ca si ateul care crede totusi ca exista un zeu pe undeva. Pai ala nu mai e ateu.

| Clorox explică (pentru UnBroken2016):

Credinta nu inseamna sa crezi in dumnezeu obligatoriu! (Chiar despre ce vorbeam in topic, daca nu stii de ce comentezi?)
Eu nu cred in dumnezeu, stiu ca exista doar ca nu ma inchin lui!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Clorox):

Mare greseala.Dar e alegerea ta!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu! Ateul, cand judeca, automat se crede dumnezeu(uneori fara sa remarce), aici e paradigma!

| Dorotheea21 a răspuns:

"De ce ii mai preocupa?"
Ii preocupa pentru ca! big grin

Acelasi lucru l-am vazut pe forumuri de fumatori, unde de cateva ori pe zi se trezeau nefumatorii sa tipe "Fumatul nu e sanatos!" laughing
Deci pentru ca prostie, pentru ca plictiseala, pentru ca o tara libera. happy
Ah! Si pentru ca daca exista si un forum "Ateism", religiosii se calcau pe picioare acolo, sunt absolut sigura de asta, deci e valabila si invers. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unul care vrea dovezi a ceva ce el e convins ca nu exista, ori e prost ori e nebun. Unul care crede si este convins de existenta celui in care crede, daca cere minuni si dovezi, asemenea ori nu gandeste ori e nebun.Comenturile sant cherdere de timp si frectie la chicior di lemn.

| Nitunitu a răspuns:

Fiecare crede ce doreste.

Numai ca toate religiile au ceva cu crestinii, care sunt invatati sa iubeasca si pe cei ce le vor moartea.

Nu crezi ca stie cineva de la conducerea planetei asteia ceva?

Adica de ce s-ar baga satanismul peste tot si s-ar promova tot mai mult persecutarea crestinilor daca teoretic Iisus Hristos si Satana nu ar exista?

De ce exista alb si negru?

De ce putem sa fim fericiti sau tristi?

De ce putem oferi ajutorul cuiva cu inima deschisa sau putem sa intoarcem spatele si sa nu ne pese?

De ce avem liber arbitru intre bine si rau?

Nu cumva acest bine si rau ne va decide viata de dupa moartea fizica?

De ce exista pactul cu diavolul pe care il fac celebritatile?

De ce unii plang dupa perioada de 10 sau 20 de ani de contract cu Diavolul in care au faima si bani si tot ce vor?

Vezi tu, Banii, faima, poftele trupului sunt doar de decor.

Ca sa ajungi in rai trebuie sa suporti orice de la draci aici pe pamant si sa rezisti oricarei tentatii de a face rau sau de a iesi din cuvantul lui Dumnezeu.

Daca vrei sa ajungi in Iad, nu trebuie sa faci nimic special, sau chiar poti sa te distrezi pe cinste aici pe Terra cu bani, faima si orice iti doresti dar in schimb ti se va cere sa faci un ritual sa iti vinzi sufletul.

De ce este atat de pretios acest suflet?

Pentru ca este etern si nu are moarte...

Prea mult ne-am inrait unii cu altii, prea mult ne certam cu totii, ne sapam pe la spate, facem tot felul de prostii unul altuia. Prea mult distrugem tot ce e frumos si nu construim nimic inapoi.

Suntem prea rai si Iisus Hristos tot ne iubeste asteptandu-ne sa ne intoarcem la el chiar si in clipa mortii!

| Clorox explică (pentru Nitunitu):

Ai dreptate, cand aproape mi-am facut initierea a trimis un demon la mine!
Stiu ca suna ciudat si multi atei cred ca mint sau ceva de gen dar nu, chiar am vazu entitatea aia!
Si in perioada respectiva simti ca esti zeu, este o senzatie uimitoare!
Doar ca nu mi-am facut ritualul, nu m-am vandut, inca!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Nitunitu):

Esti un dragut! Dar tu raspunzi la alta intrebare, nu daca sa credem sau nu, nu daca trebuie sa ne indoim. Iisus a spu o chestie interesanta, ca daca vrea, poate distruge orice templu! Dar in paralel a construit altul, bazat pe IUBIRE! Infiorator! Sa distrugi ceva, chiar si lacasul diavolesc.Dar nu a facut-o! Caci deja a distrus NECREDINTA! Desigur, prin IUBIRE!

| Clorox explică (pentru oprescudorin11):

Scuza-ma dar nu cred in iubire! Este cel mai josnic sentiment, intotdeauna termini printr-o despartire sau chiar mai rau!
Este un mod de a iti arata slabiciunea! Stiu ca este doar parerea mea dar scuze, chiar nu inteleg iubirea!

| Nitunitu a răspuns (pentru Clorox):

Stiu ca iti da o stare de euforie si ai impresia ca poti realiza orice. Satan nu te va lasa, iti va da pe ce perioada faci contracul tot ce doresti, absolut tot si va suci mintile oamenilor din jur pentru a iti fi tie bine si pentru ca acei oameni sa fie in ajutorul tai mereu ca niste catelusi...

Vei avea bani, faima, si fara boli.

Dar daca stai sa te gandesti cand faci acel contract, cand semnezi cu sangele si dai foc la foaie adio...

Satan sau acel demon care va veni si vei semna contractul cu el te va ajuta enorm, dar la finalul contractului in aceeasi zi, aceeasi ora, aceeasi secunda, peste 10 sau 20 de ani sau cand expira vei ajunge 100% in iad.

In iad vei sta o eternitate pentru acel contract, dar si atunci tot mai exista sanse sa rupa Iisus Hristos acel contract daca te intorci cu fata la el cu adevarat si devi crestina.

Adica sa traiesti crestineste si sa suporti orice ti-ar face acei demoni dupa aceea pana in clipa cand vei muri.

Daca ai auzit de Sfantul Ciprian, povestea e cam asa.

Era cel mai mare vrajitor din toate timpurile, si-a vandut sufletul diavolului, a facut multi oameni sa sufere si unii sa moara si s-a Indragostit de Sfanta Iustina care era crestina si Il primise pe Iisus Hristos in inima sa si traia crestineste.

El s-a dat dupa ea, a renuntat la diavol, Dumnezeu i-a binecuvantat pe amandoi, au murit in chinuri groaznice amandoi si nu s-au indepartat de Iisus Hristos nici macar pentru o clipa. Au ajuns in Rai si acum sunt sfinti.

Deci vezi tu cat de mult ne iubeste Iisus Hristos pe toti?

Si noi omenirea nu numai ca nu l-am crezut dar l-am omorat cu pietre si rastignit in cuie pe cruce de lemn.

Si El tot ne iubeste.

Iti spun ce simte sufletul meu.

Daca Iisus Hristos ar fi sa moara in chinuri pentru fiecare om de pe planeta ca sa fie fiecare salvat ar face-o fara nici o clipa de indoiala sau de gandire.

Daca tu ar fi sa mori pentru credinta ta in el, sau pentru a salva viata unui necunoscut ai face-o? In acelasi circumstane cum a fost omorat Iisus Hristos sau mai urat?

Uite aici un film crestin de 11 minute pe care trebuie sa il vezi si sa intelegi rostul lui.

https://www.youtube.com/watch?v=c-QSOX7AGQI

Uite aici o vedeta care si-a vandut sufletul, are bani si faima si tot ce vrea si ce parere are despre asta...

https://www.youtube.com/watch?v=b0V2xCMMkFk

4:01 4:25 e cel mai important ca sa intelegi dar mai bine il vezi pe tot.

Nu face pact cu Diavolul. Daca faci asta o sa iti pierzi sufletul si Iisus Hristos vrea sa ne salveze pe toti.

El isi doresate ca toti sa ajungem in Rai, ca toti sa nu mai suferim aici pe pamant.

Dar vezi tu trebuie sa trecem toti prin aceasta viata, si trebuie sa iti iubesti aproapele, parintii, familia, sa iti iubesti si dusmanii si cei care iti fac rau si cei care nu te sufera. Trebuie sa te lupti pentru salvarea sufletelor lor, nu pentru tine.

Daca te lupti pentru tine iti vei pierde sufletul. Iisus Hristos s-a luptat pentru salvarea sufletelor a tuturor oamenilor care erau care au fost si care vor fi.

Tu trebuie sa intelegi ca Iisus Hristos nu te vrea saraca, umila, calcata in picioare, batjocorita, batuta zi de zi si torturata. Nu!

El vrea ca sa faci totul in iubire, cu dragoste si sa fi corecta.

Daca tu esti bogata ajuta-i pe ceilalalti din jurul tau. Nu neaparat cu bani cat si cu un sfat sau un loc de munca sau orice altceva. Daca cineva sufera asculta-l si ofera-i alinare.

Daca tu vrei sa fi bogata, nu este impotriva lui Hristos, dar vevino bogata pe propriile tale puteri, fara sa trisezi, fara sa furi, fara sa te injosesti altora sau sa iti vinzi trupul.

Trebuie sa fi stapana pe tine si pe ceea ce vrei in numele lui Hristos.

Daca fiecare om ar sti ca langa el are ingerul pazitor si pe Iisus Hristos in orice moment si poate cere ajutorul divin si al arhanghelilor si al armatei de ingeri ai acestora nu le-ar mai fi frica.

De ce crezi ca unii crestini prefera sa moara in chinuri groaznice si ei zambesc?

Au primit suflarea vietii de la Iisus Hristos si nu o irosesc.

Daca te imbolnavesti mergi la doctor cand credinta ta in Iisus poate sa mute si muntii din loc.

Ai grija ce alegere faci, eu prefer sa vorbesc cu tine si sa te ajut cat de mult pot si sa ajungi la momentul acela cand va fi in Rai si nu in Iad.

Asta le doresc la toti. Si la sceptici, si la dusmani, si la prieteni si la cei care si-au vandut sufletul.

Iadul a fost creat pentru Lucifer si ingerii decazuti. Nu trebuia sa ajunga nici un om acolo.

Arma pe care o are crestinul este cuvantul lui Dumnezeu adica Biblia, care este foarte puternica si nici un demon nu poate sa reziste cand aude de numele lui Iisus Hristos (vezi exorcizari ca sa intelegi.).

Poti sa faci tot ce vrei tu, dar fa-o in numele lui Hristos si de fiecare daca cand poti oferi un ajutor cuiva (nu neaparat banesc), un sfat sau o mangaiere unei persoane care plange, gandeste-te ce ar face pentru tine Hristos daca tu ai fi in situatia lui.

Oamenii lui Hristos, adica crestini sunt cei care iubesc tot ce ii inconjoara, cei care sunt gata in orice secunda sa isi dea viata pentru credinta, cei care nu plang si se ridica stiind ca Iisus este langa ei, nu au frica, nu fac rau nimanui si nu se tem de clipa mortii iertandu-i si pe cei ce ii omoara.

Pe scurt, daca vrei sa fi un crestin adevarat:

Primeste-l pe Iisus Hristos in inima ta, intoarce-te cu spatele la pacatele tale, iubeste-i pe cei din jur si ajuta-i sa se mantuiasca. Plangi pentru cel ce este abatut din calea luminii si ajuta-l sa se intoarca pe drumul cel bun.

Tine minte un lucru extrem de important.

Demonii nu iti pot citi gandurile, pot doar sa iti intre in minte si sa iti implanteze ganduri sau stari de frica si restul.

Tu in gand poti comunica cu Iisus Hristos, cu ingerul pazitor, cu arhanghelii, cu sfintii, cu Fecioara Maria.

Nimeni nu va ajunge in cer decat prin Iisus Hristos. Daca El te va mantui atunci vei obtine cea biblia adica noul si vechiul testament ne ofera si anume Imparatia Cerurilor.

Daca ai vreo intrebare imi poti da mesaj.

Tu crezi ca eu de prost ma rog de copiii acestia sa aleaga binele in loc de rau?

Dumnezeu are o misiune si un plan cu fiecare si o parte din misiunea mea este sa ii ajut pe multi sa aleaga mantuirea si sa isi primeasca locul in Rai, nu sa piara in Iad.

| Nitunitu a răspuns (pentru oprescudorin11):

Am o intrebare la tine.

Daca ai avea zece copiii si unul dintre ei ar fi drogat, l-ai omori? L-ai da afara din casa? Te-ai zbate pana la nesfarsit sa il aduci pe calea cea buna? Daca i-ar invata si pe ceilalti sa faca la fel i-ai arunca si pe ei in strada?

Ce le-ai face?

Cat de mult i-ai iubi daca ar fi cat se poate de rai?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Nitunitu):

Mai poti avea copii, pe care sa-i ghidezi, in ziua de azi cand le 'sar in ajutor ONG-uri', papitoi, neaveniti, datatori cu parerea? De iubit va iubesc pe toti, dar intr-o societate de schizofrenici legiuitori, lacomi, corupti si altele, daca as avea 10 copii, nu i-as putea nici educa, nici stapani, caci macar unul din ei se va ocupa cu pokemonii, cu vanatoarea lor, degeaba i-as iubi, caci jegurile legiuitoare m-ar tine departe si de ei dar si de voi, dragii mei! Poti intelege sau vrei sa fiu mai explicit?
Iubirea se poate gasi si aplica numai in traditii! E un concept(traditia) de neanteles pentru unii din voi! Capisi?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Clorox):

Te referi la acea iubire feromonica! Iubirea pe care o invocam este acea iubire neconditionata, acea iubire pe care o au animalele (cainii, pisicile, caii, caprioarele, oile, etc. )care chiar daca ii umilesti, in sens uman, ele nu cunosc umilinta, in limba lor, vin la tine cu incredere, uitand ca esti om.

| Nitunitu a răspuns (pentru oprescudorin11):

Eu spun ca iubirea in acel caz ar fi sa lupti pentru ei pana la moarte si sa le explici de 100 de ori pe zi la fiecare care este drumul cel bun pana ti-ai pierde vocea dupa care ai scrie pe foaie aceste lucruri zi de zi pana ar intelege.

Si cand ar intelege, te-ai tine de capul lor sa ramana pe calea cea buna.