| sabin89 a întrebat:

Ce repede trece timpul... Dar, timpul trece sau noi? Ce trece de fapt? Eu văd oameni trecând pe stradă, văd şi maşini trecând, sau tramvaie, autobuze. Dar nu am văzut niciodată un timp trecând. Mă urc în tren şi trec prin diferite locuri. În tren, întâlnesc alţi călători. Unii trec de la o localitate la alta. Alţii trec chiar graniţa şi merg într-o altă ţară. Dar, cum ar fi să vezi că urcă şi timpul în tren, ocupă şi el un loc, vine controlorul şi-i cere biletul...Nu merge, aşa ceva nu există. Eu zic că noi trecem. Trecem şi prin viaţă; şi ajungem la cimitir. Pe urmă, mai trece un membru al familiei şi mai pune o floare. Poate mai trece şi câte un câine pe acolo. Dar timpul, nu. De fapt, ce este timpul? Trebuie să fie el ceva, că altfel nu ne-am fi obişnuit noi toţi să spunem că trece timpul.

Răspuns Câştigător
| MrAM a răspuns:

Notiunea de timp a aparut odata cu teorema big bang-ului si presupune efectul vizibil de expansiune a universului. Ne raportam la timp atunci cand vrem sa observam un proces/schimbare al unu-i obiect sau actiune. il poti numi si o unealta de masura. ex procesul de eroziune al unei stanci in x ani etc;

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"Opreşte trecerea! Ştiu că unde nu e moarte, nu e nici iubire - şi totuşi, Te rog: Opreşte, Doamne, ceasornicul cu care ne măsori destrămarea." - Lucian Blaga
Nu stiu de ce mi-am adus aminte de acest frumos citat cand ti-am citit intrebarea...

| Inferno a răspuns:

Daca vrei sa treci mai incet prin timp, tot ce trebuie sa faci este sa treci mai repede prin spatiu.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Bună idee. Rămâne acum să văd cum îmi fac rost de o rachetă happy

| relian a răspuns:

Si eu la fel zic,dar unia for sa scoata miere si din sare laughing asa ca dupa altii timpul ar putea sa ia loc pe banca aia ce ai zis.

Timpul pentru mine este doara o notiune, un cuvant ca oricare altul, atribuit unui proces, unui fenomen, sau care sa arate, ori sa descrie ceva.
Este ca si numele unei persoane.Nu putem sa spune ca numele unei persoane este ceva real,ori ar putea sa se aseze pe banca aia.
Timpu de fapt arata ceva,arata ca un lucru se transforma in alt lucru.
Un lucru se uzeaza,deci din ceva ajunge altceva,intr-o perioada,intr-un proces ce se intinde pe X etape,asa oamenii au nimit drumu asta sau etapele astea timp.

Ca vin altii sa spuna ca timpul poate sa stea la masa cu mine aia e problema lor, eu o sa traiesc forever laughing nici nu merg prin timp, merg pe linga el.
Ba o iau ca aia din star trec pe sub el laughing
Trece timpul luam leafa laughing vorba aia leafa merge, timpul trece, pietrele raman laughing

Numele tau asta sabin exista ca si o entitate? Atunci de ce il folosesti in viata de zi cu zi? Asa si timpul este folosit cam la fel, altfel nu ai stii cum sa te adresezi.

| Catrice a răspuns:

Timpul nu exista, e inventat de om.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Pfff... Exact asta mă pregăteam să scriu acum. Timpul e o convenție umană.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Am călătorit în timp și am prezis ce ai vrut sa scriihee hee

| sabin89 explică (pentru Catrice):

Interesant! Ceva care nu există este folosit atât de des în vorbirea noastră de zi cu zi!

| Catrice a răspuns (pentru sabin89):

Multe chestii nu exista și totuși sunt folosite zilnichee hee

| Lukasssz a răspuns:

Noi trecem, timpul ramane acelasi! Nu degeaba exista expresia "trecator prin viata."winkingCa definitie timpul este mersul înainte continuu și nedefinit al existenței și al evenimentelor care survin într-o succesiune după toate constatările ireversibilă din trecut, prin prezent, spre viitor.

| aditimus a răspuns:

Timpul trece indiferent ce faci cu cat esti mai copil cu atat trece mai greu, iti aduci aminte cum abia asteptai sa termini scoala sa te angajezi si zbenguiai de afara toata ziua si abia abia trecea acum stau lucrurile altfel.
Timpul este distanta ta de mers si respiratia ta de zi cu zi...

| SingleForOne a răspuns:

Https://en.m.wikipedia.org/wiki/Time_perception

Poftim, să nu mai dau eu copy-paste de acolo. În special dacă vei pune accent pe categoria de neuroștiință.
Dar "timpul" din punct de vedere astronomic sau fizic (mai bine zis) e puțin mai altfel, având legătură cu noțiunile de gravitate și alți factori externi, legi ale naturii.

| sabin89 explică (pentru SingleForOne):

"...având legătură cu noțiunile de gravitate și alți factori externi, legi ale naturii."
Având legătură şi cu mişcarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista, este o variabila. Ne ajuta sa masuram viteza cu care ne deplasam in spatiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Timpul este doar o unitate de măsură a vieții noastre călătoare și trecătoare.
Timpul nu trece, trecem noi prin timp.
Expresia " trece timpul" este folosită pentru a diminua și îndulci crudul adevăr al vieții noastre trecătoare...
Noi trecem, timpul rămâne! Rămâne pentru cei ce nu trec... decât mai târziu!

Răspuns utilizator avertizat