| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Ce reprezinta conceptia de frumos, de estetic din punctul vostru de vedere?

19 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu pot sa vorbesc prea mult decit ca la mine se manifesta prin a place.Esteticul ia cu totul alte dimensiuni ca fiind, contrar celor spuse de altii la cealalta intrebare a ta, un fel de cultura, adeca dezvoltarea si adaptarea memoriei spre o singura directie sau domeniu de arta.

| MagicSmile7 a răspuns:

Frumosul este ceea nu te inconjoara, dar trece direct prin tine, lasand in urma un suflet cu trasaturi rafinate.

| WR104 a răspuns:

Frumos inseamna simplu.

| Xtal a răspuns (pentru WR104):

De ce?

| WR104 a răspuns (pentru Xtal):

Pentru ca ce-i prea mult strica de obicei iar daca e prea putin atunci nu-i indeajuns.
Simplitatea e o forma pe care o poate lua frumosul.

| Xtal a răspuns (pentru WR104):

Pai daca ar fi prea mult frumos cu ce ar strica, un proverb nu e neaparat adevarat.

| WR104 a răspuns (pentru Xtal):

Prea frumos nu exista decat in mintea unora, perceptia asupra frumusetii este deformata in mod constant de catre mijloacele mass media prin care omului ii este bagat in cap ca ce e mai scump e mai frumos sau ca ce e mai mare e din nou mai bun si mai frumos.

| Xtal a răspuns (pentru WR104):

Da,sunt de acord in anumite privinte.Dar daca eu vad un desen complex mai frumos de cat un desen simplu? Tu ai spus,, frumos inseamna simplu'' dar nu te'ai gandit ca nu se poate aplica mereu, dar te aprob.

| WR104 a răspuns (pentru Xtal):

Fiecare vede frumosul altfel, complexistatea nu inseamna neaparat si frumusete ea poate insemna arta.
Pentru mine simplu inseamna frumos intodeauna, tu m-ai contrazic spunand ca mai mult poate insemna si mai frumos dar nu era vorba de mai frumos ci frumosul.
Un desen simplu e frumos dar nu inseamna ca nu poate fi si alt desen si mai frumos.

| totElodia a răspuns:

Frumosul este reprezentat de catre decenta.

| TheStory a răspuns:

Frumos=Perfect din punctul meu de vedere.
Omul vitruvian este frumos din punctul de vedere a lui da Vinci si ii dau dreptate. Frumos nu se refera neaparat ca arata bine, se refera ca este bine proportionat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Estetic = Banal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Natural si simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva plăcut ochiului, limbii, auzului și celălalte simțuri, ceva cu forme perfecte și armonioase, cât mai apropiat de natural, sincer, clar, curat, antonim al urâtului, ceva ce doar tu poți defini și nu universal valabil, că nu există așa ceva.

| Goddessss a răspuns:

Goth

| allison20 a răspuns:

Armonie.

| Xtal a răspuns:

Cum se concepe de obicei frumosul,cum concepe rasa umana frumosul,ceva placut la atingere,la vedere,frumos mirositor,frumos de auzit,inca tin sa cred ca avem cam acelasi sens al,,frumosului'' in societate.O sa aduc vorba de ceva ce are legatura cu acest subiect si probabil e destul de des intalnit,pozele de pe internet cu batoze,grasane,disgratioase, care se autocatalogheaza,,I'm fat and beautiful'' si primesc foarte multe like'uri,urasc sensul asta de frumusete,mai mult te face sa te simti prost pentru cineva ce nu este cu adevarat frumos, si cer sa cred ca persoana ce posteaza poza coenstizeaza ca statusul ei fizic este considerat de catre societate urat (accept faptul ca unele persoane cu mintea bolnava au o atractie sexuala fata de grasi, dar nu si in cazul internetului care nu cred ca e frecventat de acest gen persoane site gen :Facebook).Nu inteleg, chiar e anormal sa cataloghezi acea persoana urata? Nu, nu este deoarece acel individ/a se incadreaza in standardele uratului ( fizic).Nu poti spune ca un dihor calcat de masina pe marginea strazii e frumos.Cred ca ai inteles la ce ma refer, in final ceva frumos este ceva ce creeaza placere simturilor umane, si deasemene se incadreaza in standardele normale ale frumosului.(Nu am nimic cu oamenii grasi)

| Hackz0r a răspuns:

Pai,ceva frumos trebuie sa fie ceva simplu.

| UnBaiatDubios a răspuns:

Este perceperea prin simturi a ideilor, emotiilor ce rezoneaza cu starea noastra interioara cu ajutorul simbolurilor.De exemplu un trandafir pare mai frumos in viziunea unei persoane romantice pentru ca este un simbol pentru felul sau de a fii.
...sau ceva cu care ne putem imperechea