| anonim_4396 a întrebat:

Ce reprezinta dreptatea din punctul vostru de vedere?
Ce este considerat ca fiind moral si ce nu? Macar, exista asa ceva (din nou, din punctul vostru de vedere ma refer caci eu mi-am format deja o parere stabila pe acest subiect)?

12 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

De cand lumea, dreptatea este punctul de vedere a celor puternici. Restul sunt vorbe.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru neutrino):

Uite un raspuns adevarat.

| DDCC a răspuns:

Când dreptatea ne este luată sau înlocuită treptat prin diferite mijloace ajungem să credem că nu mai există.
Doar că ea încă mai există, uneori nu o vedem.
Cam așa e, părerea mea.
Prefer să țin parte dreptății decât să mă alătur unora care o "evaporă".

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru DDCC):

Si prin Dreptate te referi la?
Si in ce sens, mai exact, poti "evapora" aceasta dreptate?

| DDCC a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Prin dreptate mă refer mai ales la omenie, la cinste.
Dreptatea înseamnă să dai fiecărui ce merită. Dar nu în gen:"Mi-a greșit odată și gata, nu mai merită nimic niciodată".
Adică să recunoaștem valorile fiecărui om.
Prin acea evaporare mă refer la falsitate, spre exemplu când cineva a fost acuzat pe nedrept fiindcă acuzatorul a primit ceva la schimb.
Mai nou șpaga, corupția fac legea în aproximativ orice teritoriu.
Uite,
http://youtu.be/-fyvCUF1hQk
Când mă gândesc la dreptate mă gândesc la opusul ăstora, ilegalităților.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau. Mie cu moralitatea mi-e clar : ma ghideaza niste principii luate din cele 10 porunci; nu furi, nu minti, iti respecti parintii, iti iubesti aproapele ca pe tine. etc. Vezi tu ce gasesti de invatat pe acolo.
Bunica mea m-a invatat cum sa le inteleg si respect. Si este mult de spus cum sa fii moral sau nu. zi de zi.

Cat despre dreptate : este o notiune relativa, care tine de legile societatii.

Iar daca intrebi ce este mai important si ce primeaza, parerea mea este ca moralitaltea nu dreptatea.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Stelutza1990):

Am inteles.Cat despre cele 10 porunci: "sa nu furi, sa iti respecti parintii, sa iti iubesti aproapele ca pe tine etc..."; dar cum (oare) sa nu minti?!
Noutate de ultima ora:TOATA LUMEA MINTE, indifferent de motiv, situatie, indifferent de circumstantele in care s-a produs acea minciuna.
Nu poti trai o viata intreaga fara ca macar sa fi mintit o data cel putin.
Pur si simplu nu poti. Daca-mi vei veni cu un reply in care sa spui ca nu n-ai mintit niciodata atunci e clar: inca un pacat (o minciuna) in plus pentru tine.
Ai grija ce spui, ca ipocrizia ne inpanzeste la feicare pas.
-Numai bine.

| Hombre a răspuns (pentru Stelutza1990):

Prin provincia Romania s-a cam dus dracu' si moralitatea si legea. Poate sunt mai sceptic eu.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Hombre):

Inca unu cu "vai de tara asta"...
Eu vorbeam de dreptate si moralitate in general, nu de Romania...si + de asta eu nu vorbeam de Dreptate ca de Lege.Nu am nici-o treaba cu legea, cand am spus Dreptate m-am referit la aceasta ca la un adevar incontestabil.

| Hombre a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Fii mai atent, nu la intrebarea ta am comentat.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Hombre):

Bine, am sa fiu mai atent/a happy.

| Stelutza1990 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Ceau. Nicidecum nu vreau sa spun ca nu am mintit, sau ca nu sunt necesare minciuni. CATEODATA. Exemplu : mint un pic, ca sa protejez pe cineva, o perioada.
Dar decalogul este un bun ghid de moralitate.Iar invataturile batranilor nostri, sunt tot asa : repere de moralitate.
Si desigur, daca tragem foloase din minciuni, nu cred ca este ok.