| LoveToHate a întrebat:

Ce s-ar întâmpla dacă aş arunca un ceas într-o gaură neagră?
Ar mai functiona?

18 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Din cite raspunsuri ai primit pina acum doar "Dumnezău" ti-a aratat cam ce s-ar intimpla. Masa uriasa a unei gauri negre (black hole) produce o gravitatie uluitoare care striveste(comprima)orice lucru de mii sau milioane de ori!
P.S. -Inferno, desi foloseste "cuvinte cheie" (observator, singularitate,...)este paralel cu fenomenul! laughing

| Inferno a răspuns (pentru georgesur):

Citez:"dar să presupunem că nu s-ar dezintegra. " RightHereWaiting
Cine a pus intrebarea a plecat de la premisa ca ceasul nu este afectat fizica de gaura neagra. Sa spui ca ceasul s-ar dezintegra nu este corect, doar incalci premisa de la care pelaca intrebarea.
Eu am explicat ce se intampla daca plecam de la aceasta premisa. Daca nu vrei sa respecti regulile intrebarii mai bine nu mai raspunzi.
Utilizatorul Dumnazau a incalcat o premisa absolut necesara a intrebarii si din acest motiv raspunsul sau este incompatibil cu intrebarea.
Deci mai intai citeste premisele de la care plecam si dupa fa afirmatii.
Sa inteleg ca eu sunt paralele cu fenomenul pentru ca respect regulile intrebarii?
Astept un raspuns, daca nu am s-al primesc voi deduce ca fie aveti probleme de vedere fie aveti probleme cu neuronul.

| Inferno a răspuns (pentru georgesur):

Mai astept si un argument in sprijinul acestei afirmatii nefondate:"Inferno(,...) este paralel cu fenomenul! Urmat desigur de acest emoticon ": ))" care nu arata decat prostia imensa de care dati dovada, de care eram si asa constient.

| Dumnezău a răspuns:

S-ar intampla ca in tabloul acela coios al lui Dali, in prima faza, dupa, ar trece prin ceva asemanator cu o implozie, inainte sa-i fie atrasa materia in gaura neagra.

| Inferno a răspuns:

Pentru un observator aflat dincolo de orizontul evenimentului limbile ceasului nu s-ar misca, pentru un observator aflat in singularitatea gaurii negre, alaturi de ceas, totul s-ar petrece noram, limbile ceasului s-ar misca normal pentru el.

| oliviaaa a răspuns:

Cred ca da, personal nu am incercat, dar cred ca ar functiona, gaurile negre doar este ca un tunel de teleportatie.

Răspuns utilizator avertizat
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Nu ai mai putea afla daca functioneaza sau nu! laughing

| RAY a răspuns:

Nu stiu sincer dar cine stie?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce s-ar întâmpla? L-ai pierde temporar, nu l-ai mai vedea din cauza întunericului!

| WhatheWow a răspuns:

Mai intii de a arunca ceasul intr-o gaura neagra trebuie sa astepti sa afli ce e aceea; deocamdata se pot face doar speculatii.

| LoveToHate explică:

Stiu,dar să presupunem că nu s-ar dezintegra.

| MCRgurl a răspuns (pentru LoveToHate):

Pai da ar mai merge.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru LoveToHate):

Nu poti presupune absurdul.Cum sa zici ca nu s-ar dezintegra e ca si cum ai zice ca sa presupunem ca apa lichida nu curge happy Nu aveti nici unul habar de astronomic.Gaura neagra se formeaza atunci cand materia, materia care e tot cei palpabil, se incramadeste asa de mult ca face implozie(google-leste daca nu sti termenul) si se formeaza o gaura, de antimateria.Antimateria e exact cum o descrie numele, impotriva materiei, daca apropi materia de antimaterie se distrug reciproc.Deci sar pulveriza, pur si simplu.De asemea Google-leste materie + antimaterie, evident in engleza, si mai uitate la Discovery ca acu e scoala pentru toti si inveti lucruri ft intersante acolo

| Narcyysh a răspuns:

Da. Gaurile negre nu distrug mecanismele ceasului. Funda big grin?

| Codrin23 a răspuns:

Pai..nimic nu s-ar intampla pentru ca ceasul nu are legatura; el tot functionaza, cred ca ati vazut ca daca gravitezi in jurul unei gauri negre si te intorci pe pamant e viitor, la ceas e faza ca nu se schimba ceasul(depinde de ceas; sunt unele si cu data si cu vreme dar si unele doar cu ora si minut funda?