| QueenOfLeon a întrebat:

Ce s-ar intampla daca nu ar exista conceptul banilor? Vreau sa aflu partea ta de poveste.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Troc

| Clorox a răspuns:

Haos?

| kiatres56 a răspuns:

Iti dai seama ca asta a fost creat de om,daca n ar exista conceptul baniilor oamenii ar inventa un inlocuitor,cum era pe vremuri dadeai ceva pe ceva, este conceptul fiecaruia, desi nu cred ca ar fiia sa bine pentru ca majoritatea lucruriilor nu se pot plati cu legume sau altceva ca pe vremuri, de exemplu gazul, benzina si motorina si hainele electricitatea.

| Elena9328 a răspuns:

Ar fi mult mai bine. Părerea mea.
Din cauza banilor s-a ajuns unde s-a ajuns.
Și pe zi ce trece e tot mai rău.
Acum banul a luat putere asupra omului, nu viceversa.
Toată lumea vrea confort, haine nu știu mai de care, mașini etc. Când înainte cu puțin trăiai bine și liniștit. Acum daca nu ai, ești cel mai, cel. Trist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am trai cu totii ca Bill Gates.

| anoonimull a răspuns:

Parerea mea este ca daca nu ar mai exista bani, nu vor mai exista nici oameni care sa munceasca, sa zicem ca un vecin are probleme la curent, daca nu are un prieten electrician, cine crezi ca va merge sa-i repare curentul gratis? Adica daca nu ar mai fi bani, oamenii nu ar mai muncii pentru ca nu ar fi rasplatiti.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

In momentul de fata ar fi haos pentru ca, daca nu sunt banii sau alt obiect de troc, oamenii n-ar munci. Banii sunt facuti, actualmente, sa ii tina in priza pe oameni pentru a isi castiga existenta.
Dar, daca inteligenta artificiala avanseaza pe drumul cel bun, in vreo cateva sute de ani, banii ar putea sa dispara. Omenirea sa traiasca in confort si fara griji, folosindu-se de roboti sa ii faca treburile.

| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Probaibl ca nu am avea atat de multe lucruri in casa, fiind nevoiti sa dam la schimb ceea ce avem daca vrem sa primim altceva in schimb. Oricum, banii sunt o problema pentru ce-i ce nu stiu sa-i foloseasca.