| ge0rgianna a întrebat:

As vrea sa aflu si eu mai multe despre conceptul "friend zone"?

2 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Ideea a pornit, se pare, de la un episod al celebrului serial "Friends", când unul dintre personaje a fost catalogat drept "căpetenie în friend zone", deoarece era îndrăgostit de o femeie care nu-l vedea altfel decât ca pe un simplu prieten și nu se simțea atrasă (sexual) de el.
De aici, însă, sintagma a început să desemneze tot mai des situații în care nu numai că femeile nu vor să aibă o relație amoroasă cu anumiți prieteni, dar îi și amăgesc și chiar se folosesc de ei. Mai mult, adepții acestui "concept" susțin că se referă mai ales la femeile care sunt deja implicate într-o relație, dar le place să profite și să se joace cu sentimentele altor bărbați, îndrăgostiți de ele. Au apărut chiar și diferite ghiduri, create preponderent de bărbați, despre cum se iese din "friend zone".

| cristiulm211231 a răspuns (pentru costymaximus):

„Friendzone-ul este locul psihologic în care te pui singur
când te porți ca un prieten cu persoana care vă place
pentru că nu ai curajul să te comporti diferit"