| Kornuletz540 a întrebat:

Ce s-ar putea întâmpla dacă o bombă atomică ar cădea într-un vulcan?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Daca e un vulcan activ si a acumulat ceva presiune e posibil sa provoace o eruptie dar eruptia aia ar fi cea mai mica problema pentru ca nu o sa afecteze decat zona din jurul vulcanului. Problema cea mai mare daca erupe o sa fie ca o sa ai o gramada de cenusa radioactiva prin aer care o sa fie dusa de vant la sute de kilometrii de locul eruptiei iar aia o sa afecteze o multime de oameni daca ajunge in zone populate.

Daca e un vulcan inactiv nu o sa se intample nimic, o sa ai doar o zona putin radioactiva.

5 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Explozie se poate intampla

| Brizbriz a răspuns:

Depinde, de mai multi factori
in primul rand, o bomba atomica, ideal, NU DETONEAZA LA NIVELUL SOLULUI, ci la o inaltime optima, care se calculeaza in functie de puterea bombei

motivul e unda de soc, daca ar exploda la nivelul solului, atunci unda de soc ar fi absorbita de sol, deci ar face mai putina distrugere, ori o bomba atomica vrei sa faca, cat mai multa distrugere

daca nu ma insel aia de la Hiroshima a explodat la 1600 ft (500m) inaltime

deci, nu e chiar imposibil sa chiar puna "dop" vulcanului tongue

Răspuns utilizator avertizat
| MihaiSpeedster a răspuns:

Hai bre, ce dreku, îi dai idei lu’ Putin?

| darrio2007 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Putin nu are cont pe TPU.