| SpeedPrimer a întrebat:

am si eu o intrebare.
Dc toti oamenii pe care ii vad zi de zi sunt asa de orbi? Toti pe care ii vad pe strada si oriunde cred in Dumnezeu si ar face orice cat sa aduca alti oameni de partea spalatilor pe creier.
Hai numai sa ne uitam la lumea in care traim, atatia oameni mor in spitale din lipsa de igiena si de medicamente si aparate, iar babele plang ca nu au unde sa se roage in cele 19 000 biserici din tara.
Spuneti-va si voi parerea.

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Ai dreptate, cam peste vreo 20 - 30 de ani, poate o sa devina si Romania o tara "cu capu' pe umeri" si poate o sa mai avansam, daca religia o sa tot scada, poate intr-un final o sa ajungem si noi ca una din tarile atee care le merge foarte bine. Mai avem o sansa de scapare, dar din moment ce populatia majoritara a Romaniei este formata din batrani, mai avem de asteptat, pana vom deveni o tara dezvoltata.

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Aici e vorba despre faptul că politica susține religia. Pentru religia majoritara din România se găsesc bani pentru a se construi biserici, dar pentru spitale, nu.Aici e vorba de o mare afacere. Dumnezeu nu e de acord cu asa ceva. El vrea ca cei săraci sa fie susținuți și ajutați, nu dați la o parte. Oricum, e încurajator ca cei care practica adevăratul creștinism țin cont de ceea ce pretinde Dumnezeu.

| ania a răspuns:

Oamenii mor în spitale nu neapărat că nu se alocă fonduri pentru sănătate, pentru că sumele sunt destul de mari ci pentru că personalul medical ca și oamenii în general devin tot mai iresponsabili, mai lacomi, mai egoiști, preocupați de sine, indiferenți la suferința altora.Și tocmai necredința, ruperea omului de Dumnezeu îl face și mai mult așa.Cine vrea să urmeze modelul Mântuitorului, salvează cu sacrificiu de sine, cum a făcut maica Tereza și alții, viețile semenilor.

| Drimmero a răspuns:

Sa fim seriosi, nu biserica/religiosii reprezinta cancerul Romaniei. Lasati vrajeala asta, stii foarte bine ca statul e pus pe hotie, dar va place sa aruncati cu noroi exact in alta parte.

| sublime89 a răspuns:

In Romania aproape nimeni nu are curajul sa spuna lucrurilor pe nume in ceea ce priveste religia si biserica. Ne lipsesc intelectualii care sa faca asta, si care sa atraga atentia asupra lipsei grave de cultura care exista in tara. Cu totii se tem ca vor fi marginalizati daca o vor face. Cum sa contrazici 20 de milioane de creduli? Cum sa te pui tu singur impotriva tuturor? Nimeni nu vrea sa riste asa ceva, si astfel continuam pe acelasi drum al superstitiilor copilaresti an dupa an.

| suffarstar a răspuns:

Fix religia e problema principala in tara asta. Hai sa nu fim ipocriti. Mai bine ti-ai intreba parintii cu cine au votat la alegerile anterioare. In tara asta singura minune e ca inca suntem in viata, si asta nu din cauza religiei, ci din cauza unui stat mafiot. Sunt ateu, deci nu poti sa zici ca le iau partea. Dar hai sa fim noi generatia cu capul pe umeri. Ce treaba ai tu cu credintele religioase ale lui X si Y? Mai bine ai vedea ca mai se practica importarea in masa a islamistilor, sa te vad atunci cand 20 % din nou-nascutii din Romania vor purta numele de Mohammed cum iesi si protestezi anti religie.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Saracia nu apare din cauza bisericii. Nu Dumnezeu este vinovat de toate relele.

| ExprimareLibera a răspuns:

Bătrânii sunt majoritari în țara asta. O să mai moara vreo 2 generații si Romania va scăpa masiv de religie. Părerea mea.

| Holiday a răspuns (pentru Mayhem666):

Batrani sau tineri, fara EDUCATIE tot aici vom fi si peste 30 de ani. Iar educatia, intr-adevar, nu se face in biserica sau citind povesti cu spiridusi.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Holiday):

Increderea in biserica e la minim istoric de 60% (in 2000 era pe la 90&). dar intr-adevar batranii de acum cand vor disparea se va mai scapa de religie. ca acum sunt pline bisericile de batrani.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Holiday):

Increderea in biserica e la minim istoric de 60% (in 2000 era pe la 90%). dar intr-adevar batranii de acum cand vor disparea se va mai scapa de religie. ca acum sunt pline bisericile de batrani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu îmi fac speranțe mari, din cauza a o două ciume :
Extremiști religioși creștini, și extremiști religioși islamici.

| Mayhem666 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Ai dreptate, cam peste vreo 20 - 30 de ani, poate o sa devina si Romania o tara "cu capu' pe umeri" si poate o sa mai avansam, daca religia o sa tot scada, poate intr-un final o sa ajungem si noi ca una din tarile atee care le merge foarte bine. Mai avem o sansa de scapare, dar din moment ce populatia majoritara a Romaniei este formata din batrani, mai avem de asteptat, pana vom deveni o tara dezvoltata.

| BeliveinJesus a răspuns:

Nu ai nevoie de biserica ca sa te rogi. poti sa te rogi in propriul tau pat cu inima deschisa si sa ajungi sa comunici cu Dumnezeu mai tarziu.

Majoritatea bisericilor l-au parasit pe Dumnezeu si acum se punea crucea lui baphomet pe orice biserica pentru a crea confuzie si pentru ca crestinii sa se poata ruga lui Lucifer fara sa stie.

Oamenii mor in spitale pentru ca sistemul este corupt si toti fura tot ce pot, aici iar vorbim de mintile spalate de Luficer si programate pe lacomie, distrugere si rautate.

Cred ca pe Dumnezeu nu l-ar deranja daca ar fi existat o singura biserica imensa in care sa incapa toti credinciosii si sa se roage cu inima deschisa. si 19.000 de spitale in perfecta stare.

Vezi tu, oamenii si in biserica se gandesc la neajunsuri, la rude, la amante/amanti, la orice altceva numai la Dumnezeu nu.

Si oamenii se duc la biserica doar ca sa se roage pentru prosperitate, pentru sanatate, pentru orice isi doresc, numai cand le este rau.

Cand le este bine, uita de biserica.

Oamenii mor in spitale pentru ca acolo este Mall-ul Dracilor.

Ti-as spune mai multe dar nu ai cum sa intelegi tot sistemul lui Lucifer in cateva randuri.

Asa ca iti spun eu care sunt adevaratii spalati pe creier:

Aceia care cred tot ce spune mass media, aceia care sapa groapa altuia, aceia care fac averi pe spatele altora, aceia care privesc pornografia de cate ori pot, fac sex cu multiple/multipli parteneri si aceia care il resping pe Iisus Hristos clipa de clipa si salvarea sufletelor lor...

Nu iti trebuie un ban sa ajungi in Rai, si in schimb cheltuiesti sute sau mii de lei pentru a te afunda in Iad...

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru BeliveinJesus):

Biblia este plina de minciuni.
Dumnezeul biblic a fost doar al evreilor.Nu l-a interesat niciodata alte popoare.
La fel si Messia ratat al evreilor Iisus, a fost evreu si a declarat ca a venit doar pentru oile ratacite ale lui Israel.
Evreii nu cred in trinitate nici in demoni sau ingeri.
Acestea sunt mistificari crestine.
Un fel de Bau-Bau care sa sperie adeptii.
Asa zisii demoni biblici in viziunea evreilor erau colegi de-ai lui YHWH.
Erau elohim care administrau teritorii vecine.
Sumerienii vorbesc despre 200 de elohim in acea perioada.
Si mai zic ceva si de Astarte a lui YHWH, ceea ce sugereaza ca Astarte era sotia lui YHWH, "zeul" local al evreilor.
Crestinii in ignoranta lor si-au insusit cartile sfinte al evreilor fara sa inteleaga despre ce era vorba.
Acum dupa 2000 de ani de mistificari este greu sa mai reparam ceva.
Spalatii pe creier au acces la putere.