| Viitorulapropiat a întrebat:

Salut tpu...sunteti de acord cu legea gratierii? Poate guvernul sa aprobe legea, daca oamenii nu sunt de acord cu ea? Au un efect toate aceste proteste?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt de acord cu o gratiere, o lege a gratierii, bine facuta, este necesara din cand in cand, cu conditia sa fie gratiati doar cei cu pedepse mai mici si care au recuperat eventualul prejudiciu si sa nu fie gratiati cei care s-au folosit, pentru savarsirea infractiunii, de functii publice.
Se pare ca faci o confuzie intre legea gratierii, pe care Guvernul nu are cum s-o aprobe, legea se adopta de catre Parlament si OUG nr.13/2017, privind modificarea si completarea Codului penal si Codului de procedura penala, pe care Guvernul a aprobat-o deja, a fost publicata in Monitorul Oficial, o parte a intrat deja in vigoare si o parte va intra in vigoare pe 11 februarie.
Guvernul a aprobat doar proiectul de lege privind gratierea si acesta a fost trimis Parlamentului, spre a fi discutat. Parlamentul are mai multe posibilitati: aproba proiectul in redactarea Guvernului, il aproba cu modificari ori il respinge. Dupa aceea, in primele 2 cazuri, legea adoptata este trimisa Presedintelui spre promulgare si acesta are posibilitate s-o promulge ori sa respinga promulgarea, caz in care retrimite legea Parlamentului. Abia la a doua adoptare de catre Parlament Presedintele este obligat sa promulge legea. De asemenea in prima faza Presedintele poate invoca neconstitutionalitatea legii si se va pronunta Curtea Constitutionala a Romaniei.
In prezent protestele sunt, in principal, impotriva OUG, prin care s-au modificat si completat Codul penal si Codul de procedura penala, prevederile respective sunt in favoarea unor politicieni si demnitari, care au comis infractiunea de abuz in serviciu si neglijenta in serviciu, cum este si Dragnea.

4 răspunsuri:
| EllaM94 a răspuns:

Voi raspunde la prima ta întrebare cu o întrebare. Tu crezi ca e bine ca de mâine sa îți fie frica sa mergi pe strada? Locuri de munca nu sunt ce crezi ca vor face toți care vor fi eliberați din pușcării? Se pare ca legea a fost promulgata deja. Dar sper ca aceste proteste si amenințările din partea Uniuni Europene sa schimbe ceva. Daca nu da istoria se va repeta dar mult mai grav.

| Ioandelasal a răspuns (pentru EllaM94):

Cum sa fie promulgata legea gratierii, cand nici macar n-a fost discutata in Parlament?
Se pare ca si tu faci confuzie cu OUG nr.13/2017, privind modificarea si completarea Codului penal si Codului de procedura penala.

| LinxCont a răspuns (pentru EllaM94):

Nu are de ce sa ne fie frica sa mergem pe strada din cauza gratierii. Gratierea daca se face se face dupa niste reguli. Cu sau fara gratiere, cine are de iesit tot va iesi mai devreme sau mai tarziu, doar nu au fost condamnati la moarte si nici nu au fost ichisi pe viata. "Locuri de munca nu sunt ce crezi ca vor face toți care vor fi eliberați din pușcării?" - de aici sa tragem concluzia ca trebuie tinuti in puscarie pana apar locurile de munca laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru EllaM94):

De ce mi-ar fi frica sa ies pe strada cand afara vor iesi doar puscariasi de peste 60 de ani, gravide si fosti functionari publici?