| frum a întrebat:

1. M-am trezit noaptea și am gasit veioza aprinsa (nu avea cine sa o aprindă, este o veioza care se aprinde pe baza de senzor de atingere- incerc sa gasesc o explicatie fizica-poate a fost o fluctuatie de curent)

2. Inainte sa imi sune alarma, dupa un somn nu prea odihnitor, practic nu prea puteam sa dorm, stateam si asteptam sa se faca dimineata. Brusc?"am simtit"? ca s-a deschis fereastra și de dupa perdea, impreuna cu un vant puternic, se apropie cineva. Deasupra mea o lumina puternica se apropia de mine, pe fundal se auzeau clopote sub forma de cantec".

M-am panicat groaznic, am sarit din pat, inima imi batea puternic. Nu mai era nimic, doar aveam inca in privire acea lumina, care scadea din intensitate, o ora dupa aceea inca o mai vedeam.

Nu stiu ce s-a intamplat, a fost un vis?

Mi se prevesteste ceva? Mai ales primul pas cu veioza, nu mi s-a mai intamplat.

Sunt ingrozitor de speriata inca.

Ce parere aveti?

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Te uiti la prea multe filme. Schimba genul, treci pe erotice, macar sunt mai placute urmarile.

Bula
| Bula a răspuns:

Iata o explicatie:
Ceasul tau intern te-a trezit, brusc ai intins mana sa opresti (din reflex) ceasul desteptator si te-ai atins si de veioza, care s-a aprins.
Aceasta versiune este 99% valabil in cazul daca n-ai gasit si fereastra deschisa dupa ce te-ai ridicat din pat.

Daca totusi fereastra a fost deschisa, atunci explicatia (cea de 1%) este condensul (aburii din aer condensati) pe suprafata metalica a senzorului, care a declansat aprinderea lampii.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

1. Veiozele cu senzor cam sufera de boala asta: se mai aprind, uneori, singure.
2. Te sfatuiesc sa mai renunti la filmele de groaza si la alea cu omuleti albastri.

| RB26DETT a răspuns:

Odata m-am pus sa dorm, am visat ca m-am trezit, a fost o zi normala din viata mea si m-am pus la somn ca s-a facut noapte, cand m-am trezit am crezut ca e joi dar de fapt era miercuri, ziua de miercuri ce trecuse de fapt trecuse in vis.

| Holiday a răspuns:

1. Cu siguranta are o explicatie logica, dar e complicat pentru noi de aici sa o gasim.

2. Ai visat. Bineinteles ca nu s-a deschis nici o fereastra si nici alte fenomene ciudate nu s-au intamplat.
Deci, nu, nu ti se "pregateste" nimic. happy

| ALGator a răspuns:

Uiti sa precizezi daca dupa ce te-ai dumirit putin fereastra mai era inca deschisa sau era inchisa.
Un lucru cunoscut (demonstrat) in timpul visului este ca preluam prin simturile noastre informatie (de exemplu un ceas desteptator) cu care subconstientul (responsabilul din umbra al viselor printre altele) creaza la repezeala un filmulet. In filmuletul respectiv ceasul desteptator poate apare de exemplu ca un clopot sau alt sunet repetat.
Parerea mea ca ti-ar prinde bine o cura de maturizare. E frumos sa,, visezi" dar filmele,, horror" au devenit cam banale. In privinta asta, viata bate filmul, problemele adevarate sunt mai tari decat stafiile care te bintuie la fereastra.

| Eduard619 a răspuns:

Eu sunt mai mult decat convins ca ai visat, este total imposibil sa se intample asa ceva fara o explicatie logica.
Doar nu crezi in fantome sau asa ceva?laughing)
Partea cu veioza clar a fost datorita sursei de curent.
Este foarte probabil sa faci parte din acele persoane care "dorm cu ochii deschisi"

| sweetys a răspuns:

Dun cauza somnului agitat ai intrat in faza REM. Mișcarea rapidă a ochilor (MRO sau REM din engleză: rapid eye movement), sau somnul REM, este faza somnului în care se produc cele mai numeroase și cele mai intense vise. Pe timpul acestei faze a somnului ochii se mișcă repede și activitatea neuronilor creierului este asemănătoare cu cea a stării de veghe pentru care se mai numește și somn paradoxal. Ai vise foarte realiste. Asta este explicatia.

| ShamelessQboy a răspuns:

E o fantomă, un spirit! Ai facut ceva invocari, practici yoga nivel avansat?

| Ponce a răspuns:

Mai lasa filmele de groaza... aia e cauza.

| Benn12 a răspuns:

Poate era o insecta care a atins Veioza ta laughing))
Sau poate ca te-ai miscat in somn si ai a atins Veioza...
Sau era o halucinație sau Vis.

Răspuns utilizator avertizat
| Benn12 a răspuns (pentru ramon2473):

big grin