| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla cu un foton cand iese din volumul elipsoid al Universului material?

6 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. reanalizeaza cele doua caracteristici ale fotonului si nu uita ca ele sunt interschimbaile si autorepetitive. 2. defineste "limitele volumului elipsoid material" si anuleaza armonica vibrationala a electronului, corespunzatoare factorului material.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se vede ca n-am fost atenta la orele de fizica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Deci fotonul cand iese din volumul Universului material cu cat se indeparteaza mai mult in spatiul vid temperatura devine tot mai scazuta si odata cu scaderea temperaturii sau a frecventei cu atat ii este atenuata vibratia si marita lungimea de unda pana devine imaterial sau fara masa de miscare si astfel este "absorbit" de spatiul vid." - dar in spatiul vid extern volumului elipsoid al Universului material exista forte care au contribuit prin miscarea sau vibratia lor la aparitia singularitatii Big Bang si deci forta fotonului s-ar putea insuma cu astfel de forte chiar si la lungimi de unda foarte mari sau cu frecventa foarte scazuta adica intre 0 si 1 Hz. Intre 0 si 1 Hz pot exista un infinit de frecvente. Iata niste valori: 0. 000000000000...01 Hz, 0. 000000000000000000000...35 Hz. 1/infinit = 0 adica unu poate fi impartit intr-o infinitate de diviziuni cat mai apropiate de zero. 1/0 = infinit adica unu fata de 0 poate fi infinit de mare desi e caz de nedeterminare.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Se dezintegrează pentru că de exemplu de ce lumina este absorbită de către găurile negre? Nu cred că mai scoate tot o rază de lumină pe capătul celălalt sau dacă are măcar capăt, pentru că nu poate confirma nimeni că găurile negre ar putea fi vortexuri, cu care ai putea călători în spațiu-timp. Există tot felul de teorii. Dacă ar fi să cred în teoria Big Bang, atunci doar aceste găuri negre ar putea acumula suficientă materie, ca la final să se unească între ele, să o ia razna și să explodeze tot și eventual ia naștere ceva nou. Sau poate aceste găuri sunt anti-materie, iar dezintegrând-o nu face decât să se alimenteze și să-și mărească masa. Eu cel puțin așa cred. Nimic nu se pierde, totul se transformă.

| Tyberiu2000 a răspuns:

M-ai putea ajuta cu niște "meditații"? că văd că ști câte ceva...

| anonim_4396 explică (pentru Tyberiu2000):

Ajut si sunt ajutat.
Revin la cele de mai sus:

"Se dezintegrează pentru că de exemplu de ce lumina este absorbită de către găurile negre? Nu cred că mai scoate tot o rază de lumină pe capătul celălalt sau dacă are măcar capăt, pentru că nu poate confirma nimeni că găurile negre ar putea fi vortexuri, cu care ai putea călători în spațiu-timp. Există tot felul de teorii. Dacă ar fi să cred în teoria Big Bang, atunci doar aceste găuri negre ar putea acumula suficientă materie, ca la final să se unească între ele, să o ia razna și să explodeze tot și eventual ia naștere ceva nou. Sau poate aceste găuri sunt anti-materie, iar dezintegrând-o nu face decât să se alimenteze și să-și mărească masa. Eu cel puțin așa cred. Nimic nu se pierde, totul se transformă." - BUN raspuns! Am putea spune ca NU avea cum sa incapa atata vibratie sau frecventa sau miscare in singularitatea Big Bang decat daca am considera spatiul vid plin de forte care deplaseaza puncte de aplicatie imateriale sau fara masa si neutre electric precum fotoni la diferite frecvente chiar si sub 1 Hz. Deci fotonul cand iese din volumul Universului material cu cat se indeparteaza mai mult in spatiul vid temperatura devine tot mai scazuta si odata cu scaderea temperaturii sau a frecventei cu atat ii este atenuata vibratia si marita lungimea de unda pana devine imaterial sau fara masa de miscare si astfel este "absorbit" de spatiul vid.

"1. reanalizeaza cele doua caracteristici ale fotonului si nu uita ca ele sunt interschimbaile si autorepetitive. 2. defineste "limitele volumului elipsoid material" si anuleaza armonica vibrationala a electronului, corespunzatoare factorului material." - 1. DA! exista formare de perechi si anihilare a materiei reciproc adica sunt doua procese fizice care se influenteaza si exista in permanenta. Totusi exista o lege a materiei prin care materia nu este absorbita in spatiul vid prin atenuarea completa a vibratiilor particulelor ce alcatuiesc materia. Ceea ce percepem noi este MASA DE MISCARE si NU masa statica la nivel cuantic. 2. La marginile volumului Universului material vibratiile cuantice ale materiei se atenueaza foarte mult pana aproape de zero Hz DAR nu ajung la 0 Hz pentru ca spatiul vid nu are zero Hz sau un "0 Kelvin."