| anonim_4396 a întrebat:

O gaura neagra nu explodeaza emitand radiatii gamma decat in doua puncte opuse aflate pe suprafata sferica a singularitatii sale imediat ce acumuleaza energie sau masa. Conform teoriei Big Bang, singularitatea Big Bang nu avea de unde sa acumuleze energie din nimic ca sa o ejecteze prin cele doua puncte diametral opuse. Si in plus Universul material nu ar avea volumul unui elipsoid ci al unei imense galaxii spiralate a caror stele de la marginea ei parasesc galaxia Universului pentru ca la marginea galaxiei Universului gravitatia este tot mai slaba permitand desprinderea acelei stele de galaxie. Sau forma Universului ar fi doua jeturi opuse mari de materie? Numai asa explodeaza o singularitate, in doua puncte diametral opuse si nu pe intreaga suprafata sferica. Corect?

4 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Da!

| antineutrino a răspuns:

Nu!

| anonim_4396 explică (pentru antineutrino):

"Nu!" - ce Nu!-ti convine? happy

| anonim_4396 explică (pentru antineutrino):

Intrebarea, recunosc, este cam intortocheata. Steaua care se desprinde sunt de fapt galaxiile care se indeparteaza unele de altele in mod accelerat. N-am vazut ca planetele sa se atraga intre ele ci in raport cu Soarele. Cica Universul material nu ar avea nici un centru de masa si in acelasi timp TOTUSI ar fi gravitatie intergalactica. Pai cum asa? Sistemul solar are un centru de masa ( gravitational ): Soarele. Galaxia are un centru de masa ( gravitational ): gaura neagra supermasiva din centrul ei. Universul material NU are nici un centru de masa ( gravitational ): nimic ( in locul fostei singularitati n-ar fi ramas nimic sau doar ceva prea putin ), si totusi Universul material se deplaseaza si inca accelerat. Cum asa? Ce gravitatie nene? Nu e nici o gravitatie! E energia neagra frate! Energia neagra NU e gravitatie! Pai fotonii avand masa de miscare evident ca sunt atrasi ( deviati ) de gaurile negre in vecinatatea lor si de fapt NU exista nici o curbare spatiu-timp. happy