| Alexander5 a întrebat:

Ce se intampla,din punct de vedere fizic, daca se scurtcircuiteaza un voltmetru?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se arde o siguranta sau alta piesa din el.

| Alexander5 explică (pentru Salontanul):

Am dedus intre timp raspunsul, dar multumesc oricum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Devine altmetru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai functioneaza.
Nu se arde nicio siguranta daca tot ai dedus raspunsul.
Rezistenta interna a unui voltmetru este foarte mare, apoi mai sunt si rezistoarele care se pun serie si este destul de improbabil ca se poate scurtcircuita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fel de voltmetru?
La cel digital poti sa-i arzi resistenta de scalare.Tot nu-l omori, pentru ca resistenta are si ea un factor de protectie si se mai poate repara.
Trebuia sa spui si un model ca sa-ti zic si cum se prajeste.La cel analogic, intra in scurt infasurarile de pe bobina.
La un multimetru cu o scara larga de masuratori, e suficient sa masori continuitatea sau rezistanta pe cativa volti si gata, l-ai fffprajit.