| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla inaintea unui cutremur?
Cum stii ca va veni un cutremur? vuietul este cel care anunta un cutremur?
Cum se aude vuietul de dinaintea cutremurului?

10 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Nimeni nu stie. daca ar sti si cercetatorii, dinainte, nu ne-am speria asa.

| neutrino a răspuns:

Atunci cand tu vei auzi vuietul, roaga-te sa nu fii in cladire, ci undeva in aer liber.

| Duucu a răspuns:

Pisicile stiu cel mai bine, parca devin foarte agitate inainte...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se simte, cutremurul incepe deodata.Stai linistit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unele cutremure sunt detectate dinainte de catre seismologi. Totoadata, animalele au capacitatea de a simti un cutremur inainte de a se produce. Daca stai la tara si observi ca toata animalele sunt agitate prin gospodarie, cel mai probabil ca va urma un cutremur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este ca un vuiet intr-adevar dar ești deja prins în mreaja cutremurului și nu se aude neapărat mai degrabă se simte acel vuiet.

| Happyjump a răspuns:

Nu se aude nimic, roagă-te!

| Vektor a răspuns:

Tu n-ai simtit nici un cutremur pana acum? laughing

| anonim_4396 explică (pentru Vektor):

Ba da...dar nu realizez pe moment..trece repede si nu prea simt..si vuietul..as vrea sa-l aud..nu l-am auzit niciodata

| Felix_Remus_1990 a răspuns:

Cutremurele se formeaza prin ciocnirea placilor tectonice.Din cate am auzit, unele animale simt cand se apropie un cutremur.