| raimbowfly a întrebat:

Ce stiti despre gaurile negre din spatiu?

20 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Despre cele de pe pamint, daca vrei.

| RAY a răspuns:

Sasi explic, orice masa creaza o gaura in spatiu o supernova creaza o gaura imensa in spatiu dupa ce ea explodeaza ramane gaura acea in tesatura spatiului, in gaura aia este atras orice lucru inclusiv lumina, soarele nostru nu va deveni o gaura neagra e prea mica pentru a ramane ceva in amintirea ei masa ei misoreaza foarte mult

| WhiteLife a răspuns:

Pai, parca se formeaza atunci cand moare o stea si in ele nu exista notiunea de tim si spatiu, sau ceva asemamtor.

| Chαяtreux a răspuns:

Se formeaza in urma unei supernove [explozia unei stele mari]. Citeste mai multe aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Gaur%C4%83_neagr%C4%83

| CryChristiAN a răspuns:

Buna. Daca ai vrea sa cauti date despre gauri negre, sa stii ca hawking le-a descoperit ''structura''. Acestea se formeaza din epuizarea ''combustibilului'' a unei stele cu masa de 10 ori aproximativ, mai mare decat cea a Soarelui. Ei bine,''combustibilul'' acela intra intr-un fel de colaps, si as sustine de-asemenea ca este chiar un colaps si nu se mai declanseaza reactiile de fuziune nucleara( sper ca stii ca in interiorul fiecarei stele au loc reactii de fuziune nucleara intre atomii de hidrogen simplu si hidrogen dur).

O gaură neagră poate îngloba extrem de multă materie, cu toate ca are dimensiuni nu prea mari, deoarece ea comprimă materia.

Observatie importanta: aceasta materie este foarte fierbinte.

Ea ar putea fi caracterizata drept un ''dezastru'' cosmic, sau mai bine-zis, dezastru spatial si poate capta un procent ridicat de materie decat Soarele.
Doamne fereste de asa ceva.

A da, poate conteaza mai putin sau deloc, dar iti spun: intre reactie dintre 2 atomi de, DEUTERIU( hidrogen mai dur, cum i se spune) => Tritiu si 1 PROTON ( hidrogen c-un electron).

| Hevnoraak a răspuns:

Personal nu prea știu mult doar că apar după "moartea" stelelor.Au masă mare și forță gravitațională mare încât pot absorbi lumina.

Dar dacă vrei să ști mai multe și cunoști engleză. Aici ai un link util.
http://en.wikipedia.org/wiki/Black_hole

| товарищ a răspuns:

Se formeaza la moartea unei stele, in ele nu exista timp, spatiu, scapare. S-ar presupune ca fac legatura dintre dimensiuni. Teorie dezlegata de catre Hawking. Cand imi aduc aminte tot, iti zic laughing)))

| tpuforyou a răspuns:

Bla,bla,bla... odata ce intri in ele nu mai poti sa iesi, nici lumina nu poate scapa happy

| Darkguy a răspuns:

Sunt negre si sunt in spatiu.

| radupopa a răspuns:

Incearca link-urile astea:
http://en.wikipedia.org/wiki/Black_hole
http://ro.wikipedia.org/wiki/Gaur%C4%83_neagr%C4%83
Dar eu stiu ca se formeaza in urama unei supernove(procesul prin care stea explodeaza), doar ca e nevoieside un fel de praf negru care e in spatiu si deastea.Mai stiu ca au masă mare și forță gravitațională mare încât pot absorbi lumina.

| Mentalist09 a răspuns:

Ca ne vor stoarce in doua si vom murii oh go on. sapati groapa big grin

| Mentalist09 a răspuns:

Cam asa happy! Pur si Simplu!

| Mentalist09 a răspuns:

Cu placere big grin oh go on

| RobertTPUDinamo1 a răspuns:

Multee Si multe

Dar nu stiu nimiclaughing

| raimbowfly explică:

Va multumesc tuturor

| darkrider_7097 a răspuns:

Hm...buna intrebare! Pai nu prea avem destule informatii despre ele dar eu stiu ca niste astronauti (nu stiu cum ii cheama), impreuna cu nava lor au fost trasi de gaura neagra si nu au mai fost vazuti niciodata. In concluzie ele pot exista sau nu pot exista inca nu putem stii.

| RAY a răspuns (pentru darkrider_7097):

Incredibil de unde povestea cu astronauti si gaurile negre

| Inferno a răspuns (pentru darkrider_7097):

De unde scoateti asemenea enormitati?

| WR104 a răspuns (pentru darkrider_7097):

laughing) Esti foarte tare, cred ca si eu am vazut acel film dar nu credeam ca cineva il poate lua in serios laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru darkrider_7097):

Oho, stai sa vezi scufita rosie la cinema, numai prin paduri o sa umbli.
Iti mai recomand Titanic, dar nu in orice vapor se afla cate o blondina gata sa se cupleze cu cate un sarac.
Superman, nu stiu daca vegheaza acolo sus, dar un sambure de adevar tot e pe undeva.
Fantastik4
Star Trek, cred ca si acum mai vinde tarom bilete la ei.