| alexsil05 a întrebat:

Unde duc Gaurile Negre?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate ca spre alt univers pararel cu al nostru, http://documentare-online.blogspot.ro/......e-big.html vezi acel documentar despre gaurii negre

| Darkmagic a răspuns:

Am sa incerc un raspuns pentru TPU...
"Duc" intr-un "punct" din centrul lor.
Un "punct" infinit de dens, mai mic decat un atom, mai mic decat un electron, mai mic decat un pion...mai mic decat orice se intelege drept "materie".
Acolo conceptele de spatiu-timp si materie inceteaza sa existe, in fapt, tot ce intra acolo este complet anihilat si adaugat (daca este materie), la masa gaurii negre,
Stiu, e dificil de inteles, dar mai simplu de atat nu se poate explica.
Nu s-ar mai chema explicatie...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Se comprima atat de mult materia in gaura neagra pana se anihileaza complet transformandu-se in radiatie. Radiatia este rabufnita in exterior. Nimic nu se pierde si totul se transforma. O gaura negra e un spatiu gazos. In centru gazul se comprima foarte mult pana devine plasma si prin "fuziune" se produce anihilare sau "ciocnire" prin comprimare. Daca o planeta se afla langa o gaura, mai intai gaura o faramiteaza atat de mult pana o transforma in gaz dupa care "o mananca". Stelele sunt gaz si plasma. happy

Insusi Universul se duce nicaieri in spatiul vid perfect. Ceea ce il impiedica sa se imprastie necontrolat este materia intunecata ce produce efect de gravitatie pozitiva, in timp ca energia intunecata produce efect de "gravitatie" negativa pentru extinderea accelerata a Universului material. happy

Spatiul vid perfect permisiv nu are gravitatie pozitiva ci negativa adica "mananca" Universul material. Insa exista o forta de coeziune care impiedica acest lucru. Este aceeasi forta care a cauzat aparitia singularitatii Big Bang. Este vorba de forta sau Duhul Sfant al lui Dumnezeu. happy

Energia intunecata actioneaza sau are efect doar asupra maselor mari si distribuite pe distante foarte mari. De exemplu gravitatia nu se manifesta in jurul unui fir de praf adica acel fir de praf nu cauzeaza gravitatie. Exista insa o forta care se manifesta pe distante mult mai mari decat forta gravitationala. Este vorba de energia intunecata sau de Duhul Sfant al lui Dumnezeu. Pe distante foarte scurte actioneaza forta nucleara tare si cea slaba. happy

Dumnezeu e in El insusi adica El nu are nevoie sa absoarba radiatie si nici sa emita radiatie. Materia intunecata si energia intunecata are aceasta caracteristica: nu absoarbe radiatie si nici nu emite radiatie, insa poate devia sau influenta radiatia distorsionand-o incetinind-o sau deviind-o. Aceasta presupune distante foarte mari de ordinul miliardelor de ani lumina. happy

Din formula fortei F = ( masa de miscare x distanta ) / timp^2, rezulta acest lucru. Pe distante mici Duhul Sfant are masa de miscare foarte mica incat nu e detectabila insa distanta pe care se exercita fiind foarte mare rezulta o forta colosal de mare distribuita pe distante de miliarde de miliarde de ani lumina. Pe distante mici de ordinul a sute de ani lumina aceasta forta este nedetectabila atat ea cat si punctele ei de aplicatie a caror mase de miscare sunt nedetectabile. Insa pe distante obiective colosal de mari de ordinul miliardelor de miliarde de ani lumina aceasta forta se insumeaza ajungandu-se la o forta cumulata colosal de mare distribuita in spatiul colosal de mare. Acesta este Dumnezeu si Duhul Sfant al Lui. Omul, la scara foarte mica la care isi desfasoara activitatea, niciodata nu va putea masura sau detecta astfel de distante si forte ca sa poata detecta ceva masurabil cu oricat de puternice telescoape ar construi. Omul doar observa efectele acestei forte la nivel de grupuri de galaxii si NU sursa acestei forte, adica pe Dumnezeu. Dumnezeu este atat de imens incat NU poate fi vazut in ansamblul lui obiectiv. Exemplificare: o furnica oricat si-ar imagina, nu va putea niciodata sa-si imagineze imensitatea muntelui pe care merge sau in care se deplaseaza. La fel si omul raportat la imensitatea spatiului si timpului. happy

| 1231242 a răspuns:

Nicaieri

| TheSeventhSin a răspuns:

Nu duc, in gaura neagra tot ce intra este "vaporizat".
Pur si simplu dispare.

| Pabibabum09 a răspuns:

In neant... Nimeni n-a ajuns vreodată acolo(sau mai important - nimeni nu s-a întors de acolo) ca sa ne poată spune.

| Robert160 a răspuns:

G. N. Nu exista

| MarioDraghi a răspuns:

Cand am sa studiez o gaura neagra atunci o sa iti pot raspunde.

| Alecsia007 a răspuns:

Ele mananca obiecte si duc in alte galaxii.
Funda? happy

| Darkmagic a răspuns (pentru Alecsia007):

Iti pot da eu o funda, ca sa ti-o pui la rochie.
Asta, poti sa faci cu o "funda", cand tu si ceilalti sase pitici confundati gaurile negre care "duc" intr-un punct cu gravitatie ce merge spre infinit...cu gaurile de vierme, care se presupune ca "DUC" intr-adevar, spre posibile alte puncte din univers. big grin

| Hihowareyou a răspuns:

Din ce stiu eu, nu duc nicaieri, deoarece gaurile negre nu sunt chiar "gauri", ci mai degraba un spatiu in care gravitatia este imensa, un loc de unde nici macar lumina nu poate scapa pentru a putea ajunge la ochii unui privitor. De aceea se numesc "negre".

| Petrre69146 a răspuns:

Nu se stie. Poate distrug tot ce inghit sau sunt un fel de portal spre un alt univers, sau un univers in devenire.