| Theo94 a întrebat:

Ce stiti despre "society of control", sau "societatea de control" concept dezvoltat de Gilles Deleuze?

Dupa ce societatea feudala a diaparut si societatea (vestica) sa modernizat a aparut societatea disciplinara.

În "societatea disciplinară", indivizii erau controlați și supravegheați în instituții centralizate precum școli, închisori, fabrici etc. Prin instituții precum acestea, puterea și controlul erau exercitate asupra indivizilor prin reguli, ierarhii și supraveghere directă.

In "societatea de control" controlul nu mai este limitat la instituții centralizate, ci se răspândește în toate aspectele vieții prin intermediul tehnologiei și rețelelor de comunicare.

https://www.youtube.com/......tps?/watch

https://www.youtube.com/watch?v=onZ1U4jKJdk&ab_channel=T hreeMinuteTheory

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa stii ca ai dreptul sa ucizi, sa furi, sa faci tot ce ai chef dar apoi suporti concentinele, cat despre control e adevarat, suntem urmariti non stop ei spun ca e spre binele nostru

| Theo94 explică (pentru RAY):

" ei spun ca e spre binele nostru", Tu ce crezi?
De ce nu ar fi spre binele nostru, sau de ce ar fi spre binele nostru?

| RAY a răspuns (pentru Theo94):

De exemplu interceptări telefonice între aia care vând droguri,atacuri teroriste,petarde,artifici,dar să nu uităm și că omul face și rău, cu datele tale personale se pot face multe, de exemplu eu as avea nevoie acum de niste a cuiva că mi blocat google ads, as plati pentru asta, dar nu vreau

| RAY a răspuns (pentru Theo94):

Am avut un client care nu știa că are afacere google ads,cineva îi folosea cardul bancar,contul de Gmail, Nr de telefon, totul, dar nu știa, culmea e că am văzut și firma care făcea reclama cu datele lui, era o firma cu sediul în alt oraș, nu mi-a venit să cred, mai sunt și oameni creduli, uni aveau buletin copie in PC eu puteam sa le copiez sau poze intime

| T0T a răspuns:

Conceptul ăsta cred că a fost vizionat de mulți. Controlul e în natura umană. Cei puțin vor controlul celor mulți.
Societatea „disciplinară" definită de tine e cam asta. Nu știu de ce vorbești la trecut.

| Theo94 explică (pentru T0T):

Societatea disciplinara este inainte de societatea de control.
Societatea disciplinara e una, societatea de control este alta care urmeaza dupa societatea disciplinara.

"In "societatea de control" controlul nu mai este limitat la instituții centralizate..." (ca in societatea disciplinara)

Feudalism -> Societate disciplinara -> Societate de control.

| T0T a răspuns (pentru Theo94):

Nu am spus că sunt același lucru.