| Theo94 a întrebat:

Ce stiti si ce credeti despre inconstientul colectiv?

12 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Carl Jung a scris despre asta, si eu in prezent lucrez la o lucrare de licenta care abordeaza elementele mitologice in gândirea colectivă. Daca crezi ca te ajuta pot sa iti spun cate ceva despre asta.

| Theo94 explică (pentru Emazio):

Daca vrei poti scrie aici cateva randuri, din cate vad cei ce au scris nu prea stiu mai nimic despre asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, cred, în sensul că, în opinia și experiența mea, fiecare creier uman emite biocâmp. Totalitatea acestor emisiuni din spațiu formează inconștientul colectiv.

| SilentRain a răspuns:

Interesant, nu am mai auzit desprea asta
Presupun ca te referi la efectul de turma?

| Steregoi a răspuns:

Nu e vorba despre inconstienta ci despre prostie activa si colectiva. Nebunie sistematica.

| Dandinelle a răspuns:

Este un subiect mai ezoteric.
Cred ca exista si poate fi accesat dar nu este ce ne imaginam din prima. In primul rand trebuie sa ai o minte libera si sa accepti ca trupul este doar o "barca" a sufletului si a mintii. Se zice ca se poate accesa prin meditatie dar si prin substante naturale psihoactive, care rup ego-ul si lasa mintea sa se adune in jurul a ceea ce vede si simte, practic fara judecata, sau catalogare. Atunci cand esti acolo, tu nu mai contezi ca fizic, ci ca suflet/energie, tu faci parte ca celelalte suflete din tot. In acelasi timp se spune, in lumea ezotericului ca atunci cand accesezi acest subconstient colectiv timpul si spatiul sunt irelevante din punctul de vedere al legilor spatiale pe care le cunoastem.
Buna intrebare pentru categoria asta.

| Emazio a răspuns (pentru Dandinelle):

Nu e nimic ezoteric in inconstientul colectiv, nu tine de accesarea chakrelor sau folosirea substanțelor psihotrope ca sa ai halucinații. Este un camp comun de înțelegere si subordonare in fata unor reguli transmise in timp. Înțelegerea a ceea ce il mana pe om într-o direcție.

| Emazio a răspuns (pentru Dandinelle):

Personal desi nu cred o iota din acest misticism spus de tine, am mai întâlnit oameni cu convingeri asemănătoare, sunt interesant de ascultat.

| Dandinelle a răspuns (pentru Emazio):

Nenea asta https://en.wikipedia.org/wiki/Stanislav_Grof a facut niste studii legate de "zona mintii" daca te intereseaza subiectul cat de cat. Avand educatie in acelasi domeniu m-a tentat mereu sa aflu mai mult pe tema asta, de la ezoteric la ce e realitatea si cum e perceputa de oameni cu diferite disfunctii

| Mihai4455 a răspuns:

Despre clubul colectiv care a ars?

| Theo94 explică (pentru Mihai4455):

Nu, e cu totul altceva.