| dragos9234 a întrebat:

De ce a creat dumnezeu gaurile negre?

34 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Cine a zis ca exista Dumnezeu? Cauzele formarii unor gauri negre sunt foarte bine cunoscute, pentru cine doreste sa le afle, un zeu nu ar trebui sa interfereze peste planete si stele, doar ca sa creeze niste gauri negre.Nici nu exista, ca sa putem vorbi despre el, ca despre o forta creatoare sau distructiva.

| dragos9234 explică (pentru Dumnezău):

Da ma, eu vreau sa stiu ce cred credinciosii despre asta, de ce cred ei ca le-ar fi creat dumnezeu gauri negre.

| Inferno a răspuns:

Gaurile negre sunt rezultatul stelelor pitice.
Cand o pitica alba moare si nu are suficienta putere pentru a exploda intr-o supernova sau hipernova se prabuseste in ea insasi. Astfel apare un corp ceresc extrem de dens cu o gravitatie extrem de puternica ce atrage chiar si lumina din jur. De aici denumirea de gaura neagra.

| dragos9234 explică (pentru Inferno):

Asta este varianta noastra, eu vreau sa stiu de ce spun crestinii ca ar fi inventat dumnezeu gaurile negre.

| Inferno a răspuns (pentru dragos9234):

Sunt crestin.

| dragos9234 explică (pentru Inferno):

Mda,m-am exprimat gresit, si eu sunt crestin ca am fost botezat dar sunt ateu, ma refeream la cei care cred in dumnezeul biblic.

| dragos9234 explică:

Nici nu meriti sa iti dau o replica.

| Mik3 a răspuns:

Pai atunci cand o sa imi dovedesti ca exista gauri negre. O sa ma intreb si eu de ce le-o fi creat. big grin

| SmexyBoy a răspuns:

1. Dumnezeu nu a creat gaurile negre.
2. Ele apar in urma anumitor fenomene.
3. Gaurile negre nu sunt exact gauri negre.
4. Ce cauti tu de fapt?
Argumente sau dovezi?

Eu zic sa fi tu cu tine insuti sincer.

| dragos9234 explică (pentru SmexyBoy):

1.Asa-i
2.Da
3.Da ce sunt?
4. Vreau sa vad ce credeti voi de gaurile negre.

| SmexyBoy a răspuns (pentru dragos9234):

3. Sa nu crezi ca sunt gauri...ca si cele de la masa de biliard unde intra bila, nu stiu exact totusi nu sunt gauri... goale.
4. Ce cred eu, ca nu avem intelepciune si pricepere sa ne bagam noi in creatia lui Dumnezeu doarece ne depaseste, nici savantii nu au priceperea necesara acetui lucru, nu vezi ca nici ce le mai luminate minti nu gasesc raspunsuri la anumite intrebari? Domnul sa te binecuvanteze.

| richarddawkins a răspuns:

O gaura neagra este produsul a unei ari explozei,cand o stea mare, mare de tot explodeaza dupa un timp devine gaura neagra, inca nu sa gasit vreuna doar se crede, eu cred in stiinta demonstrata nu in cea ipotetica, referitor la infero o stea pitica asa va ramane pana se va consuma nu se transforma in nimic, radiatia hawking explica sfarsitul unei gauri negre

| dragos9234 explică (pentru richarddawkins):

Radiatia hawking este altceva, adica apar 2 particule de materie una care este foarte aproape de gaura neagra este atrasa de gaura neagra iar cealalta ramane in spatiul normal, daca ar exista aceasta radiatie gaurile negre ar trebuie sa lumineze, nu mult insa nici sa nu fie atat de ''negre''

| richarddawkins a răspuns (pentru dragos9234):

S-a vazut vreo gaura neagra sa stiu si eu?

| dragos9234 explică (pentru richarddawkins):

Nu,tocmai de aia eu nu cred ca radiatia hawkings exista.

| richarddawkins a răspuns (pentru dragos9234):

Pana nu se va demonstra nici eu nu cred, eu nu cred in ipoteze si doar in stiinta care demonstreaza pe baza de dovezi

| Inferno a răspuns (pentru richarddawkins):

S-a gasit o gaura neagra gigantica in centrul galaxiei noastre.
Eu stiam ca atunci cando pitica alba sau stea neutronica exlodeaza se formeaza o gaura neagra. Asa stiam eu. Inseamna ca m-am inselat.

| dragos9234 explică (pentru Inferno):

Gaurile negre apar dupa o super/hipernova, aia din centrul galaxiei nu stiu sigur daca a aparut la fel.

| richarddawkins a răspuns (pentru Inferno):

E stea mica inferno nu poate avea energia sa atraga ceva in jurul ei, o stea mare moarta are, bine inca mai sunt multe de descoperit

| Inferno a răspuns (pentru richarddawkins):

Gaurile negre se formeaza atunci cand stele de cel putin 20 de ori mai mari decat Soarele isi epuizeaza "combustibilul" si, din cauza ca nu mai pot sustine toate reactiile ce au loc in interiorul lor, explodeaza puternic – acesta explozie uriasa se numeste supernova.
Atunci cand, desi supernova continua, nucleul stelei ramane compact, acesta intra in colaps gravitational (un fel de implozie gravitationala – particulele miezului se zdrobesc una de alta), iar acest nucleu se contracta (teoretic – la infinit), pana cand ramane un punct cu densitate infinita – gaura neagra.

| richarddawkins a răspuns (pentru Inferno):

Soarele nostru va vi o pitica alba, eu cred ca si gaura neagra dispare in timp mai mult cred ca chiar ea creaza materia, desigur doar presupun, poate big bang a fost o gaura neagra, daca nu ar exploda o stea mare multe elemente nu ar exista in ea se creaza multe elemente

| richarddawkins a răspuns (pentru Inferno):

Acolo scrie ca gaurile negre pot fi si mici, cum apar alea mici

| Inferno a răspuns (pentru richarddawkins):

Gaurile negre sunt initial mici cu toate ca apar din stele masive.
Gaura neagra este formata doar din nucleul Stelei, care este mic.
Cu timpul ea creste inghitind praf, gaze si chiar alte planete.

| richarddawkins a răspuns (pentru Inferno):

Inseamna ca tot creste pana la infinit

| Inferno a răspuns (pentru richarddawkins):

Teoretic pot creste la nesfarsit. S-au gasit anumite gauri negre cu adevarat masive.

| richarddawkins a răspuns (pentru Inferno):

Isi place astronomia?

| Inferno a răspuns (pentru richarddawkins):

Da, foarte mult.

| muffy1 a răspuns (pentru Inferno):

Sa te uiti la serialul the universe, cred ca este si pe vplay, da il gasesti sigur pe net. explica tot ce vrei sa stii despre ce stim pana azi despre univers, in termeni simplii, usor de inteles. steau neutron e deja rezultatul unei supernove.

| Raluca829207472829204 a răspuns:

Hai sa iti spun eu, parerea mea.
Nu o sa iti dau un raspuns care consta in stiinta. O sa-ti dau unul dupa opinia mea. Eu nu am auzit niciodata de o gaura neagra. Poate exista! poate nu. Ei bine, Dumnezeu ne supune noua multe sa le spunem, probe. Cu care vede daca suntem capabili de a ne apropia de EL. Si satana, intervine, pentru a ne departa de el. Deci, gauriile negre sunt niste probe de credinta, am putea spune.

| dragos9234 explică (pentru Raluca829207472829204):

Gaurile negre exista sunt auzite, sunt vazute.