| fyndtnydt7u a întrebat:

Ce trebuie să am în vedere când vreau să îmi pun viața în ordine? Cum să mă organizez încât să trăiesc după niște reguli? Gen, aș vrea să fiu un fel de Sheldon Cooper din The Big Bang Theory. Știți, el se trezește la o anumită oră, are un program strict de folosire a toaletei, nutriția este echilibrată și urmărește niște protocoale. El e ca un fel de robot, iar eu aș vrea să îi fiu asemenea, însă mai uman. Sper că ați înțeles ce am vrut să spun. Mersi.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Organismul uman cauta adaptare doar pentru ceea ce isi induce placere

| fyndtnydt7u explică (pentru RAY):

Nu este adevărat. Mulți spun așa însă nu este adevărat! Chiar eu am experimentat asta pe pielea mea.

| RAY a răspuns (pentru fyndtnydt7u):

Nici nu stii ce ai scris

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sa ai o rutina, dar daca nu o ai formata din copilarie, un program din asta strict o sa te bage in depresie laughing.

Asa ca trebuie sa o iei treptat. Iti pui alarma in fiecare zi la ora X si in timp sa te obisnuiesti cu trezitul la ora respectiva, chiar o sa te trezesti automat. Si iti faci un BULLET JOURNAL (cauta pe Youtube, poate te ajuta, daca nu, fa-ti un to do list pe o hartie sau telefon, unde ti-e confortabil) si gandeste-te: am x timp sa fac asta, x timp sa fac asta, dar nu fi strict, te rog eu, ca daca nu te incadrezi, o sa te dezamagesti singur. Eu mi-am dat seama ca nu functionez cu to do list-uri, decat daca sunt facute pe luni sau pe saptamani, pe zile nu-mi ies toate si ma deprima.
Intr-un bullet journal poti sa scrii: cat sport faci pe saptamana, ce vrei sa-ti gatesti zilnic, chiar si cata apa ai baut in fiecare zi, ce carti ai citit, ce filme ai vazut, idei, citate. Cauta niste modele si o sa vezi. Pune-ti task-uri micute zilnic, nu te bombarda cu informatie ca nu o sa-ti iasa. Azi faci un workout, maine desenezi, ma rog, sunt niste exemple, acum depinde ce vrei tu sa faci.

Eu tin si un jurnal in care imi scriu zilnic tot ce mi-a trecut prin cap in ziua x si mi s-a parut important si ma ajuta mult. Sunt foarte ordonata, calculata etc.

| fyndtnydt7u explică (pentru anonim_4396):

Asta am să și fac, dar merge doar ca să știu unde sunt, unde trebuie să ajustez etc. Nu ai înțeles ce vreau eu

| anonim_4396 a răspuns (pentru fyndtnydt7u):

Pai noi nu stim ce program ai tu, ca sa-ti zicem ce sa ajustezi laughing

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu i-ai prins ideea. Nu are importanță ca nu ști ce program are, dar da-i o dată unul. Fă-i un program, pe 30 de pagini si pe 5 ani, de campion la scanderberg... si el îl va respecta, ca si așa alt lucru n-are. Poate chiar va deveni campion la... aruncarea cu privirea! happy happy cine știe?

| EneCristian a răspuns:

Ee nu merge chiar asa insa daca vrei sa iti ordonezi viata incepi cu cate un lucru in fiecare zi adauga incept cate un obicei de exemplu dormi doar 8 ore si mereu acelasi interval trebuie luat cu inceputul intereseaza-te in nutritie si creaza-ti un meniu pe saptamana cu ceea ce vrei de asemenea o ora de sport fiecare zi e un lucru mental ai nevoie de vointa si timp ai nevoie de 21 de zile pentru a forma un obicei.

| fyndtnydt7u explică (pentru EneCristian):

Nu am probleme cu voința, problema este că nu știu de unde să mă apuc și în mare parte cum să fac

| EneCristian a răspuns (pentru fyndtnydt7u):

Lucruri mici de la interval de dormit la nutritie la cum sa iti umpli timpul ai nevoie de o monotonie dar cam greu de realizat apoi poti sa iti programezi ziua ( 14:00-16:00 faci ceva si tot asa).

| fyndtnydt7u explică (pentru EneCristian):

Știu că pot face asta, dar eu am pus întrebarea ca să mă îndrumați. Concret, am nevoie de program de nutriție, odihnă, igienă etc concret

| NGheorghe a răspuns (pentru fyndtnydt7u):

Ha ha ha... tu ai pierdut esențialul complet. Pornind de la "felul in care vrei sa fi" nu vei ajunge nicăieri oricâte sfaturi vei primi. Evident ca sfaturile sunt inutile. Trebuie sa începi de la "ce rezultate vrei sa dai, sau sa ai", evident ca si aici sfaturile de perspectiva sunt inutile deoarece tu îți cunosti deja capacitățile care pot fi suficiente sau deficitare (si la care mai trebuie sa lucrezi). In acest caz te va interesa doar sfaturi specifice.
Filmul acela ti-a creat impresia ca Sheldon produce ceea ce produce doar pentru ca trăiește cum trăiește, dar este spectacol sa pierzi vremea. Abia după ce ai un scop... începe sa te intereseze durata somnului, alimentația, starea fizica, etc. si asta deoarece anumite detalii, vizibil, te poate deranja întârziind-te sau îndepărtându-te de scop. Este vizibil doar pentru tine cunoscător al scopului sau cum ziceam mai sus — al rezultatelor... nicidecum pentru noi. Ha ha ha "a-ți dori sa dormi" si "sa mănânci" ...nu sunt scopuri.

| fyndtnydt7u explică (pentru NGheorghe):

Nu îmi schimba ideea. Eu voiam să am un plan/mai multe planuri după care să îmi trăiesc viața într-un mod eficient și bine pus la punct. Nu mă ajută răspunsurile de genul tău. Dacă ju puteți să le faceți, asta e, nu mai comentați.

| NGheorghe a răspuns (pentru fyndtnydt7u):

Dacă tu la un "mod sănătos" ii zici "mod eficient"... atunci mai ai de mâncat multă mămăligă. Cât despre restul... acum am înțeles: deci tu vrei sa trăiești? si nu oricum. Tu vrei sa ai planuri lipsite de scopuri? Nu exista așa ceva dar in cazul tău mi se pare Ok. Ideeeea ta este foarte buna! Vrei sa aduni 1+1 si sa îți dea 11. Doamne ferește sa o schimbi!
Să ai spor la trăit (si la făcut de evaluări).

| anonim_4396 a răspuns (pentru NGheorghe):

Crede-ma ca pentru o persoana depresiva sau nedisciplinata, sa manance si sa doarma intr-o zi chiar sunt mici succese. :/ O data ce inveti sa dormi ca un om normal, sa mananci si sa ai energie ca un om normal, vin si altele. E un lant. Un obicei bun aduce altul si tot asa. Degeaba tinteste sa fie Zorro, daca nu are o baza. Pana la Zorro isi pierde orice speranta. Mici progrese in fiecare zi te ajuta sa-ti gasesti si un scop mai mare.

| fyndtnydt7u explică (pentru anonim_4396):

Am o bază, nene, dar vreau să fie perfect cizelată... N-ați înțeles niciunul ideea

| fyndtnydt7u explică (pentru NGheorghe):

Vreau să trăiesc o vreme după planurile alea, dar după ce o să mă obișnuiesc cu ele nu o să mai am nevoie de ele. Vreau să mă adaptez unui mod de viață și sănătos și eficient.