| xSega a întrebat:

Cei care spun ca exista călătoria in timp, cum poți călătorii in viitor dacă el nu s-a întâmplat încă?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Nu există niciun viitor. Cum a zis drutzix, aștepți să se întâmple. Într-un alt sistem vei aștepta mai puțin decât în sistemul de pe Terra. Așteptând mai puțin e cum ai călători în viitor.
De exemplu într-un moment t din viitor voi scăpa un pix. Acest moment încă nu s-a întâmplat eu acum aflându-mă la un moment t-t0, t0 fiind timpul necesar pentru a ajunge în momentul t din momentul actual. Eu fiind observatorul A și să zicem că undeva în spațiu, aproape de o gaură neagră există un observator B care cumva va vedea și el momentul în care scap pixul. Pentru niciunul dintre observatori nu s-a întâmplat lucrul acesta(deci nu e cum ai vedea în viitor), doar că pentru observatorul B timpul t0 e mai mic decât pentru observatorul A. Adică de exemplu dacă pentru A au trecut 10 minute până în momentul în care am scăpat pixul, pentru B au trecut doar 2 minute. Însă asta nu înseamnă că observatorul B vede în viitor și ajunge înaintea mea la momentul în care scap pixul(viteza de scurgere a timpului diferă, tu te gândești în termenii fizicii clasice că timpul e absolut, însă asta încerc să spun). E cum ai fi la școală și ai ora de matematică. Unuia ce îi place matematica i se va părea că au trecut doar 10 minute până s-a sunat, altuia o oră. Însă se sună în același timp pentru amândoi chiar dacă viteza de scurgere a timpului e diferită. Doar că în cazul relativității nu mai e vorba de impresii, vorbim de o dilatare a timpului(timpul unui observator este proporțional cu timpul altui observator prin factorul de proporționalitate Lorentz)

25 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iar in trecut nu poti calatori ca n-ai existat. Eu nu cred.

| RAY a răspuns:

Daca e adevarat asta inseamna ca totul e o predestinare si ca nu avem liberul arbitru, eu nu cred in asa ceva, cand x va merge in viitor si va aduce ceva de acolo voi crede, asa nu cred

| T0T a răspuns:

Poți călători în viitor în sensul că încetinești accelerarea timpului. E o chestie ce ține de relativitate. Adică la o viteză foarte mare sau în apropierea unei surse gravitaționale foarte puternice timpul e încetinit. Timpul fiind încetinit pentru tine în raport cu ce e pe Terra, pe Terra evenimentele se vor desfășura mai rapid. Dacă crezi în relativitatea lui Einstein nu ai cum să negi asta. În relativitate vorbești de spațiu-timp și așa cum poți tu acum să stai pe planeta asta ca consecință a "îndoirii" spațiului, așa se întâmplă și cu timpul. Dacă iei timpul separat și nu crezi în relativitate(deși a fost dovedită experimental) atunci, da, poți crede că nu se întâmplă aceste lucruri și facem ceva pe ea de știință modernă că în cazul ăsta nu mai înseamnă absolut nimic.

| RAY a răspuns (pentru T0T):

Desi exista viitor?

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Nu există niciun viitor. Cum a zis drutzix, aștepți să se întâmple. Într-un alt sistem vei aștepta mai puțin decât în sistemul de pe Terra. Așteptând mai puțin e cum ai călători în viitor.
De exemplu într-un moment t din viitor voi scăpa un pix. Acest moment încă nu s-a întâmplat eu acum aflându-mă la un moment t-t0, t0 fiind timpul necesar pentru a ajunge în momentul t din momentul actual. Eu fiind observatorul A și să zicem că undeva în spațiu, aproape de o gaură neagră există un observator B care cumva va vedea și el momentul în care scap pixul. Pentru niciunul dintre observatori nu s-a întâmplat lucrul acesta(deci nu e cum ai vedea în viitor), doar că pentru observatorul B timpul t0 e mai mic decât pentru observatorul A. Adică de exemplu dacă pentru A au trecut 10 minute până în momentul în care am scăpat pixul, pentru B au trecut doar 2 minute. Însă asta nu înseamnă că observatorul B vede în viitor și ajunge înaintea mea la momentul în care scap pixul(viteza de scurgere a timpului diferă, tu te gândești în termenii fizicii clasice că timpul e absolut, însă asta încerc să spun). E cum ai fi la școală și ai ora de matematică. Unuia ce îi place matematica i se va părea că au trecut doar 10 minute până s-a sunat, altuia o oră. Însă se sună în același timp pentru amândoi chiar dacă viteza de scurgere a timpului e diferită. Doar că în cazul relativității nu mai e vorba de impresii, vorbim de o dilatare a timpului(timpul unui observator este proporțional cu timpul altui observator prin factorul de proporționalitate Lorentz)

| Freya1 a răspuns:

Nu exista calatorie in timp.Nu poti sa mergi in viitor deoarece nu s-a intamplat nici in trecut deoarece ai fost acolo deja si nu ai cum sa ramai.Nu ecista univers paralel sau tu care traiesti o alta viata intr-o alta lume

| Sn4k3 a răspuns:

Daca spun ca exista e clar ca habar n-au despre ce vorbesc pentru ca nu a facut nimeni asta, iar daca spun ca e posibil sa existe, probabil se gandesc la ceva gen Project Almanac (ti-am dat filmul sa te uiti si sa-ti faci o idee).

| CleanHeart a răspuns:

Se poate numai in filmele SF.

| drutzix a răspuns:

Simplu, astepti sa se intample.
Nu te iau la misto, masa face timpul sa mearga mai incet deci daca stai in apropierea unei gauri negre o secunda pentru tine o sa treaca in mai multe secunde pentru observatori (depinde de cat de aproape stai de gaura neagra) sau acelasi efect are loc atunci cand mergi cu viteza mare.

| RAY a răspuns (pentru drutzix):

Viteza ca viteza dar tu crezi ca acest mesaj l am mai scris tie vreodata? atunci ce liber arbitru avem?

| drutzix a răspuns (pentru RAY):

Desi sunt de parere ca liberul nostru arbitru este extrem de limitat, faptul ca poti astepta sa vina viitorul mai repede mergand cu o viteza mare sau stand langa o gaura neagra nu are legetura cu liberul arbitru.

Daca eu stau langa o gaura neagra te vad scriind raspunsul asta de 100 (nu am facut calculul, e doar un exemplu) mai repede, deci nu l-ai mai scris vreodata.

| RAY a răspuns (pentru drutzix):

Credeam ca imi poti spune daca o sa gasesc o fata sincera sincera, sau dus sperantele acum

| drutzix a răspuns (pentru RAY):

Pune si tu anunt undeva laughing

| RAY a răspuns (pentru drutzix):

Dracusorule am incercat dar cam nimic, nu am noroc de nici o gaura, am sa fug in centrul galaxiei sa am parte de una mare si neagra

| drutzix a răspuns (pentru RAY):

Ai grija ca intrii cu totul in aia laughing
Iti urez bafta, cine stie poate gasesti pe undeva.

| RAY a răspuns (pentru drutzix):

Multumesc mult, ne vedem in iad, o sa avem ce discuta o vesnicie

| Darkmagic a răspuns (pentru drutzix):

Ai timp sa vorbim despre liberul arbitru?
Intreb pentru ca e mult de discutat...
Se pare ca "liberul arbitru" e viabil numai in fizica cuantica si nu se potriveste cu Relativitatea lui Einstein.
Este doar unul dintre multele motive pentru care unificarea marilor teorii nu se poate realiza...
Cum despre Timp la aceasta intrebare aveti cunostinte numai tu si userul Tot...acum a picat pe tine. happy

| drutzix a răspuns (pentru Darkmagic):

Imi fac timp pentru o discutie interesanta. happy
De ce parte a baricade esti?

| Darkmagic a răspuns (pentru drutzix):

Vom vedea dupa cateva intrebari daca trebuie sa fiu de o parte sau de alta... happy
Unul dintre raspunsurile tale incepe cu:
"Simplu, astepti sa se intample."
Nu stiu cum "astepti sa se intample", din moment ce matematica din teoria relativitatii permite calatoria in timp.
Asa spune Relativitatea.
Un spatiu tridimensional implica volum, te poti misca oriunde in acel volum.
Einstein a adus Timpul in acest volum, o a patra axa, atunci acest volum de spatiu-timp ar contine trecutul, prezentul si viitorul.
Asadar avem un volum dat de spatiu-timp, volum care poate fi indoit, curbat, sau chiar eludat de gaurile de vierme.
Corect pana aici? happy
Unde se afla liberul arbitru in teoria Relativitatii?
Daca doresti sa scapi de ideea de "bloc universal", mergem spre mecanica cuantica, si aceasta iti spune ca viitorul NU este predeterminat, astfel, salveaza "liberul arbitru".
Relativitatea functioneaza la scara mare si iti ofera predictii exacte asupra a ceea ce se va intampla in continuare.
Cand fizica a inceput sa treaca la nivel atomic si sub-atomic, legile familiare au esuat, la acest nivel neexistand certitudini, ci doar probabilitati.
Cum poate fi viitorul intregului Univers acolo, daca viitorul unei singure particule este imprevizibil?
Inainte sa privim ce face atomul, nu doar ca exista o lacuna in cunostintele noastre, dar insusi atomul nu s-a decis ce va face. Daca are un numar infinit de decizii,...le-ar face pe toate deodata, si numai cand privim ce se intampla, il fortam sa aleaga.
Si finalul:
Care crezi ca este Universul "corect"?
Cel al lui Einstein care contine teoretic TOT Timpul si tot spatiul, sau "Universul" mecanicii cuantice?

| drutzix a răspuns (pentru Darkmagic):

Faptul ca particulele subatomice se afla intr-o stare de incertitudine ma face sa cred ca viitorul universului este incert, datorita efectului fluturelui. Deci Universul mecanicii cuantice suna mai apropiat de realitate, chiar daca Relativitatea functioneaza la scara mare.
Dar nu cred ca incertitudinea salveaza liberul arbitru. Imposibilitatea de a prezice nu aduce dovada pentru liber arbitru. Modul in care cade un zar este incert asta nu inseamna ca zarul are putere de decizie.

| 393Dan a răspuns:

Inchide ochii. Acum deschidei. Voila! esti in viitor cu 3 secunde.

| missfatadelatara a răspuns:

Ma stai să-ți spun iо ceva sincer de tot ma cum am călătorit eu în timp și cum am știut ca Trump iese președinte bre.

Deci, mergi la magazin supermarket depozit ce ai tunprin apropiere, iei o sticla de bere și una de vodka, iei un pahar, pui jumate bere și un sfert votca restul apa.

Iei o pastila de cap gat burta ce ai la îndemână, o bei cu ce ai în pahar, te pui în pat și te culci.

Apoi ce visezi e viitorul ma, nu te mint. Deja știu ca o sa ma mărit la anul în septembrie, pe 15. Nu mint ca asa am aflat de la o prietena ca vede viitorul ma. happy

| iAMVi a răspuns:

Viitorul nu exista.
Spunea cineva ca viitorul se intampla acum, in prezent.
Ne putem referi la viitor casi la timp, la ceva fictiv, de exemplu "in viitor ma duc sa ma culc" adica candva, ceva ce o sa fac, nu idiotenii de genul, te-ai culcat deja in alta univers paralel.
PS: Cei care afirma ca au calatorit in timp cred si ca exista viitor, ca altfel n-ar mai deschide gurawinking

| b4stefa a răspuns:

Citeste Apocalipsa (Biblia traducerea Cornilescu) -ala e viitorul apropiat sau indepartat si sunt sigura de el
Enjoy!

| CristinaEmma a răspuns:

Datorita gandirii si credintei ( daca intelegi ce vreau sa spun). Cam toti oameni avem premonitii, Acestea se manifesta (visand sau simptind) ce se va intampla, iar datorita increderii acestora, se vor produce.
De asemenea exista si observatori care pot avea experienţa unei schimbări direct cu ajutorul minţii, fara bazarea, pipaitului, vazului, auzului etc.
De exemplu. Vrajitoarele nu vad viitorul, te fac sa crezi in ce spun ele si se va intampla. Pastilele la fel, nu te vindeca ele, o faci tu crezand ca te vor vindeca... si multe altele.
Viitorul il creem noi, iar gandindune inainte de culcare cu dorinta foarte mare de a sti ce se poate intampla a doua zi e posibila.
De aparate si alte chestii nu pot vorbi deoarece nu stiu. Sper ca te-am ajutat.

| GavrilGabriel1999 a răspuns:

Sincer... Eu nu cred că este posibil din punct de vedere fizic, timpul nu este de partea nimănui, nu poţi călători în timp.