| anonim_4396 a întrebat:

Chiar noi cat mai stam in casa?
Vad ca situatia nu se imbunatateste, credeti ca dupa 15 mai va fi altfel?

Acum sa nu injurati dar oculta mondiala chiar nu s-a gandit ca va crea o revolutie? Nicidecum un control al maselor de oamenii, pentru ca ce credeti oamenii sunt fiinte sociale, nu rezista mult timp inchisi.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Situatia nu are cum sa se imbunatatesca, deoarece stati in casa numai jumatate dintre voi.
Daca lumea ar intelege si ar lua in serios pandemia, nu s-ar mai infecta nimeni, iar situatia ar revenii la normal.
Uita-te si tu aici, pe forum, cati vin si ne povestesc ca s-au dus in vizite la rude, ca ies sa se plimbe pe strada, ori sa fumeze samd.
Tie ti se pare ca astia au inteles cat de grava este situatia acestei pandemii? Ori crezi ca le pasa ca au incalcat legea?
Cand vor creste numarul de morti considerabil, vor lua si ei in serios situatia...sau cand vor avea pe cineva drag, cu minile pe piept.
Eu cred ca apogeul in Romania, va fi atins in mijlocul lunii Mai...

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Da corect, e trist ca romanii se trezesc cand e cam tirziu sau isi pierd viata o gramada de oamenii.
Poporul nostru nu mai are acelasi iq, se vede clar asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vaga senzatie ca va fi o a doua Italie aici, fiindca lumea ignora complet starea de urgenta si infectarea, continuand sa se contamineze si sa trasnmita virusul, la altii sanatosi.
Pacat ca legea este atat de blanda totusi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Momentant oculta mondiala incearca sa ne pazeasca de propria prostie si pe restul care respecta legile de prosti care vor revolutie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar noi cat mai stam in casa?
Noi mai stăm în casă până la anularea stării de urgență care decide aceasta. Ieșim totuși complectând declarația pe proprie răspundere atunci când avem o necestitate stingentă.
Vad ca situatia nu se imbunatateste, credeti ca dupa 15 mai va fi altfel?
Părerea mea este că după 15 mai nu va fi altfel, starea de urgență va continua.
Acum sa nu injurati dar oculta mondiala chiar nu s-a gandit ca va crea o revolutie?
Nu înjur, dar încerc să te corectez.
Oculta mondială este un concept din zona conspirației. Să presupunem că ea există.
Ce interes ar avea să declanșeze o revoluție bazându-se pe situația de pandemie?
Dacă această ocultă mondială pe care o invoci dta, chiar gândește, gândește bine, iar nu cum sugerezi dta. În plus, o revoluție presupune mult mai mult decât o atitudine de revoltă personală a unor oameni siliți să stea la domiciliu, așa cum este situația de față. Astfel, folosirea unor cuvnte mari, ca revoluție sunt inadecvate circumstanțelor.
Oamenii nu sunt închiși, această stare de clausrtare silită, este acceptată de majoritatea.
Ea este temporară. Oamenii rezistă mult închiși, dacă ne referim la cei închiși din cu totul alte motive în penitenciare. În cazul nostru situația este complet deosebită, și vom rezista, această perioadă va avea un sfârșit.

| Sofer a răspuns:

Nu știu de tine man. Dar pe mine nu ma tine nimeni închis in casa laughing atât timp cât am declarație merg liber afara.

| NLS a răspuns:

Ca o completare la ce s-a zis deja: în Germania doar trei landuri sunt mai restricționate, sta politia pe străzi, și nu te lasă să circuli dintr-un oraș în altul, împarte amenzi, dar mai ales atenționări și mustrări.
Păzesc sa se respecte distanta, atât pe străzi cât mai ales la magazine sau farmacii, posta.

In celelalte, printre care și la mine, e mai lejer, nu ne păzește nimeni, nu ne amendează nimeni, nu e stare de asediu, nu completam hârtii...
și totuși, lumea sta în casa, străzile sunt absolut goale în marea majoritate a timpului.

De acord, pentru cei care au rămas fără slujbe e foarte greu acum, mai ales dacă stau și în chirie sau au vreo rata.

Pentru ceilalți, e o perioada de recreere, de redescoperire a familiei, și eventual un test de răbdare.

| johnnny123 a răspuns:

Daca tot crezi lucruri inventate de genul "oculta mondiala a creat virusul", de ce nu-ti inventezi singur si raspunsurile de care ai nevoie? Sunt la fel de "valide" ca si intrebarea

| JicaContra a răspuns:

O sa se dea drumul la economie
dar, daca lucrezi de acasa o sa fii ultimul la care se da drumul

| Cosmin86 a răspuns (pentru JicaContra):

Mda, foarte incurajator, deci eu mai am de stat in casa laughing)

| stancuprint a răspuns:

O sa fie la fel dar tot cu anumite reguli de distantare sociala. Si cu siguranta o sa purtam masti si o sa fie ceva normal pentru noi happy. Dar de dat drumul o sa dea sa se circule normal.