| Vernusio a întrebat:

Cine a creat Big Bangul,dupa voi?

Eu cred ca Dumnezeu fiind cauza necauzata si primordiala a intregului sir de dupa,de cauze si efecte.

Deci, in opinia voastra, cine a creat Big Bangul? Ce l-a provocat daca nu Creatorul?

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu nu am fost, nu recunosc nimic!
Vorbesc doar in prezenta avocatului.

| RAY a răspuns:

Repet daca tu crezi de ce mai intrebi, sa stii ca repetarea intrebarilor nu e chiar regulementara, ce ai scris e doar o impresie nu o intrebare

n 3 Octombrie | TPU.ro a răspuns:
Buna Ray,

Se considera motiv de spam: postarea unor intrebari repetitive, lipsite de relevanta sau care nu sunt intrebari, ci doar niste impresii. Sa nu uitam pana la urma ca TPU este o comunitate de intrebari si raspunsuri, nu un jurnal personal. In cazul raspunsurilor, vorbim despre raspunsuri pe langa subiect, ce nu cauta sa ofere niciun ajutor.

Speram ca am reusit sa iti raspundem la intrebare.

O zi buna,
Echipa TPU.ro

| drutzix a răspuns:

De ce faci pledoarie speciala?
Daca Dumnezeu nu are nevoie de cauza atunci Big-Bangul de ce are nevoie de una?

| RAY a răspuns (pentru drutzix):

Pentru ca big bang nu promite viata de apoi, nu te ajuta la greu, nu isi pedepseste dusmani

| missfatadelatara a răspuns:

Povestea adevărată a formarii universului:

Deci

A fost o data un tip un copil ca nu avea mai mult de 2 ani
Și pustiul ăsta avea web mingi una de fier și alta de piatra
No și într-o zi ce-o zis asta hai sa le lovesc una de alta sa vad ce iese
Da avea o forță băiatul de când le-o lovit aia de piatra s-o sfărâmat
Aia de fier s-o înroșit de la atâta forță și o luminat și bucățile de piatra
Normal ca puștiul s-o plictisit stepele și o vrut pişu
Numa că când o fost la baie, o nimerit peste o pietricica care s-o umplut de apa de la wc
Da când o pus pietricica lângă bila de fier roșie și fierbinte aia o început sa se usuce
Pustiul când o văzut ca nu mai are apa o udat-o din nou și o pus-o mai departe
În timp, când s-o facut mare, o văzut ca înverzește și ca iarba prinde forme și culori ciudate
S-o gândit puțin și o zis sa o numească pământ, nu de alta da el stătea întins pe iarba sub un tei și se gândească sa compună poezii de dragoste către iubita sa Verona Mica
Da asta deja o găsit o pietricica de ale lui și o numit-o Venus cu care s-o căsătorit ca doar era luceafar ce strălucea dimineața la prima ora și care ii șoptea c-o iubește

| Richard01 a răspuns:

Nu există big bang.E o teorie nici de 100 de ani.Nu crede in teorii ale oamenilor.Vezi cat de usor se manipuleaza societatea, o mare parte din oameni cred aceasta teorie eronata dupa parerea mea, adică totul e o intamplare, ca există Universul e o intamplare, ca existam noi e o intamplare.Normal ca Creatorul a creat universul, planetele, si are grija de noi, nu crede atei care vor sa-i indeparteze pe oameni de El, prin foarte multe metode.

| Superior a răspuns (pentru Richard01):

Corect.

| RAY a răspuns (pentru Richard01):

Tu frecventezi scoala?

| Richard01 a răspuns (pentru RAY):

Nu,m-am lăsat când am vazut cate prostii le sunt bagate in cap la elevi.

| RAY a răspuns (pentru Richard01):

Te cred

| DannyR0 a răspuns (pentru Richard01):

Sa nu crezi intr-o teorie, spunand ca aceasta reprezinta o forma de manipulare si sa crezi in dumnezeu, asta inseamna sa fi manipulat, indoctrinat si fara pic de ratiune, atribuind unei entitati inexistente anumite valori pe care tu nu esti in stare sa le explici. Omul in decursul existentei sale a pus pe seama divinitatii fenomene pe care nu si le putea explica in acele vremuri precum fulgerele. Sa nu uitam cum oameni ai biserici spuneau in urma cu sute de ani ca pamantul e plat si ii omorau pe intelectuali ca veneau cu teorii "manipulatoare" care demonstrau ca e rotund.
Numai binewinking

| Richard01 a răspuns (pentru DannyR0):

Nu confunda biserica cu Dumnezeu. Oamenii bisericii nu se compară cu dreptatea lui Dumnezeu, tot preotii l-au rastignit si pe Hristos.Sa nu uitam ca anii sunt împărțiți:i.Hr si d.Hr(prezent-2017 d.Hr)deci rational ar fi sa iti dai seama ca cineva a creat planeta si ne asigura toate conditiile pentru a trai. Avem apa, oxigen, gravitatie, etc.Nu cred ca big-bangul putea sa creeze asa ceva, sau extratereștri, clar ca cineva care se aseamana omului si are iubeste omul.Culmea e ca oamenii astia de stiinta se contrazic

| cristi202 a răspuns (pentru Richard01):

Si totusi, expansiunea Universului este dovedita stiintific, si asta inseamna ca intreg Universul, cu toata vastitatea sa, a avut un punct de inceput, care a fost Big-Bang.

| DannyR0 a răspuns (pentru Richard01):

Faptul ca societatea actuala are ca punct de reper nasterea lui Iisus Hristos in ceea ce priveste timpul nu are de ce sa-mi demonstreze ca el a creat planeta. Oricum "timpul nu exista, dar ceasul da".
Conditiile nu le-a creat nimeni, ci au aparut de-a lungul a milioane de ani, iar noi suntem fiinte ce au evouluat si s-au adaptat acestor conditii, dovada sta faptul ca toate vietatile de pe aceasta planeta au ADN, deci avem un stramos comun. Daca la inceputul acestei planete a fost doar un organism, neexistand oameni, cum naiba a creat omul planeta? laughing
Cum am mai spus, omul ce nu poate explica pune pe seama divinitatii. Hai sa gandim putin, sa descoperim, ca poate s-a creat altfel acest univers, sa nu ne impotmolim in creatia zeului a tot puternic. Este posibil sa existe o energie, o entitate, ceva, dar nu cred in Dumnezeul crestin sau musulman care a a facut oameni din nisip si alte povesti de adormit copii.

| Ajutor195 a răspuns:

Dumnezeu nu exista si daca vrei sa crezi in big bang trebuie sa stii ca este o teorie in care nu exista "creatorul "

| Superior a răspuns (pentru Ajutor195):

Cine a zis asta? Poate creatorul a provocat-o.