| Exal a întrebat:

Cine-mi poate da dovezi ca o parte lipsa a creierului duce la o totala schimbare in personalitate?
Uitati-va la acest tip https://evz.ro/......video.html
Nu exista rapoarte care sa ateste ca si-a schimbat personalitatea, in afara de faptul ca se da ca exemplu celor ce beau si se drogeaza la volan.

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Se poate trai, in conditii relativ normale, si cu o singura emisfera.
"Cine-mi poate da dovezi ca o parte lipsa a creierului duce la o totala schimbare in personalitate?"
Nu cred ca exista cazuri pentru ca nimeni nu a incercat sa elimine bucati din creierul unui om viu. Chiar daca ar exista un motiv medical pentru asta nu am sti, pentru ca nu prea intelegem cum functioneaza creierul uman. Iar sa faci experimente pe oameni in numele stiintei nu merge. Vezi drepturile omului.

Avem insa cateva cunostinte minimale. Spre exemplu extirparea creierului amigdalian elimina sentimentul de frica, ceea ce modifica si personalitatea pacientului.

Dar daca "a elimina o bucata din creier" este echivalent cu faptul ca acea bucata nu mai functioneze la parametrii normali sau nu mai functioneze deloc, atunci exista multe exemple: cazuri in care oameni si-au schimbat complet personalitatea in urma unor accidente ce au produs inactivitate in anumite zone ale creierului.

Stiu ca un individ si-a redefinit complet viata dupa ce a suferit un asemenea accident si a uitat 20 si ceva de ani din propria existenta. Din bibliotecar a devenit pilot de curse.

Alt exemplu este Phineas Gage.
"The 19th-century story of Phineas Gage is much quoted in neuroscientific literature as the first recorded case in which personality change (from polite and sociable to psychopathic) occurred after damage to the brain."

http://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0952695106075178

| RAY a răspuns:

Ce legatura are asta cu religia?

| Exal explică (pentru RAY):

Asta nu e o dovada... in afara de ce zice omul ala nu gasesti nicaieri un raport medical legat de asta sau o repetare a experimentului sa nu uit ca are mult sens.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Pagina cautata nu a fost gasita. Exploreaza cele mai noi stiri pe EVZ.ro

| Exal explică (pentru RAY):

Inteleg. / c;; c

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Https://evz.ro/......video.html

am citit

| Exal explică (pentru RAY):

Deci?

| Exal explică (pentru RAY):

Pana la urma, distrugerea serioasa a creierului duce la incapabilitati fizice sau deces. Nu exista prostii cu schimbarea personalitatii... si chiar daca sufletul nu ar exista si constiinta ar fi in stransa legatura cu creierul, tot n-ar fi posibil. Daca scoti pinii de pe un procesor el ar mai merge? (ca tot vad ca va place sa comparati creierul cu un calculator).

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Mai omul ala traieste si e ok

| Uvox a răspuns (pentru Exal):

Tu ai citit ce ti-am raspuns?
Macar ai noțiuni elementare despre funcționarea creierului in general?
De fenomenul medical "re-wire" ai auzit? Crezi ca daca "scoti" un pin încetează să mai funcționeze?
Pt luxul tau informational, sa stii ca de exemplu extazul mistic este tot chimie, e drept ca una cam "ciudata" dat tot chimie.
Ce vrei sa spui, ca personalitatea nu este strâns legată de creier ci de "suflet"?
Te invit sa citesti puțin despre corexul frontal si amigdala si vei afla ce rol au in comportamentul social(sau personalitate cum ii spui tu).
Interesant ca atunci cand se aduc argumente si nu păreri sau opinii ori nu răspundeți ori alergați aiurea ca iapa pe câmp.

| Inferno a răspuns (pentru Exal):

"Daca scoti pinii de pe un procesor el ar mai merge? (ca tot vad ca va place sa comparati creierul cu un calculator)."

Ha ha. Sa inteleg ca ai crierul format doar dintr-un singur neuron? Asta ar cam explica gandirea ta profunda si ar face comparatia corecta.

Creierul oamenilor normali este format din ceva mia multi neuroni.
Puterea de procesare a unui creier biologic este direct proportional cu numarul de neuroni (mai exact cu numarul de conexiuni interneuronale).

Adica trei neuroni au o putere de procesare mai mare decat doi neuroni.
Faza e ca intr-un creier biologic poti sa extragi un neuron fara ca ceilalti sa ramana afectati. (asta se intampla zilnic)
In cazul unui procesor nu prea poti face asta, toate piesele sunt interdependente.

Acum daca ai un neuron, da, e corect ce spui.
Pentru noi ceilalti o analogie corecta ar fi:
Ai 10 procesoare identice care lucreaza impreuna fiecare avand puterea lui de procesare independenta de a celorlalte. Combinate, cele 10, ofera o putere de procesare superioara unui singur procesor. Elimini unul ditren ele. Oare ce se intampla? Am ramas fara putere de procesare? Evident ca nu.

"Pana la urma, distrugerea serioasa a creierului duce la incapabilitati fizice sau deces."
Fals. Insa tocmai ai dat un exemplu in care este distrus 50% din creier iar tipul traieste bine mersi. Deca a distruge 50% din encefalul cuiva nu e o "distrugere serioasa" atunci nu stiu la ce te referi cand spui "serioasa".

| Uvox a răspuns:

Eu. Cel atotștiutor, omniprezent în tot si in toate. happy
Procedura chirurgicală se numește lobotomie si a fost folosită mult.
Valabil si in unele cazuri de traumatisme frontale puternice.
Si nu e cazul ca lipseste o parte a creierului.
Foarte simplist, personalitatea este rezultatul chimiei iar domiciliul ei este la mansarda. Si atât.
Cauta pe google.