| Ruines a întrebat:

Credeti ca e Big-Bang adevaratul mod in care s-a creat universul? Sa fim seriosi... oamenii, care abia cunosc 0, 00000000000000000000000000000000000000000000000000000000 00000000000000000000000000000001%(sau mai putin) din univers pot face observatii atat de complexe si exacte intr-un timp atat de scurt, fara dovezi prea viabile?

31 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Habar nu am daca teoria Big Bang este corecta, insa faptul ca nu cunoastem daca sunt sau nu forme de viata pe Titan sau pe o anumita planeta din Univers nu este o problema, asfel de cunostinte sunt alta mancare de peste, sunt raspunsurile altor intrebari, ele nu sunt indispensabile in a cunoaste inceputul...

| Inferno a răspuns:

Hmm, teoria Big Bang este mai echivoca decat teoria evolutiei, spre deosebire de aceasta (care a fost deja considerata drept un fapt de catre biologii din intreaga lume) teoria Big Bang nu a reusit inca sa convinga lumea atat de puternic, si prin lume ma refer la cei specializati in domeniu.
Momentan exista mai multe teorii probabile ce explica aparitia universului, Big Bangul are doar cateva puncte in plus fata de celelalte, fiind si mai populara. Dar modelul cosmologic din prezent, are in centru teoria Big Bang.

| sabin89 a răspuns:

Chiar si acel procent minuscul de care zici ca il avem noi pentru cunoastere este fascinant. Noi ne folosim creierul, pe care, chipurile, l-a creat evolutia, sa intelegem modul cum a functionat procesul evolutiei. Sau, altfel spus, noi, un produs al acestui univers (big bang?) ajungem sa studiem modul cum s-a format universul si cum ne-a creat el si pe noi. Einstein a spus ca "cel mai mare mister al universului este acela ca el se lasa cunoscut".

Răspuns utilizator avertizat
| victor333 a răspuns:

UIta te aici si o sa vezi cam ce inseamna cu adevarat acest big bang--http://www.youtube.com/watch?v=nZiROWO6iVs exista mai multe universuri

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

S-a dovedit prin dovezi ca a existat acel big bang ce legatura are cea ce stim cu cu big bang?
adica daca nu stim totul inseamna ca pamantul nu se invarte in jurul soarelui?
desigur ca nu stim totul, de unde sti ca doar atat stim sti tu totul?
daca nu stim totul sa inventam un zeu nu care sa explice totul asa e mai usor de parca am rezolva ceva

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Ruines):

Care majoritatea? Radiaţia de fond a fost detectată în 1960, după ce, în 1948 George Gamow i-a prevăzut existenţa. Amo Penzias şi Robert Wilson au descoperit spectrul CMBR, care arată că Universul avea iniţial o temperatură extrem de mare, dar uniformă.

Expansiunea şi răcirea Universului duc la concluzia că Universul a fost mult mai mic şi mai fierbinte.

Echilibrul elementelor uşoare (hidrogen, heliu şi litiu) existente astăzi în Univers este prevăzut de Big Bang.

Relativitatea generală spune că Universul trebuie fie să se extindă, fie să se contracte – mărimea lui nu poate rămâne mereu aceeaşi.

Paradoxul Olbers - dacă Universul ar fi infinit de mare şi de vechi, Pământul ar primi lumină din toate colţurile cerului nopţii, care ar părea strălucitor – mult mai strălicitor decât cel mai dens câmp de stele (foto). Teoria Big Bang rezolvă acest paradox – Universul nu a existat întotdeauna.
eu cred ca habar nu ai de stiinta sincer, stiinta este adevarul bazat pe dovezi nu basme, a spune ca nu stim nimic nu te face inteligent invata cea ce este nu fi ignorant

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Macar au incercat sa dovedeasca ceva, poti oricand adopta varianta cu divinitatea din ceruri care a creat lumea ca prin magie

| relian a răspuns:

Na zis nimeni ca exact asa au stat lucrurile.Chestia asta este pur si simplu o teorie care incearca sa explice cit de cit anumite chestii. Teoria poate fi infirmata de o alta teorie daca cumva se mai gaseste unu intr-un scaun cu rotile sa mai spuna cea visat azi noaptea.Si bineinteles acel cineva safie cunoscut chiar daca teoria este o balarie.Ce omu ala nu trebuie safaca si el milioane mai ales daca se poate de ce nu.Eu nu dau doi bani pe acesti teoreticieni care doar scot teorii fara vreo baza.Acestea sint ca si biblia niste povesti pina la urma.Si nu e de mirare de ce se cearta adeptii acestei teorii cu cei ai religiei.Pai tot aia siont pina la urma.FIecare isi sustine propria poveste pe care nu o pot demonstra niciodata.Cu alte cuvinte este o pierdere de timp, bacni irositi si asa mai departe.Azi spun ca au descoperit ceva, iar maine vin si infirma ca stai ca nu era asa era altfel.Sint pentru cei care au o teorie si care o si dovedesc, nu asa povesti, ca povesti oricine poate visa.Si apoi acest bigbang nu arata sau sa spuna ca el a creat universul asa cum zicedin nimic.Se pare ca totusi ceva exista si inainte de bigbang, asta din ce am citit. Existau acele particule care au dat masa cum i se mai zice particula lui Dzeu.Pai atunci cum [poti sa vii si sa spui ca din nimic cind de fapt ceva era si inainte.Cam greu si cu teoriile astea.Probabil de aia le si elaboreaza in asa fel incit sa nu le poate da nimeni de cap sau peste cap o vreme, ca ei sa stea linistiti si sa consume banii statului.De ce sa dai cu sapa cind poti da din gura si sa faci milioane nu?

| RAY a răspuns (pentru relian):

Pot ca sa te contrazic?
1 teoria big bang a fost dovedita stiintific ce inseamna asta?
ca sunt destule dovezi in sprijinul ei
2 bisonul higgs de care spui si el a fost dovedit anul trecut, a fost descoperita particula care da masa materiei, acum daca ei fac milioane e treaba lui, dar o teorie in stiinta este foarte verificata si analizata mereu, acum ca mai sunt idei despre univers e altceva ele nu sunt teorii acceptate pur si simple niste pareri ale unor oamenii de stiinta care prin matematica au descoperit cate ceva repet ele nu sunt teorii stiintifice

| RAY a răspuns (pentru relian):

Sunt multi care fac milioane din minciuni ca acei extraterestri din egipt sau fantome, desigur ca banul e scopul in viata dar in stiinta dovezile sunt baza, nici mie nu-mi place teoriile fizicenilor repet le urasc nici lui darwin nu-i placea de aia a colectat fosile o viata, mi imi place stiinta demonstrabila care se dovedeste prin dovezi

| Mădă0611 a răspuns:

Da. Se observa ca galaxiile se departeaza (ma rog, Andromeda ne iubeste), asa ca s-a ajuns la concluzia ca erau apropiate, si daca se observa cum se formeaza o galaxie inseamna ca erau mai putine. Mai putine, mai apropiate, mergand pe linia asta ajungi la un punct.

| dragos9234 a răspuns:

Totul este posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o teorie foarte posibila, gandind logic.Si daca vine vorba de o divinitate, se poate ca el sa fi pus la cale Big-Bang-ul.Lasand natura sa isi faca treaba. Fara sa creeze omul, Pamantul samd.Noi si probabil si alte fiinte extraterestre am evoluat datorita legii evolutioniste.Sincer? Nu sunt nici crestin nici ateu.Sunt undeva pe la mijloc.Ai auzit de, Deism? Da-i un search pe WIKI.Eh eu cred 50% ca exista o divinitate care a creeat lumea.Si doar atat! E imposibil sa fim singuri in univers.Ca doar asa ar trebui sa fim dupa biblia crestina, doar ne-a creeat dupa chipul si asemanarea lui.Si ce crezi ca nu s-au descoperit dovezi solide in privinta existentei extraterestre? Ba da! Aici e vorba de Area51 si alte locuri"ultrasecrete". Daca ar iesi in mass-media sa spuna adevarul s-ar declansa un razboi religios."Pai cum sa existe altii, total diferiti de noi? Nu dumnezeu a spus ca ne-a creeat dupa chipul si asemanarea lui?". Sper ca nu se gasesc niste copii sau fanatici religiosi sa inceapa sa ma jigneasca.Sunt un om intreg la minte, foarte normal. Fanatismul asta duce la prostia de multe ori..asa ca aveti grija.Nu trebuie sa exagerezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi cer scuze, dar daca te referi la crestini, nu suntem noi cei care fac propaganda, ci mai degraba as vorbi de atei. Ai dat ''o razie'' pe la categorie religie sa vezi acolo cata propaganda ateista exista?
Sa stii ca exista doar dezbateri intr atei si crestini, nu exista deloc nicio cearta. Apropo, crestinul nu trebuie sa incerce sa impuna credinta cu forta nimanui. NU. Dar din nefericire, aceasta porunca-daca o put numi asa- este adesea incalcata de cei din Orientul Mijlociu ( ca de exemplu Al-Qaeda). Da, am zis Al-Qaeda. Aceasta este o grupare terorista formata din fanatici religiosi.

| robijam a răspuns:

Eu cred ca da, cel mai posibil. Pentru unii e prea greu sa inteleaga asa ca inventeaza un zeu ca sa le fie mai usor.

Răspuns utilizator avertizat
| Terente20 a răspuns:

Exact, asa ca mai bine hai sa dam vina pe un mos cu barba alba ce sta pe un norisor si trage sforile.

Răspuns utilizator avertizat
| Patry908 a răspuns:

Sunt doua teorii. Una spune ca Bing-Bangu-ul a creat universul si cealalta spune ca Dumnezeu a creat universul. Eu, sincer cred ca Dumnezeu a creat universul....acuma fiecare are parerea lui...

| Exilee a răspuns (pentru Patry908):

NUmai doua?laughing Nu stiam laughing)AHAHA. De ce nu 3? :devil)

| Patry908 a răspuns (pentru Exilee):

Doua teorii plauzibile. Ca restul is povesti cu zane...dar repet din nou, fiecare cu parerea lui.

| Exilee a răspuns (pentru Patry908):

Da mai!big grin Eram ironic doar happy.

| RAY a răspuns (pentru Patry908):

Care doua teori? o teorie bazata pe o carte =zero dovezi, cum poate fi numita teorie un mit furat din alte mituri?

| Nimixpecial a răspuns:

In primul rand, nu poti cunoaste un procentaj dintr-un lucru infinit.Restul e CANCAN.

Răspuns utilizator avertizat
| Secreeeeeeeeeeet a răspuns:

Nu. Nu cred ca Big Bang-ul este adevaratul mod prin care s-a creat unviersul.
Nu imi explic cum dintr-un "nimic", cu o simpla explozie s-a format universul.
Poi daca era "NIMIC", cum s-o format explozia?
Eu cred ca Dumnezeu a creat universul.
Se spune ca Dumnezeu a fost, este si va fi!
Am incercat sa dezleg acest mister, dar nu am reusit. Si nu sunt singurul.
Nimeni nu poate afla cum Dumnezeu a fost, este si va fi si toate celelalte lucruri incredibile care s-au auzit despre El.
Este mai usor de imaginat cum universul a fost creat prin magie decat printr-o explozie.
Si am si o dovata:
Cum iti explici trupurile moarte ale sfintilor care nu putrezesc?
Ehh, in fine.
Eu cred in Dumnezeu si raman la ideea ca El a creat universul.
Bafta!