| Triana a întrebat:

Ciorile sau corbii pot fi dresati sa vorbeasca?

18 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Unii sustin ca da, pot ajungesa imite anumite cuvinte. Personal nu am vazut nici macar un corb domesticit, am auzit doar cu mult timp in urma despre cineva care ar fi reusit sa domesticeasca unul, insa nu stiu cat de adevarata era povestea.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Sigur ca nu.

| ErrorFound a răspuns:

Nu, nici un animal nu poate "vorbi", nici macar papagalii(ca sa vorbesti trebuie sa stii ce zici, ei doar imita).
Corbii si ciorile sunt prosti/proaste si n-au nici abilitatea de a imita.

| Vilcea_Lucian_1992 a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca ciorile sunt proaste, dar esti prost informat. Cioara este cea mai inteligenta specie de pasare din lume si al doilea animal la raportul volum creier/dimensiunea corpului, dupa om. Asadar, proportional vorbind, o cioara e mai inteligenta decat o maimuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea. :D Cel puțin nu în limba noastră omenească. :) Mai bine ia-ți unul din ăsta: http://youtu.be/igLVP9Kflpk

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciorile sau corbii nu pot fi dresati sa vorbeasca. Dar daca vrei o pasare pe care o poti dresa sa vorbeasca ia-ti un papagal.

Răspuns utilizator avertizat
| Birlik65 a răspuns:

Niciodata...era vine sa-i poti dresa mai ales ca traiesc in200-300 de ani...ne spunea si noua care este istoria adevarata a tuturor evenimentelor ce s-au petrecut pe pamant laughing

| negat1ve a răspuns:

Daca se putea cred ca pana acum vorbeau. Aceste pasari nu sunt domestice, nu le tii in casa precum papagalii, daca stai sa te gandesti nici cele care stau cu omul ( gainile, porumbeii etc) nu ajung la vorbitul cu oamenii. Mie unul mi se pare practic imposibil!

Răspuns utilizator avertizat
| FlorinM28 a răspuns:

Nu cred

| MikeZG a răspuns:

Nu.

| ThePinkPant3r a răspuns:

Nu, mai bine incerca cu un papagal.

| T82 a răspuns:

Nu po-ti sa le dresezi in primul rand.
Doar papagalul sau perusul poti sa-i inveti sa vobeasca.

| Alex1234123 a răspuns:

Corbii si ciorile, precum vrabiile, randunicile si alte pasari nu pot vorbii, deoarece nu au glandele "vocale" dezvoltate precum oamenii sau anumite specii de papagal/perus etc.

In concluzie nici un animal/pasare nu prea stie sa "vorbeasca" ele, ci doar repeta dupa tine, eventual pot invata sa spuna ceva la un anumit semn.