| IMINENT a întrebat:

Considerati ca nu se prea face sport in scolile din Romania?

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Consider ca in Romania sportul este in floare. De la cei din conducere pana la cel din urma muncitor FUG de responsabilitati.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ai dreptate ema

| harciog a răspuns:

Ma abtin aici. Daca ar fi dupa mine, orele de sport le-as lasa la sfirsitul programului pentru simplu motiv ca nu ar mai fi in stare elevul de altceva.

| Purgatoriu a răspuns:

Eu fac doua ore de sport pe saptamana. Facem cel mai mult dintre clasele de a 8-a (yay...) iar profa de sport ne alearga de ne ies ochii ca la melci straight face twice ''yay''...

| M25M a răspuns:

Consider ca nu prea se face scoala in scolile din Romania, daramite sport.

| NOname a răspuns (pentru M25M):

Bine zis!

| dragos9234 a răspuns (pentru NOname):

Eu nu prea cred.
Daca in unele scoli nu prea se face scoala asta nu inseamna ca trebuie sa generalizam, sunt scoli foarte bune in Romania in care chiar se invata.

| NOname a răspuns (pentru dragos9234):

"De mic am fost obligat să-mi abandonez educația...pentru a merge la școală." - George Bernard Shaw.

La asta m-am referit (însă nu numai).

| dragos9234 a răspuns:

Categoric,o ora de sport pe saptamana este incredibil de putin.
Ar trebui 3 ore minim.

| IMINENT explică (pentru dragos9234):

Stau acum si ma uit cum niste copii de maxim 16-17 ani fac tractiuni la bara de nu-ti vine sa crezi, din alta tara categoric, si aici majoritatea prefera sa stea pe banca.

| shadovv a răspuns (pentru dragos9234):

Daca vrei sa faci sport du-te si fa l, dar nu pune pe cei interesati sa studieze cum functioneaza realitatea mecanizata in formul matematice sa alerge dupa o minge timp de o ora...

| dragos9234 a răspuns (pentru shadovv):

Nu doar alergatul dupa o minge se numeste sport.
Daca vrei sa studiezi poti studia si daca ai sport mai mult in orar.

| IMINENT explică (pentru shadovv):

Scoala nu-ti dezvolta doar bagajul cultural dar si sportul e important.
Si nu, fotbalul nu e singurul lucru care se poate face la sport.
Exista atletism, gimnastica, box, alte sporturi cu mingea.
Mintea si corpul trebuie sa fie intr-o armonie deplina.

| shadovv a răspuns (pentru dragos9234):

Dar e o pierdere de timp! Sportul il poti face oriunde! Nu ai nevoie de un profesor sau de un mediu special... studiaza tu termodinamica si fizica cuantica in spatele blocului. Nu poti!

Scoala ar trebui sa fie mult mai pe subiect. Daca sunt la mate info, pai sa fac matematica, fizica si informatica. La ce imi trebuie mie sport, muzica, desen, economie, antreprenoriala, etc? Daca vroiam sa devin sportiv ma duceam la un liceu sportiv.

| dragos9234 a răspuns (pentru shadovv):

NU,nu este o pierdere de timp.
Cei ce nu vor sa il faca sa nu il faca, se pot duce oricand sa isi ia o scutire pe intreg anul.
Sportul in scoli(dar sport serios, nu chiul la gramada) ar combate serios obezitatea.
Tin sa te mai contrazic inca o data ai nevoie de un profesor de sport asa cum ai nevoie si de un professor de matematica.

| IMINENT explică (pentru shadovv):

Nu vorbesc de sportul intensiv care se face la un liceu sportiv, dar cateva ore de sport isi au rostul lor.
Si daca tu ai vrea sa studiezi numa mate, fizica si info, cand ai mai avea timp de sport?

| shadovv a răspuns (pentru dragos9234):

Scutire la sport pe tot anul? Legal vorbin, aceasta scutire iti intra in posesie daca esti inapt pentru sport. Educatia fizica este o materie obligatorie. Ar combate obezitatea? Chiar crezi ca asta e o problema asa de importanta? In locul orelor de sport mai bine ar introduce ceva ore de etica, filozofie sau discutie libera.

| dragos9234 a răspuns (pentru shadovv):

Da,ar combate activ obezitatea care intr-adevar este o mare problema.
Dar intr-o anumita masura ai dreptate, pe langa de orele de sport ar trebui introduse si unele ore de etica si duscutie libera sau chiar filosofie.

| vitbsk a răspuns:

Sportul e o obligaţie pe care adulţii trebuie să o predea copiilor.
Da, în România NU se face sport.
1.Pentru că Guvernul nu e interesat să traseze nişte directive clare şi eficiente în domeniu.
2.Pentru că mulţi îşi iau scutiri false, ce e foarte trist, încurajaţi de părinţi.
2.Pentru că mulţi profesori sunt neinteresaţi să predea copiilor lecţiile aşa cum trebuie.
3. Pentru că multe şcoli nu au o bază materială solidă, sunt şcoli care nu au nici măcar mingi.
4. Pentru că sportul nu e luat în serios şi mulţi chiulesc de la el.

| vitbsk a răspuns (pentru vitbsk):

Soluţii-
3 ore de sport pe săptămână în clasele I-VIII, plus materie obligatorie la capacitate, pentru cei sănătoşi.
2 ore de sport/săpt la Liceu, plus materie obligatorie la BAC pentru cei sănătoşi.
Nivelul de dificultate să fie mediu, accentul să cadă pe mişcare şi pe dezvoltarea capacităţilor motrice.
Copilul care vine cu scutire, fără analize serioase, să fie examinat la Dispensarul şcolii, care să contrasemneze scutirea dacă e valabilă sau nu.
Controale trimestriale ale scutirilor, avertismente, amenzi şi excluderea din profesie pentru Medici care dau scutiri false şi amenzi pentru părinţii care fac uz de fals.
La nivelul I-VIII copii să facă ore diversificate de sport ex, într-o zi atletism, în cealaltă înot, în alta dans sportiv ca să se dezvolte armonios pe toate planurile.
Totul să fie planificat de la centru, iar, norma şi baremul să fie afişat pe uşile sălilor de sport, de la începutul anului pentru a da timp de pregătire.
Prezenţa şi promovabilitatea la sport, să fie obligatorie pentru a promova anul.
La sport, să nu se dea note, care să strice mediile ci, CALIFICATIVE.
Cei scutiţi de sport să facă şah sau să studieze la biblioteca şcolii.
Olimpicii la alte materii să fie scutiţi la cerere, dar să facă măcar 1 oră pe săptămână.
Statul să acorde trimestrial fonduri pentru a susţine baza materială.
Profesorii care vin beţi sau au comportamente ciudate să fie excluşi din profesie.
Fiecare copil să aibă o fişă sportivă în care să i se monitorizeze evoluţia.
Cei talentaţi şi remarcaţi să primească burse şi să fie dirijaţi de mici spre sport ca profesie, pentru ca talentul lor să fie cultivat din timp.
Iar profesorii de la şcoală să stabilească de comun acord cu cei de la clubul sportiv, un plan de exerciţii, pentru a asigura dezvoltarea şi odihna copilului.

| vitbsk a răspuns:

"Stau acum si ma uit cum niste copii de maxim 16-17 ani fac tractiuni la bara de nu-ti vine sa crezi"
Poate, acei copii sunt gimnaşti sau sportivi de performanţă.
Pentru a face tracţiuni şi alte exerciţii trebuie să ai şi unde.
Şcolile de multe ori au porţile închise, în România nu prea sunt parcuri sportive şi alea câte sunt, mai tot timpul, sunt ocupate de oamenii străzii sau de cocalari.
La şcoli tracţiunile nu intră la norme sportive.
În toate ţările subdezvoltate sau dezvoltate, sportul e pus la loc de cinste din Africa, America Latină până-n Germania, Olanda, Cehia.
Numai în România, NU.
În câţiva ani nu vom mai avea olimpici nici echipe naţionale.
Puţinii talentaţi, care se vor forma pe bani părinţilor, la şcoli private, nu vor face faţă sistemului bine gândit din alte ţări.
Vor fi 3-4 nicidecum o unitate care să gândescă şi să joace ca o echipă.

| IMINENT explică (pentru vitbsk):

M-am uitat mai bine si acei copii erau intr-un parculet din Ucraina.
Mai e si proasta mentalitate cum ca cineva care a luat o medalie la atletism, de ex, va fi criticat ca un lenes care prefera sa alerge pe maidan decat sa invete la chimie.
Sunt cateva scoli car pun accent pe sport, mai sunt si profesori, dar pe multi nu ii intereseaza.
Era unu care gafaia ca animalu dupa ce a alergat 50 de metri. 50 metri si sa gafai in halul ala?

| vitbsk a răspuns (pentru IMINENT):

Am văzut şi eu filme cu antrenamente de stradă din spaţiul sovietic şi într-adevăr e o chestie de mentalitate.
Mai e şi chestia că părculeţele din RO sunt pentru copii sub 14 ani.
Există cred în Bucureşti un parc în care sunt aparate şi biciclete pentru adulţi.
Dar lucrurile astea sunt rarisime.
Sunt sigur că şi noi avem talente, dar sistemul îi aruncă afară şi mulţi se plafonează.
Cei ce iau medalii nu sunt savanţi ci sportivi de performanţă.

Sunt mulţi profesori care nu au răbdare cu elevii.
În mod normal ar trebui să se pună accent serios pe competiţiile de tineret.
Iar, fiecare profesor să-şi selecteze dintr-o promoţie 2-3 elevi pe care să-i îndrume spre sport de performanţă.
Iar restul să facă mişcare pentru a se dezvolta armonios.
Înainte nu conta spre ce profil mergi, orele de sport le făceau şi inginerii şi chimiştii şi filologii şi sportivii de performanţă.
Şi nu erau atâtea cazuri de boli cardio-vasculare, diabet şi alte probleme.

| IMINENT explică (pentru vitbsk):

"Cei ce iau medalii nu sunt savanţi ci sportivi de performanţă."
Spune-le asta oamenilor obisnuiti sa nu faca sport.

| omik a răspuns:

Hmm.....se face sport desigur, dar cei mai multi elevi chiulesc de la ora sau fac ce voi ei.Multi elevi sunt ff buni la sport iar alti nu....si cam din cauza asta multi chiulescwinking.