| AvalohAlyn a întrebat:

Constiinta/constienta supravietuieste mortii fizice? Ce credeti? Asa ar trebui daca vorbim de energie si de constiinta care te ceva imaterial.

Răspuns Câştigător
| andyarx a răspuns:

Este total adevarat, constiinta este cea care ramane dupa moarte fizica, doar ca acum e oarecum confuza din cauza haosului din mintea noastra atatea dorinte, vise, imaginatii, sperante, dezamagiri etc. Dupa moartea fizica constiinta va ramane curata de orice "atractie" va ramane doar binele si raul doar ca acestea doua vor fi foarte, foarte intense, vor fi in balanta, acestea " creeaza" raiul si iadul, cu cat ai constiinta mai curata aici cu cat iti va fi mai bine si aici si dupa moarte

| Skippy223 a răspuns (pentru andyarx):

Pari mai sigur pe tine decat un adult care spune cati ani are.

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Dacă ar supraviețui ar trebui să fie stocată undeva. La noi acum e stocată în creier. Dacă nu mai există creier, unde o stochezi? Trebuie să vorbim întâi de o formă cu o inteligență superioară care ar fi în stare de așa ceva dar pentru care nu avem nicio dovadă. Chiar și așa, însăși lumea în care trăim aparent este o proiecție inteligentă sau poate ne-am obișnuit noi prea mult cu ea și de acolo aparenta impresie. Totuși așa cum cunoaștem noi cursul natural și așa cum ni se prezintă, conștiința nu are unde să fie stocată după moarte. E cum ai o informație pe un stick. Dacă îl dezintegrezi informația de acolo se pierde. Sau cine știe, poate vorbim de niște parametrii ca la programarea orientată pe obiecte, declarați în zona private, inaccesibili nouă. Nu avem de unde să știm și putem înflori mult lumea înconjurătoare însă eu cred că trebuie să rămânem sceptici și cu picioarele pe pământ, căci noi deocamdată trăim în realitatea accesibilă pe care dacă o ignori te vei lovi de niște ziduri, crezând că ești suficient de puternic ca să treci prin ele.

| milan9 a răspuns:

Indiferent că oamenii sunt buni sau răi, sufletele lor nu vor muri niciodată. Imediat după sfârșitul vieții, SUFLETUL ÎŞI CONTINUĂ EXISTENŢA. Până vom conștientiza asta prin experiența proprie, nu ne rămâne decât să credem cuvântul Scripturii (referitor la nemurirea sufletelor). happy

| drutzix a răspuns:

Nu, ti-a dat tϑτ o explicatie buna.

| Popa_Alexandru_1989 a răspuns:

Eu cred ca da