| AvalohAlyn a întrebat:

Și dacă conștiința supraviețuiește morții fizice așa cum zice dr.Sam Parnia,Dr. Eben Alexander, Dr.Raymond Moody etc?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dacă conștiința supraviețuiește morții fizice este un lucru care nu are nimic de-a face cu ce au debitat ăia.

| AvalohAlyn explică (pentru doctorandus):

Ei au zis la fel, că conștiința supraviețuiește morți fizice adică au zis că există viață după moarte.

| doctorandus a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu au dreptate, deoarece dacă conștiința supraviețuiește morții fizice este un lucru care nu se poate cunoaște în mod obiectiv. Adică nici cei care zic ba, nici cei care zic da n-au dreptate în mod obiectiv.

| ania a răspuns:

Eu sunt convinsa ca va supravietui mortii fizice.Cineva spunea ca creierul viu are mai multa e energie decatccel mort, enegie care la moartea cuiva trebuie sa se transfere undeva.

| halogen001 a răspuns:

Oricine poate să zică orice fără dovezi și are valoare zero. În plus când există și dovezi contrare celor afirmate, afirmațiile respective devin automat niște falsuri.
În primul rând acea conștiință nu există în afara creierului.
Dacă exista în afara creierului, omul beat, drogat, bolnav sau accidentat nu avea pierderi de memorie și nu avea comportament diferit. (ar însemna să zic că m-am îmbătat la conștiință) Asta ne arata că acea conștiință nu conduce omul și nu furnizează omului informații, deci e total separată de om și poate avea cel mult rol de observator care nu intervine, deci mai corect spus nu există sau nu are valoare.
Creierul conduce omul și tot creierul deține informația, deci conștiința e creierul și atunci moartea omului care implică distrugerea creierului duce și la dispariția "conștiinței".