| Theo94 a întrebat:

Ce tip de dictatura/totalitarism este mai rau/a? Cea de tip teocratic sau una ateista?
De ex. ceva asemanator comunismului din fostul Urss de pe timpul lui Stalin, Coreea de Nord vs statul islamic care ar fi vrut sa-l creeze Isis, Iran, Arabia Saudita.

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Teocratia NU este o Dictatura, asta dovedeste o lipsa CRASA de cunostinte. Democratia este in schimb un totalitarism total si pervers. Citeste 1984.

| Theo94 explică (pentru danut):

Am citit 1984 si am spus dictatura de tip teocratic, de ex. Iran ''Guvernul Iranului este descris ca o „republică teocratică"''.
Democratia este buna daca este aplicata cum trebuie, esti un tip care iti plac teorii ale conspiratiei si staniolul pe cap?

| chuckmanson a răspuns (pentru danut):

Liniștește-te, în Europa nu vor mai exista niciodată teocrații! Lumea Occidentului s-a civilizat prea mult pentru astfel de prostii primitive!

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

Asta cat timp va mai exista Europa. Cat crezi ca va mai fi, te uiti in jurul tau, intelegi ce se pregateste"

| danut a răspuns (pentru Theo94):

"Guvernul Iranului este descris ca o „republică teocratică"''.
Este descris, nu ESTE. Cine la descris asa sunt niste handicapati si cine CREDE ce se spune, este total nestiutor.
Teocratia ESTE CONDUSA doar de Dumnezeu, omul nu are ce cauta acolo.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Teocratia ESTE CONDUSA doar de Dumnezeu..."

"Dumnezeu e doar o unealta, o scula, daca vrei...
El nu exista, dar fraierii sunt facuti sa creada in exstenta lui pentru a fi mai usor constransi sa faca diverse, sa nu se rascoale, sa dea bani si bunuri, etc, etc, etc.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Nici tu nu existi pentru mine, esti doar o "scula" in mana Dracului constrans sa spui ce spui. Comentariu asemanator cu al tau, nu.

| RAY a răspuns:

Timp de 1500 de ani a fost dictatura crestina, evul mediu, ateismul a fost timp de 50 de ani in europa, stalin era sa devina preot, stalin a avut o relatie buna cu biserica ortodoxa rusa salvand multe biserici, nu stiu cat de ateu era omul, dar a luptat pentru tara lui in timp ce romani timp de 30 de ani iti vand tara tuturor stranilor si pleaca ca sclavi in alte tari,fiind sclavi si in propia lor tara muncind pe un ban de nimic,dar e foarte bine in democratie, suntem fericiti,daca nu era ateul de ceausescu nu ati avea unde sa stati,doctrina pe care sa bazat comunismul este una crestina, iisus era comunist, la inceput se numea liga crestinilor comunisti, iar asta din korrea de nord se crede n zeu sau ce se crede, in fine multa propaganda americana, dar preferati sa fiti sclavi americanilor

| Theo94 explică (pentru RAY):

"dar a luptat pentru tara lui" te referi la cea de adoptie.
Oricum referitor la intrebare care crezi ca este mai rau (tipul de regim)

| RAY a răspuns (pentru Theo94):

Pe bune nu stii de ce vb?

| Theo94 explică (pentru RAY):

Te referi la ce am scris mai devreme '' "dar a luptat pentru tara lui" te referi la cea de adoptie." M-am referit la stalin, s-a nascut in Georgia, era georgian: "...was a Georgian revolutionary and Soviet politician who led the Soviet Union from the mid–1920s until 1953 as..." https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Stalin

Daca te referi ca ai dat un raspuns la intrebare referitor la care regim ar fi mai rau din ce am inteles ai spus ca teocratia ar fi mai rea.

| RAY a răspuns (pentru Theo94):

Omule al dolea razboi mondial

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Comunismul avea un crez, doar că în el nu apărea Dumnezeu, dar tot un mit mesianic.
Dictatură anti religioasă am mai văzut, dar complet atee, nu, așa că nu am cum să compar mere cu pere.

| Theo94 explică (pentru sadrian46):

Ce spui de Albania in timpul lui Enver Hodja?

"Pe de altă parte s-a avut în vedere promovarea educației atee în școli și la nivelul întregii societăți; pentru aceasta erau vizați, de asemenea tinerii. Așa se face că, începând cu anul 1967 Albania este proclamată „stat ateu". Pe această bază au fost luate măsuri împotriva preoților catolici, acuzați de colaborare cu regimul fascist al lui Mussolini, precum și a celor ortodocși (fiind acuzați de promovarea ideilor naționaliste); de asemenea au fost luate măsuri împotriva religiei islamice. S-au dărâmat bisericile, mănăstirile și moscheile, sau li s-au schimbat destinațiile; au fost închise peste 2100 de astfel de lăcașuri, pe întreg teritoriul albanez. În timpul perioadelor de post (Ramadanul, Postul Paștelui etc.) au fost distribuite în școli și fabrici alimente „interzise", cei care se sustrăgeau de la acestea fiind pedepsiți. Orice manifestare cu caracter religios, inclusiv purtarea icoanelor, a crucifixurilor ș.a.m.d., era pedepsită prin lege. Tot în acest context a fost interzisă purtarea numelor de inspirație religioasă."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Enver_Hodja

| SG1995 a răspuns:

Ambele la fel de rele, nicio formă de dictatură nu e de dorit.

| Theo94 explică:

Https://www.quora.com/......sharia-law

O intrebare asemanatoare.

| chuckmanson a răspuns:

Păi cam toate sunt același lucru. Comunistii au căutat să înlocuiască venerarea unui zeu cu venerarea statului. Adică nord-coreeni cred că Kim Il Sung a creat lumea și a învins japonezii cu mainile goale, că Kim Jong Il s-a născut sub un curcubeu dublu și că putea controla vremea și că Kim Jong Un s-a catarat singur pe cel mai înalt munte și că muntele l-a primit. Dacă asta nu e religie, atunci nu știu ce e.

| Kandia15 a răspuns:

Eu cred ca nu e bine nici una nici alta. Si religia, chiar daca promoveaza numai valori bune, in mainile oamenilor poate deveni o arma. La fel si ateismul.