| Emanuel1x45 a întrebat:

Credeti ca am putea fi cea mai inteligenta specie din galaxia noastra? avand in vedere ca nu avem niciun semn de la aliens si avem statii si toate cele? zicea si Hawking ca pana acum dadeam de ei daca erau la fel de inteligenti,sau daca nu,inseamna ca nu ii intereseaza, deci n-are de ce sa ne fie teama! voi ce spuneti?

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Aceşti aliens sunt nişte închipuiri; presupunem că, sau bănuim că or fi. Dar de la bănuială la certitudine este o distanţă, nu? Argumentul cum că nu se poate într-un univers aşa mare să nu mai existe alţii ca noi ţi se pare unul solid? E ca şi cum aş zice eu că nu se poate ca în lumea asta mare să nu existe un suflet pereche pentru mine. Pot să zic, nu mă opreşte nimeni, dar înseamnă asta că e şi adevărat? Poate că acest "nu se poate" este de fapt "se poate"; sau, mai ştii... Până nu suntem siguri pe ceva e bine să stăm în banca noastră şi să nu ne pierdem vremea cu speculaţii. Mai auzi pe unii zicând: În mod sigur NASA ascunde ceva cu privire la adevărul despre aliens. De ce spui "în mod sigur"? N-am înţeles. Ar trebui să privim cu scepticism orice afirmaţie care nu are o bază solidă şi care este de fapt o simplă speculaţie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Cam tot ce exista are o "baza" energetică de la și mai ales dinainte de Big Bang, nu solida. Poate căutam cumva anapoda.

| relian a răspuns:

Eu spun ca una doua lumea o baga pe aia cu zicea Hawking dara cinee frate asta? E ceva nemaipomenit si eu nu stiam?laughing e unu care da di gura,vorba vine ca da din gura ca nu mai poate de mult sa dea din gura,deci un om care face sf-uri, este bagat in seama ca a fost profesor de fizica, mare branza. Legat de intrebarea ta, raspunsul este Nu putem sti, dara stim siguri ca pe o anumita raza de noi si un anumit interval de timp n-a fost o alta specie mai avansata, deci n-a fost si nici nu este.
Avem ceva zeci de ani de cand suntem capabili sa receptionam semnale. Avand in vedere lucru asta putem spune ca pe o raza de zeci de ani lumina deocamdata nu exista o specie cel putin ca si a noastra in ce priveste inteligenta. Daca ar fi existat am fi receptionat mesaje de la ei si ei de la noi.Acum mai departe sa spunem ca ar fi o alta civilizatie ca noi sau mai sus dara is la distante f mari si semnalele lor n-au ajuns inca la noi.In acest caz spunem POATE.Alta chestie sa spunem ca afost deci a fost o civilizatie a disparut la mii de ani lumina, semnalele lor ar fi trebuie cumva sa ajunga la noi, cel putin daca ar fi trecut pe aici in timpul asta de cand suntem noi capabili sa receptionam.
Legat de chestia ca poate nu-i intereseaza de noi aia e vraja marii laughing o civilizatie avansata ar fi interesata de orice forma d e viata din galaxie sau din universu asta, nu vad acea civilizatie sa spuna nu sunte curiosi de astia laughing sau de viata de pe planeta X.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spun ca s-ar putea sa nu ii căutam sau abordam așa cum trebuie. S-ar putea sa fie la o alta vibratie sau pe alta frecventa pur și simplu. Poate ne-au și contactat și noi nu am înțeles.