| Cosmin13455 a întrebat:

Spunea Stephen Hawking la un moment ca daca ar fi existat o specie mai inteligenta ca noi in galaxia noastra i-am fi detectat pentru ca ar fi avut semnale, deci de ce nimic? din toata galaxia chiar credeti ca nu exista o specie mai inteligenta ca noi? sau macar apropiata noua?

14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poate ca inca nu i-am detectat. Cauza? Vastitatea Universului. In documentarul "Hubble's canvas", se spune ca doar ceea ce ar fi un centimetru patrat dintr-o singura fotografie a telescopului Hubble contine upeste 100000 de galaxii vizibile, intreaga imagine de ansamblu, adica toate directiile in care a putut privi Hubble continind sute de mii de asemenea centimetrii patrati, si asta e doar Universul vizibil. Cit ar lua sa verifici fiecare stea cu planetele ei indreptind spre ea radiotelescopul in speranta ghasirii vreunui semnal inteligent? O vesnicie!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cat priveste detectia s-ar putea sa nu fie in totalitate adevarata afirmatia ca i-am fi putut detecta, ne putem gandi ca n-am ajuns inca sa detectam absolut toate metodele posibile de comunicare, de exemplu comunicarea telepatica.
Tot ce este posibil sa mai existe specii in galaxia noastra, poate unele mai avansate, unele apropiate noua si unele mai putin avansate. Deocamdata nu exista probe indubitabile referitor la existenta extraterestrilor, cu atat mai putin in privinta nivelului inteligentei acestora.

| Steregoi a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca erau mai avansate gaseau o modalitate de a comunica cu oamenii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Steregoi):

Esti atat de sigur ca ar vrea sa comunice?

| Steregoi a răspuns (pentru Ioandelasal):

Comunicarea interspecie si cu alte specii e o parte a oricarei specii in procesul asa zis "evolutiv". Daca nu ar vrea sa comunice nu ar exista evolutie.

| Darkmagic a răspuns (pentru Steregoi):

Comunicarea "interspecie' e un..."fass" daca ajunge sa fie "discutata" pe TPU.
Un banal caine isi stie numele si reactioneaza la el, mai poate invata comenzi simple ca "sezi", "culcat", etc, insa NICIUN om NU a fost capabil vreodata sa "traduca" fie si un singur latrat al cainelui.
Ce vreau sa subliniez cu asta?
Faptul ca abia se inteleg materii numite "Comunicare interculturala" sau "Comunicare non-verbala", iti trebuie facultate pentru asta, (ma indoiesc ca cineva de aici o are)...iar tu aduci in "discutie" comunicarea "interspecii".
Tare! laughing
Am sa urmaresc intrebarea asta, sunt curios cum vad userii TPU "comunicarea" dintre o forma de viata bazata pe carbon, cu o ipotetica forma de viata bazata pe...strontiu care ar "comunica" prin cromatofori.
Asa...ca exemplu. big grin

| Inferno a răspuns:

Pare o afirmatie destul de superficiala. E imposibil sa prezicem modul de gandire pe care aceste forme de viata inteligente l-ar avea. Poate nu ar incerca niciodata sa ne contacteze, actiunea fiind lipsita de insemnatate pentru ei din diferite motive incomprehensibile pentru noi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce crezi ca suntem atat de avansati incat sa fim capabili sa le detectam semnalele?

| xerxes1 a răspuns:

Crezi ca ramele ne-au detectat semnalele?

| Steregoi a răspuns:

Nu exista. Daca era mai avansata ne contacta pana acum. Pana acum Dumnezeu, ingerii si demonii au contactat lumea. Linistea totala din Univers si tendinta omului spre spiritual este inca o dovada ca exista Dumnezeu si ca Biblia prezinta adevarul.

| Darkmagic a răspuns:

2.
"Hawking a spus!"
Si cu asta s-a inchis. laughing

Luati-o p'asta:
Hawking a spus prin anii '80 ca va dezvolta o teorie ce ar urma sa [rep. text.] "descifreze mintea lui Dumnezeu", asa-numita T.O.E, in speta, unificarea legilor fizicii intr-o unica teorie urmand sa asigure o astfel de intelegere a existentei incat sa faca fara sens existenta unui Dumnezeu creator.

S-au lasat niste... puncte de suspensie, big grin si dupa vreo 20 de ani, tot Hawking a spus la Cambridge ca: "o asemenea teorie este utopica, fiind imposibil de formulat intr-un numar finit de enunturi."

Limitati-va deci la a discuta ECUATIILE unui Hawking, Einstein sau Schrodinger si NU la a "analiza" CE au scos acestia de-a lungul timpului pe gaura gurii.
Scapati astfel de multe surprize neplacute...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spunea cândva... acum sunt sigur ca spune altceva.

| Jouliete a răspuns:

Acelei specii chiar si de ar exista, iar lua un car de ani lumina ca semnalul ei precum si ea, sa ajunga la noi pe pamant iar acum in raza noastra nu sa detectat nicio specie diferita.

| cat0angel a răspuns:

In galaxia noastra nu cred ca exista alte specii vii. In univers sigur exista o gramada de civilizatii mai dezvoltate sau mai nedezvoltate, dar sunt ofarte departe de noi.