| Dragos223 a întrebat:

Credeti ca am putea trai după moarte, constiinta poate rezista fara creier? Cica energia nu se naste nu se distruge, doar evolueaza, la fel ca universul care e infinit, ceva infinit nu poate sa fie creat

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Suntem la categoria stiinta, constiinta este determinata de creier, desi raspunsul e NU, energia nu se poate creea nici distruge asa e

| SG1995 a răspuns:

Teoretic da, practic nu, nu prea exista after-life, de ce?
Simplu informatia din creierele noastre e stocata sub forma de energie electrica, si e prelucrata de sistemul intern care prelucreaza simturi, informatia pe care o ai tu nu e bruta, ci e prelucrata de creier.
Totusi informatia nu e egal cu energie, si informatia e inutila in lipsa unei "masini de date" care sa o prelucreze, adica creierul.
Intra-adevar ca atunci cand mori energia nu se pierde dar informatia da, si chiar daca nu s-ar pierde, informatiile alea nu esti tu, tot ce stii e o baza de date obiectiva, dar tu esti elementul aubiectiv de prelucrare a datelor, tot ce esti e date de genetica si mediu in care traiesti de la corpul tau pana la comportament, mentalitate si felul preferat de mancare, toate astea au spate un mecanism determimist. Asa ca sansele ca viata dupa moarte sa existe sunt cam de 1% sau mai putin, daca nu ei calcul versiunea in care Dumnezeu te invie din morti la judecata de apoi.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

In mare parte: singur ti-ai raspuns. 1. Constiinta de sine, nu-i tot una cu constienta de sine. 2. "contiinta de sine" este Forma Energiei Universale care rezoneaza cu materia (planul material). 3.Ca forma de energie: Constiinta isi modifica in permanenta starea vibrationala.

| Steregoi a răspuns:

Universul are un inceput. Ceva ce are tendinta spre autoanihilare nu poate dainui singur si nu poate fi fara un inceput in trecut. Daca Universul nu ar fi intretinut de Dumnezeu, conform legii a doua a termodinamicii universul material se indreapta spre stingere sau autoextinctie prin omogenizare completa in care totul va avea o singura frecventa si o singura temperatura sau aceeasi temperatura. Energia despre care vorbesti este de fapt energia si puterea de la Dumnezeu care nu are inceput si nici sfarsit. Puterea lui Dumnezeu este reprezentata prin duhul sau sfant. Omul e ca un aparat electric ce functioneaza cu energie electrica impersonala sau cu energia impersonala a vietii.

| Superior a răspuns:

Da,sufletul se cheama.