| EmaS a întrebat:

Credeti ca banii aduc fericirea? Ce anume ti-ai dori ca sa fii cu adevarat fericit(a)?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Interesant e ca una din cele mai fericite perioade din viata mea a fost atunci cind am avut zi de zi doar bani de piine in buzunarul meu. Fericirea nu depinde de bani, ci de cit de mult sti sa deschizi ochii sufletului pentru a descoperi in lumea de linga tine toate acele frumuseti pe care Dumnezeu le-a pus acolo, si depinde de atitudinea ta fata de ele, fie ca sunt perosane, fie ca sunt lucruri.

26 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"Că nu-i nimic mai de rahat decât să fii sărac, să mor!
Banii n-aduc fericirea! Ştiu, NUMĂRUL lor!" - vers dintr-o melodie mai veche.
Poate nu aduc banii în totalitate şi singuri fericirea, dar putem afirma fără greşeală că aceştia o întreţin de mama focului!
Asta e o vrăjeală că sănătatea şi dragostea sunt mai importante sau, cum am citit într-un articol dintr-un ziar de la noi că "cele mai frumoase lucruri în viaţă sunt gratis". E pă naiba!
Şi ce faci dacă iei o răceală sau faci o pneumonie? Te tratezi, nu? Şi cine-ţi dă tratamentul gratis?!
În secolul XXI îţi cunoşti mica sau marea iubire la un magazin, bar, facultate, etc. Ca să ai de ce să mergi la magazin sau la bar şi ca să ajungi la facultate îţi trebuie... ai ghicit! BANI!
Acoperişul deasupra capului cum îl obţii? Evident cu bani!

Şi, parafrazându-l pe @bizar, eu nu am văzut oameni trăind din ajutorul de şomaj sau care muncesc 9-10 ore pe zi, 6 zile pe săptămână pentru un salariu de câteva sute de lei şi care să fie fericiţi!
În multe sondaje sau întrebări de tipul ăsta, mulţi au tendinţa de a răspunde că "altele" ar fi mai importante decât banii. Dar ei răspund astfel doar pentru a nu părea materialişti, nerealizând însă că ignoră realitatea.

Numai bine.

| EmaS explică:

Se spune că de mult trăia un prinţ nespus de melancolic. El era mereu trist şi mâhnit, iar chipul său veşnic întunecat, încât oamenii l-au numit Tamas (în sanscrită tamas înseamnă întunecat).
Cu toţii erau nespus de îngrijoraţi şi au chemat înţelepţi, astrologi, doctori, magi vestiţi, pentru a afla, cum să-l tămăduiască pe prinţ.
Un înţelept le-a spus:
–Prinţul s-ar vindeca, dacă ar îmbrăca cămaşa unui om fericit!
Prinţul s-a înveselit pentru o clipă şi degrabă a trimis ştafete în toată împărăţia, pentru a găsi un om fericit, căruia, cu mult aur, să-i cumpere cămaşa.

Trimişii împărăteşti au colindat întreaga împărăţie, dar n-au găsit decât oameni bombănitori, grăbiţi, cârtitori, trişti, cu chipuri întunecate, nefericiţi, bolnavi, amărâţi, nenorociţi. Nu găseau nici măcar un om fericit. Prinţul Tamas aştepta dar, solii săi întârziau, nu se mai întorceau...

Unul din trimişi a ajuns în cel mai îndepărtat colţ al împărăţiei şi a găsit un om foarte vesel. El trebăluia cântând, muncea vesel, părea fericit. Trimisul, de teamă să nu greşească, s-au uitat bine la el, au luat aminte cum se poartă cu familia lui. Îşi răsfăţa soţia, o alinta, îi vorbea frumos şi drăgăstos, deşi arătau a fi de mult timp căsătoriţi. Cu copiii, se purta atent, blând, îi proteja şi se juca impreuna cu ei zilnic. Acesta era omul căutat. Părea să cunoască secretul fericirii şi, desigur, avea cămaşa fericirii! Nu rămânea decăt să i-o ia si s-o duca printului.

S-a repezit la acel om şi ajutat de soldaţi i-a smuls de pe umeri haina veche, decolorată, cârpită şi răscârpită. Dar omul n-avea cămaşă pe sub haină.
Omul fericit era aşa de sărac încât nu avea nici măcar cămaşă...Dar el Il avea pe Dumnezeu!

| EmaS explică:

@caractere si Bogdan
Nu am spus ca banii nu sunt necesari unui trai decent, ci doream sa scot in evidenta cu ei nu pot sa aduca fericirea. Unii oameni cred gresit ca daca ar avea bani, ar fi fericiti.Si ei isi neglijeaza familia, pleaca in strainatate doar ca sa acumuleze cat mai multe avutii.Cunosc multe familii care s-au destramat in urma plecarii unuia dintre parteneri, sau copii care s-au simtit abandonati si fara semnificatie si au sfarsit punandu-si capat zilelor.Te intreb :Oare nu au platit acestia un pret mult prea mare? Nu este bine ca banii sa fie prioritate noastra.Atitudinea inimii conteaza.Am avut si eu parte de necazuri, am stat prin spitale cu sotul meu in total 13luni.Dar sa stii ca Dumnezeu nu ne-a lasat. Daca Dumnezeu este pe primul loc in viata ta, esti un om fericit.Pentru ca aceasta fericire este independenta de evenimente si imprejurari.Ea vine de la Dumnezeu.

| wales a răspuns:

Cine cugetă la Cuvântul Domnului găseşte fericirea, şi cine se încrede în Domnul este fericit. Prov 16:20.
Am văzut tot ce se face sub soare; şi iată că totul este deşertăciune şi goană după vânt! Ecles 1:14.

| bamse a răspuns:

Cei mai fericiti oameni de pe pamant cred ca sunt bebelusii.

Pruncul este expresia omului sarac( el nu are banii lui ), a sfantului (nu face nimic rau) si a poetului ( permanent uimit si plin de dragoste).

Si daca asa stau lucrurile, se pare ca nu ai nevoie de bani ca sa fii fericit.

Ne nastem cu fericirea, si toata viata trebuie sa luptam ca sa nu o pierdem, presati de societatea care nu iti da timp sa respiri.

Eu ca sa fiu fericit, mi-as dori sa pot sa fiu fara rautate exact ca un copil.

Nu sa ma las calcat in picioare sau nedreptatit. dar sa pot sa pedepsesc fara pic de ura in inima, si sa iert in secunda doi fara pic de resentiment.

| bebetho a răspuns:

"Banii n-aduc fericirea, nu stiu, da-mi-i mie!"

| Bogdanux a răspuns:

Sanatate si liniste in suflet.

| AG a răspuns:

Banii iti aduc doar necazuri. Cu cat ai mai multi cu atat esti mai predispus necazurilor, si NEFERICIRII. Eu pentru a fi fericita am nevoie de prietenii mei care ma plac asa cum sunt, alaturi de care pot rade, dar care vor fi acolo pentru mine si cand imi este greu. Sunt fericita cand vad ca sunt respectata, si mai ales cand imi sunt respectate opiniile.

| caractere a răspuns:

Numai Dumnezeu ai in cap, altceva nu mai stii. Esti rupta total de realitate. Eu nici nu as avea curaj sa pun o astfel de intrebare unui popor atat de sarac si amarat ca al nostru. Pentru ce muncim o viata Ema? Pentru Dumnezeu?
Daca nu ai avea ce sa le dai sa manance la cei 3 copii ai tai, cam ce ai face? Mda, te-ai ruga...
Sa presupunem prin absurd ca unul dintre copii tai se imbolnaveste grav si are nevoie de o interventie chirurgicala in strainatate care costa enorm, mii de euro. Nu cumva ti-ai dori acei bani pentru a rezolva situatia, pentru sanatatea si implicit fericirea copilului tau? Ce ai face? I-ai cere lui Dumnezeu? Sau Bisericii...
Nu-ti doresc sa ajungi intr-o buna zi sa intelegi cu adevarat si pe pielea ta, ce inseamna lipsa banului si cat de importanti sunt pentru implinire = fericire!

| PetreConstanta a răspuns:

Banii nu aduc fericirea- cu banii poti sa cumperi fericirea Si cum orice lucru se cumpara trebuie sa se si vanda Fericita? Buna intrebarea chiar nu stiu nu m-am gandit niciodata la mine. Sa stii ca mi-ai dat tema pentru acasa Poate ca a venit timpul sa ma gandesc ce mi-as dori ca sa fiu fericita Oricum BRAVO m-ai blocat Am sa ma gandesc

| NoKidding a răspuns:

Banii nu aduc fericirea...o CUMPARAwinking

| DBlack a răspuns:

Vad ca majoritatea oamenilor spun ca "banii nu iti aduc fericirea ".ai nevoie de sanatate. bla bla happy. vad ca ati copiat vorba asta unii de la altii. iti trebuie sanatate tatii. happy

in secolul 21 banul este unul dintre cele mai importante lucruri happy.
de ce?! pentru ca banul a ajuns foarte puternic, si fara bani esti un nimeni happy. pana si la biserica sau introdus taxe happy. trebuie sa-i dai ceva bani la popa ca sa-ti boteze copilu calumea si sa nu-si bata joc.trebuie sa dai bani peste tot happy.asa ca mai ganditi-va. degeaba ai sanatate daca n-ai ce pune pe masa happy. fara bani traiesti in umbrawinking. fara bani esti un nimeni si nimic happy. si la doctor daca te duci, si nu dai ceva bani, nici nu se uita la tine, se uita 2 secunde si spune, "mda. ai X boala, ia X pastile". si poate ca tu ai altceva si ei pastile d-alea degeaba ca n-au nici un efecthee hee...

ce anume mi-as dori ca sa fiu cu adevarat fericit. sa am persoana pe care o iubesc langa mine, sa traiesc in monte carlo, sa am o casa decenta, un job frumos.si sa nu mai aud niciodata de Romania

| FuckOnCocaine a răspuns:

Banii aduc și nu aduc fericirea.Ca să fiu fericită cu adevărat, ar trebui să merg la facultate( dar e nevoie de bani), să-mi găsesc o slujbă bună(din care se câștigă bani), să-mi întemeiez o familie(pe viitor, acum nu e cazul) și să fac un copil. Din câte observi, eu am nevoie de bani pentru jumătate din lucrurile care m-ar face fericită.

| baru a răspuns:

Sall. Nu banii aduc fericirea, ci numarul lor. Eu sunt fericit, si nu mai am nevoie de nimeni si de nimic. Pa!

| claudia01 a răspuns:

Banii nu aduc fericirea dar nici lipsa lor...

| VIPlidia a răspuns:

Nu,bani nu iti aduc fericirea,cum nu-ti aduce iubirea adevarata,prieteni adevarati. Fericirea o culegi din lucruri mici,o nota buna la scoala,un prieten care il revezi dupa mult timp,o imbratisare,un sarut,prieteni adevarati,o familie care te iubeste, o slujba care sa-ti placa, sanatate peste masura.

| DjTactumare a răspuns:

Ce suma de bani este necesar unei persoane adulte sa traiasca decent pentru o luna de zile?, mai exista trai decent in Romania zilelor noastre? sa fim seriosi

| bogdan_5596 a răspuns:

sa vedem ce imi raspunzi? orice material de costructie li iei cu bani,mina de lucru trebuie sa platesti, eu cred ca oricine este fericit daca are un acoperis al sau deasupra capului, oricine este fericit sa mearga intr-un locas de cult, aduc banii fericirea sau nu?

| Moiseicip a răspuns:

Eu nu cred si nici nu am crezut vreodata ca banii tia duc fericirea.Tot ce imi doresc ca sa fiu fericit este sa fiu sanatos.Cand ai sanatate poti zice ca le ai pe toate.

| c4t4lin a răspuns:

O persoana potrivita pentru mine si o situatie decenta, nu cred ca banii aduc chiar asa de mult fericirea, mai mult o intretin, cunosc cateva situatii... Unchiul meu avea o gramada de bani dar nevasta lui avea o groaza de boli si uite asa s`au chinuit cu operatii la Viena si Germania...sad

| k1lNld3r a răspuns:

Sincer sa iti zic :X sa fiu cel mai mun la cs tonguehappy si sa te am pe tine :X:X:X:*rolling on the floor

| TheQueen a răspuns:

Nu nu cred! ca sa fiu cu adv. fericita, mi-as orit sa fiu sanatoasa, bine.si frumoasa.big grin,sa fiu iubita,sa iubesc, sa nu aud certuri, si toate cele bunebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai bani mai esti fericit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-le celor care traiesc doar cu somajul ca banii nu aduc fericirea. Uite eu pictez si ma chinui sa fac rost de o panza. Bagamias p*** in ea tara, de fapt, in ei conducatori. Nu vezi ca la dracu parintii muncesc pe rupte pentru bani de nimic. Deci da, intr-o anumita masura banii aduc fericirea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liniste sufleteasca,intelegere,fidelitate, si nu in ultimul rind, paca cu DIVNITATEA.Numai bine.

| HDeNiSaR a răspuns:

Banii nu aduc fericirea!
Chiar şi cei bogaţi au supărăriile lor, nu le pot face faţă, şi se sinucid.
iar asta se întămplă pentru faptul că au fost prea preocupaţii să agonisească lucruri materiale si nu au dat atenţie să-şi restabilească o relaţie cu Dumnezeu...