| Vernusio a întrebat:

Credeti ca civilizatiile extraterestre au luat deja contact cu omenirea, cu planeta noastra de-a lungul timpului cum presupun unii?

Răspuns Câştigător
| GlowingShadow a răspuns:

Unii oameni care cred in povestile cu OZN-uri si rapitorii rai E.T. nu prea inteleg dinstantele reale din spatiu. Sa ajungem la cea mai apropiata stea cu viteza luminii ne-ar lua 4 ani si ceva. Ca sa parcurgem galaxia noastra cu viteza luminii de la un "capat" la altul ne-ar lua in jur de 100, 000 de ani. Ca sa vizitam alte galaxii deja intram in zona cifrelor imense de milioane si miliarde de ani. Astea cu viteza luminii.
Faptul ca noi nu suntem capabili de astfel de calatorii (deocamdata), normal, nu inseamna ca altii n-ar fi capabili. Sunt mult probleme cand vine vorba de o civilizatie inteligenta: reusesc se suprvietuiasca fara a se autodistruge (o cale pe care a urmat omenirea de multe ori cand vine vorba de civilizatii separate - Insula Pastelui, Maiasii etc.)? Reuseste civilizatia respectiva sa supraviatuiasca unei catastrofe globale (supervulcan, asteroid, cometa sau alte pericole letale din spatiu)? Cercetatorii cred ca nu am reusit sa dam de E.T. pana acum pentru ca marea majoritate a civilizatiilor extraterestre pur si simplu nu reusesc sa supravituiasca pana sa fie capabili de calatorii interstelare, intergalactice. Aici vine un alt element in imagine: clatoriile atea necesita energii imense, pe care noi astia nedezvoltati inca, totusi le-am putea detecta. Inca nimic neobisnuit ce s-ar putea asocia cu activitati artificiale nu s-a detectat. Pamantul e "pazit", mai bine zis observat, supravegheat de mii de sateliti din diferite tari, nu s-ar putea ascunde E.T. printre ele.
Viata extraterestra sigur exista, dar de aici pana a calatori prin spatiu cum o facem noi global pe autostrazi e cale foarte lunga si delicata. Apoi, viata in sine nu inseamna neaparat fiinte inteligente. Daca luam planeta noastra ca exemplu, dintre milioanele de specii doar noi am reusit sa ne ridicam. Asa ca, in filme SF arata bine pe ecran, dar in viata reala e mult mai complicata. Nu cred ca au luat legatura cu noi. E.T. daca au ajuns la nivelul ala tehnologic, nu-s smenari ca oamenii sa se adreseze doar unei tari, sau doar al unei corporatii. Cred ca nici nu ne putem imagine cum ar decurge un astfel de contact. Nivelul lor comparand cu al nostru ar fi cam ca un contact dintre om si furnica.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu stiu, nu cred, posibilitatea e mica, orice obiect zburator lasa ceva in urma, nu sa gasit nimic care sa nu corespunda pamantului, se poate ca viata sa fi fost implantata de o civilizatie aliens acum 3, 8 miliarde de ani, poate ca ei numai exista, sau auto distrus si noi suntem urmasi lor =ipoteza asta nu ar invalida teoria evolutiei

| Freya1 a răspuns:

Filme sf sunt astea.Si daca ar exista extrateresti sunt acolo pe planeta lor nu se transforma in oameni si vin pe paman printre noi cum ai vazut in filme

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Freya1):

La prezenta lor holografica, in ultimele decenii, te-ai gandit? dar la "sursa" religiilor ta zburat, macar o data, mirarea?

| Freya1 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Daca paranormal nu exista pentru ca parerile sunt impartite, daca in Dumnezeu nu cred oameni pentru ca nu lau vazut de ce sa credem ca exista extrateresti si mai ales sa vina si printre noi.Crezi ca altceva mai bun nu au de facut laughing.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Freya1):

S-au digitalizat si ei; asa ca doar holografic ne mai dau de stire ca suntem cu miliarde de ani de cultura si civilizatie in urma fata de stadiul lor! tongue laughing laughing laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Eh eu sunt toma necredinciosu nu cred pana nu vad "csf" nai "csf" laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Freya1):

In oglinda te-ai uitat; din interior inspre exterior, nu invers.winking laughing tongue

| Theo94 a răspuns (pentru Freya1):

Nu prea intelegi conceptul de civilizatie extraterestra nu?

| Freya1 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ha?

| Freya1 a răspuns (pentru Theo94):

Nu tare imi pasa

| Theo94 a răspuns (pentru Freya1):

De aici si parerile tale: "daca in Dumnezeu nu cred oameni pentru ca nu lau vazut de ce sa credem ca exista extrateresti si mai ales sa vina si printre noi.Crezi ca altceva mai bun nu au de facut "

| Freya1 a răspuns (pentru Theo94):

Da vreau sa spun ca daca ar exista extrateresti in viziunea mea sunt niste monstruleti care habar nu au de planeta noastra.Iar toate acele ozn-uri si semne de prin porub sunt facute de oameni pentru celebritate si media.Asta e parere mea nu spun ca asa este fiecare gandeste cum doreste si crede ce vrea

| Theo94 a răspuns (pentru Freya1):

Idei fixe, gandire superficiala, prejudecati, in afara de: "semne de prin porumb sunt facute de oameni pentru celebritate si media, fiecare gandeste cum doreste si crede ce vrea".

| SG1995 a răspuns:

Nu.

| Crackman a răspuns:

Cam greu de zis, este foarte posibil sa nu deoarece ei ne lasa sa evoluam in ritmul nostru sau se poate intampla sa vina peste noi sa culeaga toate resursele noastre.Sau pur si simplu nu se baga.

| Theo94 a răspuns:

Conform istoriei oficiale nu, iar daca s-ar intampla ar fi totul tinut secret si nu cred ca ar lua contact cu vreun guvern, doar cu un grup restrans de oameni alesi si bine pregatiti.

| PetruZMihai a răspuns:

Sunt multe lucruri, dar pe scurt de, noi suntem conduși din umbră, nu toate lucrurile sunt random :/