| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca americanii, NASA sau guvernele importante ascund faptul ca extraterestrii ne-au vizitat sau au intrat in contact cu omenirea de-a lungul timpului? Credeti ca ne ascund secrete in privinta existentei extraterestrilor si a contactului lor cu planeta noastra?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Pai unde sunt aia care vorbesc? Sa vad si eu pe cineva. Si unde sunt dovezile lor ca ceea ce spun e adevarat? Nu e de ajuns sa vorbesti. Si Bob Lazar a vorbit, dar n-a spus decat minciuni.
Problema e ca in situatia in care ne-ar vizita extraterstrii, sau ar lua legatura cu noi, ar fi nevoie de foarte multi oameni care sa se ocupe de asta. N-ar fi de ajuns sa stie doar presedintele si cativa politicieni importanti. Ar trebui sa se ocupe de asta multi alti specialisti si oameni de stiinta. Vestea s-ar raspandi imediat, pentru ca atatia oameni nu sunt in stare sa tina un asemenea secret. Daca extraterestrii ne-ar contacta sau vizita, semnalele lor s-ar auzi in intreaga lume, nu doar in SUA, si astfel secretul ar fi aproape imposibil de tinut. Aproape toti astronomii din lume ar sti despre asta, si nimeni nu i-ar putea opri sa afle sau sa vorbeasca. Ar trebui sa inchizi gura intregii lumi, iar asta ar insemna sa ai mii de "agenti" care sa mearga in fiecare tara de pe glob si sa ameninte o gramada de persoane. O astfel de operatiune ar deveni evidenta, si toata lumea si-ar da seama ce se intampla.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta e o intrebare buna, cred ca daca near vizita near fi ocupat de mult

| sublime89 a răspuns:

Eu nu cred, si stii de ce? Pentru ca oamenii in general nu sunt capabili sa tine un asemenea secret. Cineva tot ar fi vorbit si ar fi adus si dovezi, oricat de amenintat ar fi fost el sau familia lui. Sunt multe posibiliatati de a evita asemenea consecinte.
Si nu prea vad cum ar putea guvernele sa ascunda faptul ca extraterestrii ne-au vizitat. Daca ne-ar fi vizitat, i-am fi vazut cu totii, nu doar niste politicieni. Crezi ca stiu extraterestrii sa mearga doar la NASA sau la guvernul unei tari?

| Daniel2332 a răspuns (pentru sublime89):

Frate oameni au incercat sa divulge secretu da toata lumea se gandeste ca oamenii aia sunt nebunii, si daca extraterestrii chiar neau vizitat si guvernele chiar ascund faptul asta eu i sustin. de ce? pentru ca daca lumea ar afla ai idee ce fel de panica sar creea? ar fi probabil cel mai mare razboi civil...

| ADBadea a răspuns (pentru sublime89):

Eviti unele lucruri, cum ar ca sunt unele persoane care vorbesc, dar acestia nu prea au mare importanta, de-aia o fac si de-aia nu deranjeaza pe nimeni. Informatiile importante, le detin cei importanti. Cine crezi ca ar fi primi care afla despre asta? Cui crezi ca ii sta in putere sa ia masuri cat mai repede daca intervine ceva?

| ADBadea a răspuns (pentru Daniel2332):

Sunt mai multe motive de ce nu ar publica informatiile decat de a le publica.

| sublime89 a răspuns (pentru Daniel2332):

Pai care sunt aia care au incercat sa divulge secretul? Crezi ca ii mai considera cineva nebuni daca aduceau si niste dovezi? Nimeni nu e in stare sa aduca o dovada cum ca extraterestrii ne-au vizitat. Aici nu ne putem baza pe vorbe goale.

| sublime89 a răspuns (pentru ADBadea):

Pai unde sunt aia care vorbesc? Sa vad si eu pe cineva. Si unde sunt dovezile lor ca ceea ce spun e adevarat? Nu e de ajuns sa vorbesti. Si Bob Lazar a vorbit, dar n-a spus decat minciuni.
Problema e ca in situatia in care ne-ar vizita extraterstrii, sau ar lua legatura cu noi, ar fi nevoie de foarte multi oameni care sa se ocupe de asta. N-ar fi de ajuns sa stie doar presedintele si cativa politicieni importanti. Ar trebui sa se ocupe de asta multi alti specialisti si oameni de stiinta. Vestea s-ar raspandi imediat, pentru ca atatia oameni nu sunt in stare sa tina un asemenea secret. Daca extraterestrii ne-ar contacta sau vizita, semnalele lor s-ar auzi in intreaga lume, nu doar in SUA, si astfel secretul ar fi aproape imposibil de tinut. Aproape toti astronomii din lume ar sti despre asta, si nimeni nu i-ar putea opri sa afle sau sa vorbeasca. Ar trebui sa inchizi gura intregii lumi, iar asta ar insemna sa ai mii de "agenti" care sa mearga in fiecare tara de pe glob si sa ameninte o gramada de persoane. O astfel de operatiune ar deveni evidenta, si toata lumea si-ar da seama ce se intampla.

| mixxjim a răspuns:

Da

| Duucu a răspuns:

Am impresia că ei nici nu vor să audă de noi... mai ales de români.

| Rebecca123 a răspuns:

Sunt multe secrete pe care oamenii de rand nu trebuie sa le stie de aceea sunt strict secrete! Daca extraterestrii exista/au existat, parerea mea este ca au avut contact cu planeta nnoastra sau au vrut sa aiba cine stie.

| Dannyofficial a răspuns:

Da ne ascund am vazut si un reportaj pe Discovery cum cei care stiu nu trebuie sa ciripeasca nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Ovi4678 a răspuns:

Daca extraterestrii exista si au avut contact cu planeta noastra cei care stiu de asta tin ascuns acest lucru.

| LauraDulcica a răspuns:

Da.