| modestul a întrebat:

Credeti ca dupa moarte, urmeaza viata de apoi(vesnicie), reincarnare sau nimic? De ce?

Răspuns Câştigător
| Baiaaanca a răspuns:

Pai asta depinde doar de lucrurile care le faci in viata, dupa viata asta urmeaza o viata vesnica, care ti`o pregatesti aici, acum, in viata aceasta.Vei fi judecat dupa faptele tale si apoi vei merge in iad sau in rai.Citeste mai mult din biblie si o sa afli mai concis.In caz ca nu ai gasesti biblia online.Doar scrie pe google si gasesti.

28 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Stii de ce? Daia ma de aia. Ai inteles la fel cum am inteles si eu intrebarea.

| Vizitiul a răspuns:

Chiar nu doresc sa-mi antrenez imaginatia, pentru ca asta cere intrebarea pana la urma. Prefer sa-mi vad de viata cotidiana, restul sunt atribute ale viitorului obscur.

| Parintele a răspuns:

Nimic, ma.

| Razvan a răspuns:

Urmeaza nimic daca nu crezi in Dumnezeu
Urmeaza vesnicia daca crezi in Dumnezeu
Urmeaza reincarcarnarea daca crezi in religile orientale:sintoism, budismwinking

| Angel0 a răspuns:

Reicarnare 100%

| ania a răspuns:

Legat de reincarnare
Am citit o carte a unui tip crestin care a mers sa stea de vorba cu cei care pretindeau ca stiu sigur ca ei sunt reincarnrea altcuiva, persoana despre care puteau sa dea multe detalii.
Verificand la fata locului relatarile, a vazut ca uneori chiar copii descriau in detaliu locuri, relatii de familie, incidente cu putini martori ce s-au dovedit a fi reale. Si extrem de improbabil sa fi avut de unde sa se informeze din exterior asupra lor.
La un moment dat a stat de vorba cu cineva care la fel a dat multe detalii despre viata lui anterioara ce s-au potrivit intr-adevar unei persoane moarte, doar ca aceea persoana a murit cand "reincarnatul" avea deja 4 ani.
Concluzia autorului, pe care eu inclin sa o cred:e vorba de suflete diferie, posedate de acelasi duh demonic.
Eu cred in viata de apoi asa cum o descrie Biblia pentru ca mie Dumnezeul Bibliei mi s-a revelat.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

ɯǝpǝʌ ɐs o ıs ɯıɐɹʇ ɐs o

| fabiola a răspuns:

S-ar putea ca viata si moartea sa se genereze una pe alta, dar cat suntem vii sa ne rezolvam problemele pamantene, sa ne facem viata frumoasa si fara suferinta caci de restul se gasesc amatori sa se ocupe!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

O sa iti raspund la aceasta intrebare cand voi ajunge "dincolo".

| hominid dreak a răspuns:

Eu cred ca moartea este moarte.Am citit in Biblie ca urmeaza apoi o inviere, la ziua de apoi pentru a fi judecati fiecare dupa faptele lui.Acesta este raspunsul pe care l-am gasit eu.

| zorialbi a răspuns:

Dupa moarte urmeaza viata vesnica (pentru cei care se mantuiesc) sau osanda vesnica pentru ceilalti. Nu exista cale de mijloc si nici reincarnare.

| xibalba a răspuns:

Eu cred ca nu urmeaza nimic. Pentru ca asta simt eu laughing

| Alex_7297 a răspuns:

Mă plictiseşti. Te rog frumos, nu mai încerca să fi filosof, că nu prea îţi iese. Termină cu întrebările fără răspuns, pentru că nu ne demonstrezi nimic, decât că eşti ori un copil care vrea să pară matur, ori un adult care a rămas în urmă cu mintea. Ce-ar fi să încerci să mai şi răspunzi, pentru că te-ai înregistrat aici şi pentru a ajuta, nu numai pentru a fi ajutat...

| MoreTime a răspuns:

Viata este doar o scurta perioada in care suntem incarnati in pamant pentru a evolua spiritual, in planul astral (lumea de dincolo) minciuna este o forma de energie negativa, ura este o energie negativa ( nu o crima), ajutorul devine o energie pozitiva. In viata aceasta acumulam "energiile" negative si pozitive pentru ca in final dupa moarte ele sa fie asezate intr-o "balanta" si in functie de ele sa evoluam spiritual sau sa involuam, planul astral are 4 straturi: - planul astral inferior, meridian (cel in care traim), superior si divin (unde sunt divinitatile). Evoluand prin fapte bun, credinta etc ajungem in planul astral superior. Scopul fiecarei fiinte este de a-si recapata pozitia langa divinitate (planul astral divin), noi suntem trecuti prin viata din cauza greselei Evei care a vrut sa capete puterea divina, in acel moment omul a decazut dar a primit sansa de a evolua prin intrupare. Daca dupa o intrupare sufletul nu a evoluat el se va reincarna pentru a evolua, acest proces repetandu-se de n ori pana cand va veni apocalipsa si vor fi cu totii morti si spiritele vor ramane in stadiile in care sunt, cei care au ramas in astralul inferior vor trai o eternitate in ura, durere, chin iar in final cei buni vor ramane in astralul superior iar cei care si-au atins scopul vietii vor avea ocazia sa ramana alaturi de divinitate in planul astral divin.
Spirala renasterii porneste incet, mai intai sufletul nostru este unul "nelucrat" si foarte simplu, putem fi o mica planta, o furnica, daca indeplinim "misiunea" sufletului din acel stadiu ne incarnam in ceva mai superior de exemplu un animal si in final om, din care vom putea involua sau evolua ajungand in planul astral langa divinitate. Asta este explicatia reala care nu poate fi negata de nicio religie! Sper sa iti fie de folos!

| MoreTime a răspuns:

V-am zis un secret al stiintei oculte, rar o sa mai gasiti raspunsul in versiunea complexa, probabil ca voi fi criticat de oculti, dar nu are rost sa ascund asta, o fac doar pentru ca simt nevoia a va spune, chiar daca unii nu vor crede sau ma vor lua la **** big grin eu am spus pentru cei ce vor sa inteleaga!

| Anecherry a răspuns:

Eu cred in reincarnare; dar nu e batuta in cuie ideea, pot sa-mi schimb oricand parerea;
asa cum credeam pana la o varsta ca daca fac si cea mai mica greseala voi arde in iad din cauza pacatelor.

| perla a răspuns:

Nu se mai incarneaza nimeni, da exista viata si ica viata eterna fara durere fara plans vom trai in rai si vom asculta ingerii cum dau slava lui Dumnezeu! daca ati fost cuminti!

| claudya a răspuns:

Grea-i intrebarea ta...raspunsul e la fel de greu...

| nemo_6725 a răspuns:

Dupa moartea fizica, biologica urmeaza Viata vesnica intru Hristos ( pentru cei credinciosi). Reincarnarea si evolutia speciilor sunt povesti, nu a existat asa ceva. Biblia spune asta foarte clar : " omul in cinste fiind s-a asemanat dobitoacelor si s-a alaturat lor"...
Expresia " in cinste fiind" ne arata caracterul special al Omului, creatie SPECIALA a lui D-zeu.

| multimoak a răspuns:

Nu stiu ce va fi dupa moarte! Dar eu una vreau sa raman pe pamant si sa-l bantui pe gagiu-miu sa nu ma uitebatting eyelashes rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea nimic dar daca nu se poate, as vrea sa ma reincarnez pentru ca daca mor sufletul ramane constient (asa ar fi viata de apoi), deci mustrari, regrete, bucurii mai rar, dar daca ma reincarnez intr-un fluturas, apoi intr-un porumbel adio amintiri urate happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata de apoi cauta pe net akiane si vei intelege pictorita aia de 15 ani e un geniu si ce spune e adevarat priviti picturile si spuneti daca nu o credeti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu inca mai cred ca sunt nemuritoare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa moarte este o viata, viata vesnica alaturi de Dumnezeu daca traiesti o viata cu Dumnezeu in ascultare si temere de el, sau o viata vesnica in iazul cu foc, unde este palnsul si scrasnirea dintilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ca si cum ne-am intreba cum se simte sarea in solnita laughing. Inca nu am gasit un scop vietii, un rod prin care putem inflorii, si ne punem astfel de intrebari?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da deoarece omul este facut sa traiasca

| paramore a răspuns:

Imi place sa cred ca dupa moarte ma voi reincarnahee heeas vrea sa fiu baiat

| tantricday a răspuns:

Pentru ca legea ciclitatii o poti observa peste tot in natura! si pentru ca ciclul viata-moarte -viata e singura modalitate a spiritului de a-si manifesta natura sa nemuritoare atat timp cat inca nu am revelat-o in constiinta actuala!