auran
| auran a întrebat:

Exista viata dupa moarte?
Credeti in reincarnare si de ce?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Cred ca exista reincarnare pentru ca sensul existentei este prea complex pentru a fi cuprins intr-o singura viata. Si cred ca din oricare viata avem de invatat, indiferent ca vom fi omizi, dinozauri, oameni sau alte fiinte. Viata dupa moarte nu stiu la ce te referi. Cred ca "sufletul", esenta, spiritul, energia trece intr-o alta stare. Dar nu stiu care ar fi aceasta.

25 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Se pare ca, atunci cand ne ceri sa raspundem la aceasta intrebare, tu vrei certitudini. Din pacate, oricata bunavointa am avea nu -ti putem oferi certitudini doar credinte sau sperante. Dupa cate stiu eu nimeni nu s-a intors sa ne spuna cum e "dincolo". Fiecare iti va raspunde ce crede ca ar exista si nu ce ar exista cu adevarat. Daca e sa-ti raspund eu, mie sfarsitul mi se pare a fi ca suflatul intr-o lumanare:acum a fost lumina, ochii mei au vazut-o, apoi totul s-a stins...Nu, nu cred in viata de dupa moarte si stii care este argumentul meu? Nu pot sa cred ca o fiinta care ne-a iubit si pe care am iubit-o foarte mult nu ne-ar da un semn ca este inca langa noi si ne ajuta intr-un moment greu.Nu pot crede ca tatal meu, pe care l-am iubit atat si cu care aveam o comunicare desavarsita, nu ar fi fost alaturi de mine cand mi-a fost greu... Dar nu am certitudini nici macar in aceasta pivinta caci imi spun:dar daca au fost semne si eu nu le-am vazut? ...Asadar,in ce ma priveste, nu-ti pot da certitudini in privinta vietii de dupa moarte...Si cred ca nici Abraham Lincoln nu s-a referit la vesnicia omului ca individ, ci ca specie.Cat priveste reincarnarea pare o idee minunata ...insa eu nu pot uita cazul autentic, de acum cativa ani, al unei indience de religie budista care s-a lasat sa moara de foame numai pentru a intrerupe sirul reincarnarilor in care credea...Se pare ca si Nirvana inseamna tot desavarsirea, ajungerea intr-o stare ultima, cand sufletul isi gaseste eterna pace si e scutit de a se mai reincarna... Dar e desertaciunea desertaciunilor sa discutam aceasta problema in termeni fermi...pana la urma e vorba de credinta...si ea e capabila sa urneasca muntii din loc...si sa gaseasca raspunsuri nelinistilor noastre, adaug eu...Cu tate scepticismele mele, nu pot sa nu recunosc faptul ca cei ce cred sunt mai fericiti decat cei care nu cred...

Anna
| Anna a răspuns:

Abraham Lincoln spunea: "Cu siguranta Dumnezeu nu ar fi creat o fiinta asa cum este omnul ca sa traiasca doar o zi! Nu, nu, omul a fost creat pentru eternitate." Asadar, cred in viata dupa moarte.Cred in promisiunea vietii vesnice.

mira
| mira a răspuns:

Nu cred in niciun fel de reincarnare"caci morti sunt cei muriti"(Mihai Eminescu). La ce mi-ar ajuta reincarnarea daca as deveni vreo omida sau nu as avea constiinta unei vieti anterioare si a unei continuitati? Mira

eileen
| eileen a răspuns:

Eu cred in viata dupa moarte pentru ca asa am incredintare, in lucrurile care nu se vad, asta este defintia credintei. Ceea ce facem aici pe pamant se va reflecta acolo sus... nu cred in reincarnare.

assiris
| assiris a răspuns:

Cred ca da, altfel ce rost ar mai avea existenta noastra.

cristian
| cristian a răspuns:

Sigur ca exista si ca trebuie sa fie mult mai bine de trait decat pe Pamant atata vreme cat nu s-a mai intors nimeni.

| kh1ss a răspuns:

Da cred in viata dupa moarte... pentru ca exista persoane care si confirma acest lucru prin puterile lor de a vorbii cu cei de dincolo

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Eu cred ca exista... e frumos sa speri cand vei muri ca te vei intoarce la viata, dar amintirile din trecut sterse, un alt corp, alta educatie, `acasa` va fi altundeva, dar totusi vei trai.

| cioko19 a răspuns:

In reincarnare cred cu tarie. Ma fascineaza lucrul acesta.si nu doar reincarnarea. ci moartea. ce se intampla dupa.
Mi se par niste lucruri uimitoare. pe care le-as impartasii cu toti.
Dar unii nu cred in aceste lucruri.si ii inteleg, pentru ca toti avem o parere diferita, care e schimbata foarte greu.
bafta:*

| Ioanna2012 a răspuns:

Presupun ca exista voata dupa moartebig grin... dar nu stiu de ce spun asta...nu am o explicatie logicabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista viata dupa moarte cu siguranta.
nu cred in reincarnare. (nu pot sa cred ca fiul meu nu este al meu. adica ar putea fi sufletul cuiva, caruia eu i-am facut-construit-daruit in 9 luni un trup. I don't want to see horror!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca este o trecere in alt plan

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai exista nici un dubiu in prezenta asta.normal k exista viata dupa moarte altfel nu s-ar mai vorbii atat despre"rai" si "iad".doar stii ca "fara foc, nu iese fum"asa e si aici.ideea este ca noi trebuie sa facem cat mai multe fapte bune pentru a ajunge in rai si in kzul in care am ajunge am citit in Noul Testament ceva de genul ca ni se va da o noua identitate.nume diferit, loc unde sa te nasti din nou diferit, o viata noua.si nu, nu exista reincarnare sunt convinsa.de fapt Dumnezeu ne da ca drept rasplata a faptelor noastre o alta viata.mai buna. dat fiind faptul ca am ajuns in rai.se subintelege.in speranta ca ti-am putut fii de ajutor.:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, exista viata dupa moarte. Dar oare crezi daca cineva ti-ar spune ce i s-a intamplat, dupa ce a pierdut si-a pierdut fiul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da pentru ca de multe ori imi dau seama ca am mai trait o data acel moment de multe ori stiu stiu ce o sa fac stiu ca am mai fost prin locul ala desi nu am mai fost in viata mea stiu ce este dupa colt si eu nici macar in tara respectiva nu am fost exista reancarnare va promit laughing nu va pot dovedi nu va pot face nici sa ma credeti dar asta ESte parerea mea mai multe nu mai va zic ca dupacea fac suspiciunu cas nebun:-p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca exista. dc?! pentru ca nu prea vad eu care este logica aia. adica daca mori. Ajungi in rai sau in iad. nu?! si acolo ramai pana la a doua Inviere. dar daca ai pacatuit ramai in iad o vesnicie. si pana la urma cat dureaza o vesnicie?! dar ramanem in iad, dc ne-am mai nascut? si totusi, cum a aparut toate astea?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred ca exista viata dupa moarte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred in reincarnare din mai multe motive.Am auzit despre oameni care atunci cand au fost copii si-au amintit lucruri din viata anterioara si s-au dovedit adevarate.Si daca universul nu putea sa apara din intamplare, atunci nu se poate nici ca unii oameni sa fie rai din intamplare.Asa am fost facuti, unii buni, unii rai.De asemenea unora oameni care sunt buni li se intampla lucruri rele in timp ce altii care sunt rai o duc bine mersi mai departe. Unde-i bunatatea si unde-i dreptatea in toata chestia asta.Asadar,nu cred in rai si in iad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred in totalitate in rencarnare ci mai degraba cred in faptul ca sufletul unui om se poate regasi in mai multe trupuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai fiti sonati. nu exista reincarnare

| DomnulNeexistent a răspuns:

Evident,,omul este compus din corp suflet si spirit,,spiritul este forma de existenta a ta pe lumea cealalta si contine toate informatiile despre existentele tale,, asta daca ar fi sa ne luam dupa reincarnare,, daca vrei dupa conceptia crestina atunci e existenta ta in alte lumi mai bune sau mai rele iad si rai...

| anasteisa a răspuns:

exista viata dupa moarte si nu cred in reincarnare

| blitzkid a răspuns:

Pai.nu stiu ce sa cred.am auzit multe povesti despre asta.si am vazut chiar si filme happy insa.am auzit de o poveste a fost data la stiri. o fetita d 9 ani. avea viziuni si.stia ca traise intr-o viata anterioara insa nu stia f bine. zicea ca a fost regina sau un fel de.(a facut parte dintr`o familie regala) si avea o fetita la randul` ei.recunostea anumite locuri in care nu mai fusese niciodata doar avea impresia ca "da, a fost". s`au facut investigari si s`a ajuns la concluzia ca intr`adevar exista acea familie din care presupune ca facea parte si acea fetita.~~~! acum na. totul este posibil.niciodata nu stim ce este adevarat si ce nu :*.

| lena_8929 a răspuns:

Cei care spun ca cred in reincarnare fiindca au senzatia ca au mai vazut acel loc nu se gandesc ca asta inseamna ca ai fost tot acelasi om si ai umblat prin tot aceleasi locuri.deci nu are nici un sens...viata dupa moarte cred ca exista...cred ca exista mai multe nivele ale sufletului dar nu cred in iad.