| frei a întrebat:

Credeti ca dupa moarte vom mai avea amintirea acestei vieti sau nu o vom avea?

Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

De ce am avea-o? Viata asta e o simpla iluzie.Prea scurta, prea repede.Mai bine nu, nu?

8 răspunsuri:
| AlexC a răspuns:

Din moment ce sunt aici si-mi amintesc ca am fost undeva, trebuie sa fiu undeva si sa-mi amintesc ca am fost aici.

| Garnet a răspuns:

Se spune, conform unei doctrine religioase ca noi primim de la Dumnezeu sufletul si de la Satan trupul, deci nu cred ca vei uita cine ai fost...cei ai trait aici te va ajuta sa fi de partea Lui sau de partea lui Satan.

| Just4Joker a răspuns:

Dupa moarte, nu mai exista nimic. Ar fi doua posibilitati :
-Ori ajungem in rai sau in iad
-Ori ne reincarnam ( in trupuri noi nascute), fara a ne mai aminti ceva
Totusi, nu cred ca dupa moarte nu va mai exista absolut nimic, chiar si cu stiinta asta...

| Reny a răspuns:

Sper ca o vom avea pentru ca daca nu vom mai stii nimic despre aceasta viata ar fi ca si cum nu am fi existat niciodata si nu ar mai avea rost sa traim.
Totusi, mult mai logic ar fi sa avem amintirea acestei lumi, dar nu e sigur, asa ca trebuie sa asteptam ca sa aflam.
Sper ca te-am ajutat:*

| fihao a răspuns:

Eu am o teorie pe care cred ca au gandit-o si altii... dupa ce se moare intri intr-un bebelus fara sa iti amintesti ceva si cred ca de aici DejaVu...mai bine decat rai si iad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar avea logica sa uitam viata traita...adica pentru ca sa poti aprecia viata de apoi trebuie sa ai un termen de comparatie, viata asta. altfel ai putea cadea din lac in put fara nicio explicatie si ar fi cam ciudat si sfarsit tragic zic eu, nu?

| neekole a răspuns:

Stiu ca am auzit undeva ca dupa moarte ii vom revedea pe toti prietenii si apropiatii, si ii vom recunoaste. Deci normal ar fi sa ne amintim aceasta viata. Acum, nu stiu sa iti raspund sigur. Dar eu sper sa imi amintesc totul, pentru ca altfel, ce rost ar mai avea sa imi creez atatea amintiri, si sa-mi traiesc viata daca dupa aceea tot nu voi tine minte nimic. Eu sper ca nu o sa uit, pentru ca amintirile sunt niste lucruri importante care ne ajuta sa realizam ca am avut o viata frumoasa(sau mai putin frumoasa).
Nu stiu daca, ai auzit ce ai vrut, dar sper ca te-am ajutat. Funda?

Răspuns utilizator avertizat