| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeți in experiențele morții clinice,ca sufletul este nemuritor și că după moarte există viață, în reîncarnare si vieți anterioare?

26 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu cred, mai ales ca, de exemplu, Lazar care a fost inviat de Isus, nu a povestit nimic despre o viata dincolo de moarte.Omul e sufletul si cand moare merge in pamant nu in alt loc. Ezechiel 18:4, Eclesiastul9:5,6,10,Geneza3:19,Geneza2:7

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, sunt doar basme. Când sufletul moare atunci mori și tu definitiv...nu mai simți nimic, nu mai reacționezi e ca și cum n-ai fi existat niciodată.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa fie si ceva dupa viata. Doar viata noastra nu se rezuma doar la 90 de ani sau cat o sa traim.
Sigur mai trebuie sa fie ceva.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Sigur ca dupa moarte trebuie sa existe viata...In momentul in care organismul moare, corpul se descompune si se transforma in pamant, iar energia care era in corpul nostru inainte de moarte se dedica si ea naturii, se raspandeste in Univers si tot exista suflet si constiinta...Totul in Univers descrie un ciclu neintrerupt si uniform.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Oke happy

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia nu contrazice nimic din ce spui.Pe de alta parte, pe mine m-ar speria sa cred ca as mai putea, poate nu prin reancarnarea posibila, dar prin orice, sa mai particip la o existenta prin retransformare materiala pe care nu o accept si nu-mi place!
Sunt multi 'crestini' care se ard, alte religii(indiene) care fac la fel, in ideea de a nu mai participa la vesnica inutilitate existentiala.Crezi ca se poate intrerupe Karma asta stupida? Sau poate nu are importanta? Poate ca doctrina Crestina tocmai asta ne invata?

| milan9 a răspuns:

Reincarnare nu exista. Este total incompatibila cu invatatura crestina.

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare nicidecum.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Ce stiau aia de acum 1800-2000 de ani despre organism sau lume, de erau asa siguri ca raiul si sufletul exista?

Am mai zis pe ici colo: ai organe de simt pentru a percepe lumea, pericolul din jur, pentru a-ti apara corpul, pentru supravietuire, chiar reproducere (dar asta e alta treaba, o sar), deci, ai ochi pentru a vedea ce iti poate pune viata in pericol, urechi, doo, pe laturi, pentru a auzi pericolul, nas pentru a-l mirosi, gust si simt tactil la fel. Sufletul nu poate fi omorat de nimic, deci n-are de ce sa se apere, n-are nevoie de organe de simt, cum ai fi tu fara simturi?

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Intrebarea e si mai complexa, daca simturile n-ar exista cum ai putea percepe lumea externa? Practic omul se dezvolta datorita faptului ca are capacitatea de-a prelua informatii din exterior si a le prelucra. Revenid ideea de suflet merge pe faptul ca simturile exista si in suflet dar sunt depende de corp cat timp acesta traieste in corp, in opinia mea corpul e un compiuter, iar sufletul e un stick de memorie, poti sterge din compiuter dar nu si din stick.

| CοnstruimCatedrala a răspuns (pentru milan9):

Ai gura aurita frate milan. Intr-adevar reincarnarea nu e decat o minciuna budista. Un tertip al satanei pentru a ne fura mântuirea.

| CοnstruimCatedrala a răspuns (pentru Mădă0611):

Dumnezeu le-a dat revelatie. De aia stiau despre organism.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Creierul creaza lumea, nu doar o inregistreaza. La subiectul asta, dau exemplu cainele. El mananca multe chestii stricate, chiar si kk, explicatia fiind, cel mai probabil, ca e imun la bacteriile pe care le contin acele lucruri, sau necrogafii, muscatura lor te omoara, nu ca ar fi otravitoare, ci din cauza microorganismelor pe care le au in gura. Ei, creierul nostru recunoaste compusii chimici creati de acele microorganisme daunatoare si le atribuie un miros si gust respingator (de exemplu, asa recunosc celulele albe intrusii, dupa "miros"). Fara corp, adica fara ceva de protejat, chiar daca ai avea simturi (ar fi inutile, dar presupunem), pur si simplu nu ai percepe in vreun fel un anumit lucru, poate ai vedea si aerul, ar fi un fel de ceata permanenta, totul inodor, incolor. Ai mirosit vreodata un bulb de narcisa? Pute. Pute pentru ca e otravitor, pute pentru noi, sau pentru oricine e otravitor. Deci, in afara corpului, nu ai nevoie de perceptie, iar fara perceptie nu poti crea lumea din jur.

Pe ce stochezi informatiile in calculator? (ai zis ca pot fi sterse, deci pot fi stocate) Ce stochezi in calculator si ce pe stick? De ce unele informatii le stochezi acolo si nu dincolo?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Dar nu stiau ca bolile sunt cauzate de microorganisme. O fi uitat sa le zica thinking

| CοnstruimCatedrala a răspuns (pentru Mădă0611):

De unde sti tu ca nu stiau e de boli?
Te avertizez. Nu te pune cu mine.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

E adevarat insa, chiar si asa eul nu se identifica ca creierul, in cazul cainelui chestiunea de fapt e mai diferita, el nu e doar imun la anumite substante care pentru oamenii e daunatoare ci acele substante chiar ii sunt folositoare organismului sau, sa nu uitam ca noi traim in simbioza cu anumite forme de viata bacteriene...
Analogia e cam asa, stick-ul sau daca vrei cardul e introdus ca componenta in calculator, informatia o stochezi in compiuter si sa zicem ca ai o setare care face ca sa fie integrata concomitent pe acel card, acum gandeste-te ca invelisul exterior (compiuterul) se uzeaza, in consecinte anumite informatii se pierd, in schimb toate informatiile sunt pastrate intacte pe pe card, dar din cauza ca numai ai sa zic acea setare prin care accesezi informatiile, acestea sunt sigilate ermetic, la un moment dat cardul e scos si introdus intr-un compiuter nou, iar informatiile de pe card sunt aceleasi in schimb cele de pe compiuter sunt inexistente cu exceptia celor standar ( cam asa as vedea eu conceptul de suflet si reincarnare).

| Mădă0611 a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Ma distrugi prin rugaciune? :-s

| milan9 a răspuns:

DIN PERSPECTIVA CRESTINISMULUI, cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Gruparea iehovista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
-„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11
-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă t temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă? Etc...

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? SUFLETUL.

| CοnstruimCatedrala a răspuns (pentru milan9):

Milan gura de aur ar trebui sa te numesti pentru ca aduci intelepciune si maratie in rândul acesto useri. Intr-adevar exista multe grupari si secte ce vor doar sa ne indeparteze de la dreapta credinta. Satan lucreaza pe multe planuri, viclenia sa e neintrecuta.
Impreuna cred ca putem sa ii dejucam planul misel.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Am trecut prin asa ceva.
Moartea nu exista.
Trecem doar in alt plan existential.De acolo ni se ofera posibilitatea de a alege scenariul si locul urmatoarei reincarnari. Daca suntem oameni tot oameni ne vom reincarna pentru a asimila noi cunostinte si experiente.
Chiar si estraterestrii se reincarneaza, adica asa-zisii ingeri, unii dintre noi chiar au avut vieti de extraterestri.
Pamantul nu intamplator este situat la marginea galaxiei.
Ciuma numita religie si alte prostii omenesti nu trebuie sa-i contamineze si pe altii.
Dumnezeul crestinilor a fost un amarat de extraterestru.
Acum cine stie pe unde isi plateste pacatele.Prostimea se roaga inca la el.

https://www.youtube.com/watch?v=dLyIW36c5O8

| AliGab a răspuns:

In experientele mortii clinice...nu stiu ce sa cred despre acest subiect, pot fi decat niste halucinatii ale unei persoane delirande
In suflet nemuritor: da, cred, De fapt sufletul este partea nemuritoare a fiintei unui om care este creat din trup si din suflet.
Reincarnare, vieti anterioare: este tot un drac cu care se vrea si se reuseste pacalirea maselor. Ai un trup, ai un suflet: atat si nimic mai mult.

| VelaJohnny a răspuns:

Eu cred ca dupa moarte exista inconstienta, creierul isi inceteaza activitatea, se pierd gandurile, memoria, sentimentele, dorintele etc.
Apoi, pentru moartea clinica exista un raspuns stintiific care nu are legatura cu vreun suflet nemuritor. Creierul halucineaza, secreta niste substante in cantitate anormal de mare fata de obicei care induc omului „viziunile" astea. Daca sufletul era cu adevarat iesit din corp, unii dintre cei care au avut „viziuni" de genu de ce dupa ce si-au revenit au tinut minte vorbele persoanelor care ii plangeau, crezand-i morti fara scapare, si simteau o nevoie mare de apa, fiindu-le sete?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul are identitate, nu poate fi azi o persoana si, maine, soparla sau gargarita.
Identitatea i-a dat-o Dumnezeu, Care l-a creat dupa chipul si asemanarea Lui.
Sfanta Scriptura spune ca Adam este "chipul Celui ce avea sa vina" -Romani 5:14, adica icoana lui Hristos.
Iar Hristos este icoana Tatalui, fiind "chipul lui Dumnezeul celui nevazut." - Coloseni 1:15.
Si daca s-ar reincarna omul, la ce i-ar folosi, ca singur nu se poate elibera si mantui?
A trebuit sa se intrupeze Dumnezeu-Cuvantul, adica Iisus Hristos, si sa se rastigneasca pentru ca intru El sa avem mantuirea si iertarea pacatelor.
Singur la om, mantuirea este cu neputinta, dar "la Dumnezeu toate sunt cu putinta". - Marcu 10:26-27
Omul vine cu virtutea si cu dreapta credinta, iar Dumnezeu vine cu harul mantuitor.

Reincarnarea este o minciuna satanista. Diavolul indeamna pe oameni sa creada in reincarnare, ca sa nu creada in Dumnezeu si sa se mantuiasca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa zicem ca da la toate...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In opinia mea, consider ca moartea clinica este adevărata, sufletul este nemuritor si se reincarnează in dorință de a învăța mai mult si a acumula experienta

| bazilcr10 a răspuns:

Fie care om crede ceea ce doreste. Sunt religii care presupun ca asa este. Sufletul trece prin 3 veti, prima viata cu toti am traito, ea este viata din pintece, exista o mica povestiora despre 2 gemeni care stateau si vb intre ei. Se intrebau unul pe celalat...-Tu crezi ca exista Mama? Asa si noi ne intrebam acuma daca credem ca exista ceva dupa aceasta. Nu pot spune ca n-ar putea fi adevarat. Insa religia mea Ortodoxa spune ca asa ceva nu-i. Este important sa-ti respecti religia pe care a considerat Dumnezeu de cuviinta ca este a ta. In nici o Biblie fie de oareca religie nu se spune ca trebuie sa fii rau. Si ca nu exista ceva dupa. Respectati ceia ce au respectat cei dinaintea ta.