| LupusDei1993 a întrebat:

Credeti ca este imoral sa detii miliarde de dolari ca avere? Oamenii ar trebui sa aiba macar 100.000 maxim intr-un an ca sa se rezolve cu aceasta inegalitate.

32 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu daca e moral sau imoral stiu doar ca astia care au sute de miliarde de dolari precum cei mai bogati oameni din lume si-au vandut sufletul Diavolului, sunt intr-o permanenta lacomie si uita sa mai fie oameni, cand la o suma de 1-2-100 de miliarde oricine s-ar putea pensiona lejer pentru ca nu poti in 2 vieti sa cheltui aceste sume, ei tot vor in avarismul lor sa mai faca, sunt niste lupi mereu flamanzi, ASTA NU E O VIRTUTE
Omul inteligent nu se vinde pentru bani si reuseste sa traiasca si cu multi si cu putin, dar putini sunt cei care stiu cand e suficient, la fel ca prostii aia care tin regim, post, si dupa mananca pana ajung in spital, cam asa e si cu firea umana : unii fac bani cat stiu ca le trebuie si se opresc altii manati de lacomie nici numai cheltuie un leu dorind sa faca incontinuu tot mai mult; dar la fel ca in pilda Biblica, apare o voce care spune "Nebunule! In noaptea aceasta vor cere de la tine sufletul tau. Si cele ce ai pregatit ale cui vor fi?", asa ca fac pipi pe miliarde si sute de miliarde de euro, toti murim, asa ca nu pot decat sa se duca la naiba cu miliardele lor de infecti, ca au facut banii aia fie prin tunuri masive, fie tinand oameni in sclavie pe salarii mizere, angajatii miliardarilor astora NU SUNT MILIARADRI LA RANDUL LOR

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce ai fraticule ce ai beut, cîti dintre noi au miliarde de dolari? Tu crezi ca banii se fac usor? Unii care fac bani gramada fi sigur ca nu din munca cinstită se imbogatesc, fură si aici in Romania si in alte țări, si ăia care au averi colosale au si griji, vine hoțul si le fură averea deci mai bine sarac si cinstit decat bogat pe căi dubioase, tu ce variantă alegi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e concluzie de om frustrat ca nu a reusit. Bravo lor ca le-a mers mintea. Pe tine ce te retine sa faci miliarde?

| LupusDei1993 explică (pentru suntserios):

Cum au spus si altii de aici, nu ajungi putred de bogat daca nu calci in picioare milioane de oameni, natura si ecosistemele Pamantului. Eu nici nu vreau asa ceva, deoarece am empatie.

| suntserios a răspuns (pentru LupusDei1993):

Noi oamenii de rand cautam scuze. Ca strugurii sunt acri. Daca iti merge capul faci bani in orice condiții. Restul scuzelor... Detalii

| chuckmanson a răspuns (pentru suntserios):

De curiozitate, din moment ce e clar că nu ai deloc cunoștiințe de sociologie și că îți place să lingi cizmele unor oameni care ar fi extrem de fericiți să te muncească 16 ore pe zi fără plată, zile libere sau vacanță până la moarte pe tine și pe întreaga ta familie(și ar face asta cu zâmbetul pe buze dacă ar putea scăpa cu basmaua curată) trebuie să te întreb. Consideri că miliardarii și corporațiile ar trebui să sufere orice fel de consecințe pentru daunele pe care le produc? La un moment dat ai spus că e perfect ok că Bezos își tratează angajații ca pe niște lachei și le încalcă dreptul de a merge la toaletă și singurul tău argument a fost că nu e obligatoriu să lucrezi la amazon(argument mai ridicol ca ăsta rar găsești). Deci în opinia ta, dacă o companie face mașini sau telefoane care explodează, ar trebui să ia orice fel de responsabilitate, sau ar trebui pur și simplu ca oamenii să nu mai cumpere produsele astea? Sau corporațiile care folosesc child labor? Sau cele 100 de corporații care emit peste 60% din emisiile de carbon? Ar trebui ele să sufere ceva? Sau în opinia ta miliardarii ar treui să fie lăsați să facă absolut tot ce vor. Sunt chiar curios cât de spălat pe creier ești având în vedere că ai șanse mult mai mari să ajungi cerșetor decât vei avea vreodată de a ajunge miliardar.

| suntserios a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu e obligatoriu sa lucrezi la Amazon. Ha ha. Pare ca am mai purtat discutia cu tine. Pierdere de vreme sa reiau. Ramai cu frustrarea

| doctorandus a răspuns:

Vise, maică, vise.

| relian a răspuns:

Asa si daca ala nu era sa faca fabrica aia,unde poate si tu muncesti,acu ce mai faceai,ce mancai,de unde aveai bani? Asa daca am fi toti patroni cine la care mai munceste?
Cineva pe aici tias traso original,tia explicat mura in gura, am vazut ai tacut melc laughing comentezi doara la cei care vezi ca se mai poate spune ceva.
La comebtariu l Johny sau ce profil are gata te faci ca ploua laughing tia explicat omu de nu mai ai ce spune,
Dar stii care e chestia aia naspa de tot? Ca tut tot pea ta o tii, nu in fata lui, in fata altora si in fata ta.
Deci unia din voi nici de va arata unu cai alba voi deal dreacu spuneti cai neagra laughing asta deja se numeste altceva, nu mai zic ce.

Vad ca bagi niste chestii de sta mata in coada, 16 ore pe zi,fara vacante fara ce mai enumeri,de unde scoti alea, ai sacu la tine? Mai omule ia-o mai usor ca lumea asta nu e ce crezi tu.

Ala ce spui tu Elon Musk daca chestia aia cea trimis-o cu oamenii pe statia spatiala nu-i iesea era falimentar deja, era dus, pa la gara.
Deci omu a bagat tot ce avea in ceva.
Cati angajati are ala la companiile lui? Pai de n-ar fi fost aia nu mai aveau job, sau nu mai lucra jobul ala, probabil venea la tine si mancati seminte toti la coltu strazi laughing
Vreu sa vad replica catre Johny 123 sa vad ce poti sa spui.Tu de ce folosesti acum telefonul ala sau calculator sa scrii pe aici? Stii ca pentru a fabrica acel telefon ce tu il detii sau exploatat oameni, aia ce zici tu? Atunci nu mai foloosi ca si ala tot de la astia bogatii vine.

Vezi ca tu iti dai singur cu stangu in dreptu. Oamenii is diferiti, gandesc diferit, unu gandeste mai mult, altul mai putin.
Ca urmare unu poate avea mai mult decat altul, nu vad ce ti se pare atata de nelalocu lui.

| relian a răspuns:

Deci dupa tine oamenii n-ar trebuie sa detina bani multi.
Ce parere ai de Tesla? Ma refer la Nikole Tesla, sau cum il mai chema?
Hai sa vad ce spui.Multi spun ca ala ar fi facut ar fi dres bla bla de acord? De facut a facut curentul asta cel folosim astazi, motoare, e ceva super.
Cu ce bani crezi ca facut astea? Daca nu era unu bogat sa-i dea bani sa experimenteze acu citeai la lumanare corect? Vorba vine dar ala nu mai descoperea nimic.
El cu ce bani a facut cea facut? te pomeni ca le-a facut singur pe camp nu?
A facut cu banii alora bogati.A fost bine cea facut? Cred si eu, si tu este de aceiasi parere.
Acum scrii de la pe un mobil sau calculator.Este bine,te simti bine ca ai telefon? Daca da atunci afla ca si asta este facut tot de unia bogati laughing
Daca ar fi avut aia doara cat zici tu bani nu ar mai fi facut oamenii atat de multe chestii.
Tu crezi ca sa faci un produs e asa de simplu? De ce nu il faci tu? Un produs necesita f mult de munca,uneori iti ia ani si tot bagi bani si tot bagi,uneori si o suta de ani pana sa scoti ceva.
Banii aia daca nu-i ai mai faci ceva?
Deci miliardarii aia ce spui tu nu tin banii la saltea laughing aia fac ceva cu ei, pentru toata lumea, si pentru el personal, mai ales pentru placerea lui, cand vede ca facut ceva si lumea apreciaza.
Totu in lume asta se face cu bani, cu cat mai multi cu atat faci mai multe.

| LoveSleep a răspuns:

100milioane de euro ar trebui sa fie limita la care statul nu te impoziteaza agresiv.

Apoi ar trebui sa fii impozitat agresiv pentru ca ce e peste suma respectiva nu mai provine din munca personala, nu mai e meritul tau, e meritul unor oameni care muncesc pentru tine.

Si cat de mult muncesti tu in comparatie cu toti acei oameni, de trebuie sa iei tot profitul?

| Hammurabi a răspuns:

Ce te face pe tine să crezi că dacă unuia bogat i s-ar limita averea la 100.000 maxim, atunci sărăcimea ar avea mai mulți bani? rolling on the floor
Cum s-ar rezolva inegalitatea?
Ar lua statul de la bogați și ar da la săraci? laughing
A mai fost unul Marx care avea idei de-astea.

| johnnny123 a răspuns:

Inegalitate este atunci cand doi oameni au aceeasi contributie dar sunt recompensati in moduri diferite.

Tu ai avut aceeasi contributie la lumea asta ca Steve Jobs, Bill Gates sau Elon Musk? Ai dezvoltat vreun produs folosit de miliarde de oameni, ai revolutionat vreo industrie?

Cat despre partea cu imoralul, haide sa analizam putin:

Sa zicem ca un autor scrie o carte foarte buna care se vinde intr-un milion de exemplare. Autorul incaseaza 5 dolari pentru fiecare exemplar vandut si face 5 milioane de dolari. Este ceva imoral pana aici? Nu.

Si atunci daca ar vinde 200 de milioane de exemplare, de ce ar fi imoral sa incaseze un miliard?

| cristimihailov a răspuns:

Si multi ar trebui sa fie mai culti si mai destepti.
Dar toti aleg sa fie artisti de manele.

Asa cum Mozart nu suna precum maneaua, nici oamenii nu vor fi prea curand egali.

| VoidEternal a răspuns:

Dacă nu ai văzut deja video-urile lui Cătălin Moise despre capitalism ți le recomand fara urmă de ezitare. Le găsești pe YouTube. Mai ales al doilea răspunde la întrebarea asta destul de bine.
Și pune și în context răspunsul care la prima vedere pare ciudat.

| Lukasssz a răspuns:

Mda, miliardarii sunt si destepti dar si calca pe cadavre pentru bani, deci sunt psihopati.
In lume asta trebuia sa fie o regula, gen sa fie o suma limitata de bani pe care o poti obtine de-a lungul vietii, as fi zis maxim 5M de euro, desi daca ma gandesc poate e deja o suma cam MARE.Sa vezi ca nu mai era discrepante asa de mari dintre saraci si bogati.

| Yuoia a răspuns:

Mai baiete, astea erau ideile marxiste (comuniste). Tu vrei democratie. Care democratie nu mai este cum au gandit-o grecii ci a ajuns o lume cu cativa bogati si foarte multi saraci. Iar bogatii dicteaza (ceea ce nu mai e democratie) si dirijeaza lumea in favoarea lor, nu numaidecat bine.

| FreddieM a răspuns:

Si ce se intâmplă cu restul banilor produși de mine?
Cheers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ar fi imoral? Poti sa castigi o suma asemanator de mare jucand la loto. Este imoral ca ai castigat? Nu. In rest se cheama invidie.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Loto care? loto Romania poti fi in cel mai bun caz milionar in euro, nu e rau deloc, dar el a zis de miliarde de dolari/euro, e cu totul alt nivel

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

E vorba de bani multi oricum, nu mi-ar fi rusine in niciun caz.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici mie happy
dar conteaza si banii cum ii faci, mie mi-ar fi rusine sa ies in societate daca am bani multi dar sunt o c*r*a de lux sau un proxenet, daca as face milioane de euro pe munca cinstita nu vad ce ar fi rau in asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ales atunci cand unii muncesc de rup si altii stau cu c.rul in mana. Nu este nicio inegalitate aici. Unii sunt capabili sa faca si chiar muncesc si fac, iar altii nu sunt.

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu chiar crezi ca Jeff Bezos muncește mai mult decât angajații lui care câștigă un salariu minim și nici nu sunt lăsați sa meargă la toaleta? Sau ca Elon Musk muncește mai mult decât angajații lui pentru care a dovedit ca nu da doi bani și ca nu ii pasa lui deloc dacă mor de covid? Sau ca directorii de companii de ciocolată muncesc mai mult decât copiii sclavi din Africa de vest folosiți de aceste companii? Sau ca directorii companiilor de haine muncesc mai mult decât oamenii din tari subdezvoltate pe care ii exploatează? Dacă munca ar determina cât de bogat ești toți constructorii ar fi bogați și toți medicii ar fi miliardari.
Habar nu am cine ești, dar șansele sunt, ești mult mai aproape de a fi cerșetor decât vei fi vreodată de a fi miliardar, deci mai arată puțină solidaritate de clasa și nu mai apăra niște monștrii care ar fi foarte fericiți sa te exploateze pana la moarte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Da, cred ca oamenii astia muncesc foarte mult. Si nu sunt miliardari, traiesc din salariu si din actiunile pe care le au la companiile create de ei. Afacerea este in valoare de miliarde si toata lumea (lenesa si iresponsabila care si-ar dori sa se imbogateasca peste noapte) a concluzionat ca ei personal intorc banii cu lopata. Nu ai nici cea mai vaga idee despre ce vorbesti...
Nu am ce solidaritate sa arat unei natii de lenesi care au doar pareri luate de pe pereti. Puneti osul la munca si mai usor cu uitatul in buzunarul altuia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Si te-as ruga: mai usor cu parerea ta personala despre saracia mea. Nu mai ai loc de a ta de crezi ca-ti poti permite remarci de genul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Dacă nu este vorba despre vreo ILEGALITATE sau Escrocherie, manipulare, hoție etc... DE CE ar fi?
Bravo lor!, celor care le merge mintea!

Nu-i bine să fii invidios pe câștigul meritat al altora!

Partea rea e că de multe ori NU e meritat ( adică câștigat, CINSTIT! )
Aici, CHIAR ÎNȚELEG... Acest aspect!

Cum zicea cineva mai jos, happy, ilegal în ziua de azi e să fii sărac! happy

https://youtu.be/I8Q4vpE9DAs

| chuckmanson a răspuns:

Da este extrem de imoral, fără nicio urma de îndoială. Este imposibil în ziua de azi sa ajungi atât de bogat prin mijloace etice. Nimeni nu ar trebui sa fie lăsat sa dețină atât de mulți bani, iar sistemul capitalist din prezent este mai mult sau mai puțin o forma de neofeudalism.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Ai citat din guvernatorul ăla din Texas, nu? Că el e cu ideile astea. Nu-s rele dar din nefericire nu va merge altfel vreodată. Unii vor câștiga mult, alții puțin, așa-i lumea de când este ea.

| PogChamp a răspuns:

Nu e treaba ta ce fac altii cu veniturile lor, faptul ca sugerezi o suma fixa intr-o economie cu moneda fiduciare doar arata faptul ca ai 0 cunostinte despre economie, in ritmul in care printeaza domnii de la Federal Reserve bani suta aia de mii de dolari abia o sa-ti mai cumpere hartie igienica in 20 de ani.
Vezi-ti de finantele personale si mai lasa religia deghizata ca sistem economic cunoscuta sub numele de marxism ca nu o sa ajungi tu lider de partid sa detii toata averea.

| emilllyya a răspuns:

Nu e imoral sa ai atatia bani. Singurul lucru imoral e felul in care ii faci. (bine, intr-o oarecare masura si cel in care ii folosesti - atunci cand are un impact negativ asupra celor din jur).

| Grigore31 a răspuns:

Imoral este sa fii sarac.